avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaMN

Activitate IrinaMN

Discuție poprire
Buna ziua,

Am o nelamurire...daca am credite facute la banci si nu le mai pot achita pe ce perioada se poate pune poprirea? o perioada de cati ani? practic se trage linie la toate sumele si dobanzile neachitate si se face o suma finala iar pe parcursul a x ani se face o poprire in jur de 1/3 din salariu nu?
Buna ziua,

Lucrez in cadrul armatei si sporuri salariale si diurna, vreau sa stiu daca atunci cand banca imi va pune poprirea de 30% salariu imi va pune popripe si sporuri si pe diurna??

Va multumesc!

Buna ziua,

Detin un credit la Bank de 5 ani de nevoi personale, la care am platit 4 ani, nu-mi mai pot permite sa platesc ratele datorita diminuarii de salariu. Banca mi-a dat datele personale+dosarul bancar firmei de recuperari , cu toate ca nu am fost anuntat. Angajatii ma someaza abuziv prin notificari de plata, sms-uri+ telefoane zilnice, cu amenintarea ca mi se va pune poprire pe intreg venitul, in contextul in care eu oricum nu detin bunuri imobiliare. Intrebare..ce as putea sa fac ca sa scap de abuzul acestei firme de recuperari? Stiu ca prin lege se poate pune poprire pe salariu de maxim 30% din veniturile lunare, nu?
Buna ziua,

Am facut un credit cu fostul meu sot, el a fost titularul creditului, iar eu codebitor, din pacate el a plecat in germania si lucreaza acolo, de cand a plecat nu mi-a mai trimis nici un leu, eu cu greu am reusit sa platesc rata singura jumatate de an, dar deja nu mai fac fata..am o intrebare..daca ne da banca in judecata..se poate sa-i puna poprire pe veniturile sale din germania?
Pentru ca nu mi se pare corect..acum daca plecam toti in strainatate banicile nu si mai recupereaza nici una banii??
Buna seara,

Parintii mei au decedat din pacate in urma cu cativa ani, iar eu si fratii mei nu am impartit terenull(nu am facut succesiunea), iar un var ne-a dat in judecata si doreste o parte din aceste terenuri.. doar ca o sora este plecata in spania si nu poate sa se prezinte la aceste procese in care ne citeaza pe toti fratii.. in contextul in care sora nu se prezinta de loc ce poate sa ne faca cel care ne da in judecata?
Pai bunurile cumparate impreuna tot impreuna le-am vandut, deci nu exista nici un bun al meu! Si daca il citez la ultimul domiciliu prin neprezentare in cat timp se poate castiga?
Buna seara,

Sunt casatorita de 4 ani(nu avem bunuri dobandite impreuna/copii), in urma cu 2 ani sotul meu a plecat in germania, am mai discutat telefonic si am aflat dupa ca vrea sa divortam, dar de 1 an nu a mai venit in tara, nu stiu unde lucreaza, nu stiu ce adresa are...cum as putea sa intentez divortul daca nu am decat un numar de telefon..si atat...in rest refuza sa-mi dea detalii de genul!
Ce as putea sa fac in asa fel incat divortul sa nu dureze mult? Se poate face ceva?
Avem si un imprumut impreuna pe care eu tot il platesc din salariul meu, eu sunt codebitoarea sa, dupa divort se poate face un fel de partaj al acestui imprumut?
Buna ziua,


Sotul meu a plecat in germania sa lucreze, am facut impreuna inainte de a pleca un imprumut pe numele sau iar eu am fost trecuta ca coplatitoare. Ideea e ca vrem sa divortam iar el nu mai trimite partea lui pe care trebuia sa o plateasca...Se poate ca banca sa i gaseasca contul din germania si sa i opreasca direct lui banii datorati>??
Va multumesc mult pentru ajutor, o ultima intrebare cum e cel mai ok sa le inamez demisia pentru ca mi-e frica ca daca pur si simplu o ofer nu vor recunoaste,, prin posta sau fax/mail?
Deci daca precizez in demisie ca e conform art. 81 alin 8C pot sa plec fara preaviz si fara sa mi faca probleme cu contractul de munca? Va multumesc foarte mult , daca ramaneam in preaviz ultimul salariu nu il primeam!