avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Activitate lili09

Activitate lili09

Răspuns la discuția Sunt in CIC -plec din tara.
Multumesc pentru raspuns.
Cine stie sa-mi spuna ce trebuie sa fac daca sunt in cic optiunea 2 ani, termenul expira la anu'
trebuie sa plec din tara nu pentru munca, plec cu sotul meu care are un contract de munca, ce se intampla cu indemnizatia mea de mamica si alocatia copilului, le primesc in contiunuare ?
Răspuns la discuția inregistrari reevaluare
Ce inregistrari se fac in contul 105 in ambele cazuri
spraevaluare si
subevaluare.
?
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta rezervelor din reevaluarea imobilizarilor corporale.
Contul 105 “Rezerve din reevaluare” este un cont de pasiv.
În creditul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se inregistreaza:

– cresterea fata de valoarea contabila neta, rezultata din reevaluarea imobilizarilor corporale, daca nu a existat o descrestere anterioara recunoscuta ca o cheltuiala aferenta imobilizarilor corporale reevaluate (211, 212, 213, 214).
În debitul contului 105 “Rezerve din reevaluare” se inregistreaza:

– capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct in capitalul propriu, atunci cand acest surplus reprezinta castig realizat, respectiv la scoaterea din evidenta a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe masura folosirii activului de catre entitate (1065);

– descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea ulterioara a imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214);

– ajustarea amortizarii cumulate inregistrate pana la data reevaluarii imobilizarii corporale, in cazul in care reevaluarea se efectueaza prin aplicarea unui indice (281).

Soldul creditor al contului reprezinta rezerva din reevaluarea imobilizarilor corporale existente in evidenta entitatii.

sursa:[ link extern ] /
Răspuns la discuția transmitere incetare CIM
Transmiterea incetarii in revisal se face in 5 zile de la data perfectarii actelor de incetare.

eu asa interpretez.
este aici o "dizertatie" la tema www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția Cheltuieli deductibile?

iata un raspuns :
Art. 21 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal prevede ca, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

In acest sens, punctul 23 lit. d) din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca, dobanzile si daunele-interese, stabilite in cadrul contractelor economice incheiate cu persoane rezidente/nerezidente sunt cheltuieli deductibile pe masura inregistrarii lor.

Penalitatile de intarziere prevazute in contract, aferente anilor fiscali anteriori, nu sunt deductibile la determinarea profitului impozabil al anului curent
.


Adunarea generala a membrilor asociatiei.
Răspuns la discuția salariul minim si diurna minima
Imi permit sa va intreb : ce reprezinta 0.75 si 1.15 ?
stiu ca de 2.5 ori se poate acorda si este deductibila daca firma are profit in anul curent.
Răspuns la discuția donatie
persoana juridica, elibereaza/face chitanta pentru orice suma incasata cash.
Pe langa chitanta mai si trebuie sa existe contractul de donatie, sau accept de donatie.
Răspuns la discuția revisal
Da, se poate instala 5.0.8.
Apoi aduci din celalalt versiunea 5.0.6 , o salvezi in noul pc si de acolo se copiaza in 5.0.8
Răspuns la discuția COD INVALID TVA CE
MI S-A DAT asta :www.vies.be
codul unic de inregistrare BE.889.866.716 ......ca sa vad ca este inregistrat in Belgia, dar va zic ca habar nu am sa intru pe acel site.