avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate aaa21

Activitate aaa21

Buna ziua,

Am doi copii gemeni nascuti anul acesta. Stiu ca recent, dna Firea spunea ca pentru multipleti se majoreaza cu 50% indemnizatia. De asemenea mai stiu ca legea a fost publicata in Monitorul Oficial doar ca nu sunt inca normele iesite (informatia aceasta primind-o in februarie 2023).

Imi poate raspunde cineva competent daca aceste norme au fost publicate si ele intre timp ?

Daca nu, s-ar primi diferenta retroactiv ?

In asteptarea raspunsului, multumesc anticipat !
Buna ziua,

Am o intrebare va rog, se considera valdalizare faptul ca cineva din bloc scrie cu permanent marker-ul pe geamurile de la bloc, cele dintre etaje ?

Care este amenda (legea) prin care ar putea fi pedepsit cel care face asta ?

Multumesc,
Buna dimineata,

Imi poate raspunde cineva va rog daca s-a dat o lege privind persoanele cu handicap pentru scutirea de impozit pe salariu ? Pana acum era cea de 16%, insa cu noile legi ar veni 10%.

Exista vreo lege care spune ca persoanele cu handicap vor fi in continuare scutite de impozit, doar ca acum, doar de cei 10% ? Daca da, imi puteti spune va rog care este aceea ?

Multumesc anticipat !
Buna ziua,

Ma poate ajuta va rog cineva cu un raspuns referitor la zilele libere legale, respectiv 30 noiembrie si 1 decembrie.

Am fost chemati la serviciu, fara a fi platiti suplimentar, insa cu mentiunea ca vom avea doua zile libere (in alta data- alte doua zile).

Este corect ? Sau ar fi trebuit sa fim platiti suplimentar ?

Multumesc
Aveti dreptate. Acel sistem exista deja, il folosim, geamul este in permanenta oscilobatant. Vecinul meu doreste sa stea inchis in totalitate...

Multumesc pentru raspunsuri!
Nu cred ca trebuie fii cercetator stiintific ca sa realizezi ca mirosul de ceapa calita etc. intra in haine atunci cand nu exista aerisire...
Acelasi lucru l-as putea intreba si eu, de ce mai exista geam cand puteau fi numai pereti ?
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca din punct de vedere legal exista vreo lege care sa specifice un aspect referitor la uscatoria blocului. Geamul trebuie sa stea inchis sau deschis la uscatoria blocului?

Eu, impreuna cu alti vecini ne uscam hainele in acea incapare. Evident, fiind un spatiu suficient de mic, geamul sta mai mereu deschis (fiindca daca sta inchis toate mirosurile din bloc s-ar impregna in haine, nu?!).
Unul dintre vecini se plange spunand ca, din cauza ca geamul sta deschis are igrasie in casa si ca de acum incolo geamul sa nu mai fie deschis.

Cine are dreptate si cum se poate dovedi acest lucru?

Multumesc anticipat !
Buna ziua.

Imi puteti spune, va rog, ce documente trebuiesc ca un cetatean olandez sa obtina NIF-ul? Nu e nevoie de permis de sedere ci doar de NIF.
S-a angajat de curand in Romania si angajatorul solicita NIF-ul.

1) Persoana pe care il va impuernici pe el, ca cetatean olandez trebuie sa duca si actele casei la ANAF ? Sau este suficient ca eu, care am buletin, dar nu si acte la domicilul unde stau sa ii pot face aceasta procura?

2) Unde trebuie mers ? (locuiesc in sector 1)

3) Se plateste vreo taxa ? Dar la impozitul casei, mai departe, cel care il va lua in spatiu, va plati ceva suplimentar ?

4) In cat timp se elibereaza acest NIF ?


Multumesc !
M-am interesat atat la veterinar cat si la Ambasada Olandei in Romania.
Scriu aceste informatii, poate pe viitor vor fi folositoare si altor utilizatori.

Pentru pasari NU este necesar niciun vaccin, nici pasaport, doar un document care sa ateste faptul ca pasarea este clinic sanatoasa, asta desigur in urma unei examinari.
Casa a fost a bunicii mele si a bunicului meu. Ambii sunt proprietari in acte, succesiunea s-a facut in urma cu 13 ani. In momentul de fata, bunica mea este proprietara.