avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate Anca07

Activitate Anca07

Va rog sa imi spuneti daca pentru un angajat cu handicap ( surdo-mut) se intocmeste contract de munca normal sau daca trebuiesc introduse anumite clauze contractuale. Pentru a transmite Declaratia 112 pentru aceasta persoana, ce modificari se fac in programul de salarii? Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu ca in adeverinta eliberata catre medic (anexa11) trebuie mentionata si perioada si zilele de concediu medical.
Multumesc!
va rog sa imi spuneti care sunt actele necesare intocmirii unui dosar de pensionare pe caz de boala. multumesc!
Imi cer scuze ca ma repet. Am fost angajata ca administrator de condominiu cu conv.civila de prestari serv.la o asociatie de proprietari.In data de 20.04 comitetul executiv la propunerea expresa a presedintei de bloc a hotarat demiterea mea cu un preaviz de 14 zile de la data sedintei cu toate ca in conventie este trecut termenul de 15 zile. Presedinta mi-a dat instiintarea de preaviz specificand ca de la data de 23.04 incepe preavizul. I-am cerut sa-mi comunice motivul acestui fapt tinand cond de sustinerea cenzorului privind exactitatea actelor si a fondurilor din registre. Pot fi demisa fara o avertizare sau fara o cercetare prealabila intr-o comisie disciplinara formata din comisia de cenzori sau comitetul executiv? Acest lucru nu poate fi considerat conflict de munca atat timp cat nu stiu clar ce acuze se aduc?
Am uitat sa mentionez ca in conventie sunt trecute urmatoarele: durata nedeterminata, concediu de odihna 11 zile art.introduse de catre presedinte.
Administratorul blocului nostru a fost demis in sedinta de C.E. pe motiv ca nu si-a indeplinit sarcinile "cuvenite". Presedintele asociatiei care locuieste in bloc dar nu este proprietar (soacra acesteia este proprietar al ap.) trebuie sa aduca la cunostinta in scris administratorului care din sarcinile :cuvenite" pe care acesta nu le-a indeplinit si pe ce motiv se justifica propunerea sa de demisie? In hotararea de C.E. termenul de preaviz dat de catre dna presedinte este de 14 zile, cu toate ca in conventia semnata de catre aceasta termenul de preaviz este de 15 zile. Mai este legala conventia civila de prestari servicii semnata de un presedinte care nu este proprietar? Cate zile se iau in considerare ca preaviz? Fostul cenzor al blocului a decedat in luna martie a.c. iar presedinta nu a intocmit nici o decizie de incetare a contractului sau de mandat. In D112 acesta nu mai figureaza ca si contribuabil tinand cont de acest fapt. Care este termenul maxim legal ca dna presedinte sa faca totusi o adresa de incetare a contractului de mandat a cenzorului decedat? Mentionez ca acest contract este inregistrat la ANAF si s-au platit toate taxele si impozitele aferente lui. Multumesc!
S-a hotarat in A.G. ca restantierii sa fie actionati in judecata, dar au aparut unele probleme legate de legalitatea Comitetului Executiv. Actualul presedinte ales de aproape doi ani are drept de rezidenta in bloc, proprietar fiind soacra. Cenzorul a refuzat sa semneze actele pt. actionarea in justitie pe motiv ca nu suntem legal constituiti si ca orice restantier care ar mentiona acest fapt in fata instantei ar avea castig de cauza, dosarul fiind respins. Totodata toate somatiile trimise si angajamentele de plata semnate de actualul presedinte sunt considerate ca fiind nule in aceasta situatie. Ce este de facut in acest caz? Presedintele impreuna cu C.E. sunt legali sau nu? Daca actualul presedinte aduce o imputernicire de reprezentare din partea soacrei (proprietarului) atunci este considerat legal presedinte al asociatiei conform L230/2007? Multumesc!
Vara trecuta am facut verificarea metrologica a contoarelor de apa in bloc, dar 5 apartamente au refuzat aceasta verificare si nici nu au montat contoare noi. La sedinta de C.E. s-a hotarat sa fie trecuti pausal pe nr.de persoane, dar parerile asupra consumului maxim de apa calda si rece difera. Unii sustin ca maximul de consum pe cap de locuitor in Bucuresti este de 10 mc.apa rece si 7 mc.apa calda. Cati mc.maxim pot trece la consumul pausal pe nr.de persoana_
Imi cer scuze pt.neclaritate, creditul datorat bancii este pentru nevoi personale si nu este facut pentru a cumpara aceea masina. Proprietarul care a vandut masina a fost girant la acel credit facut de catre sora sa.
Multumesc!
Un autoturism inmatriculat in Romania, cumparat cu act notarial in care s-a specificat faptul ca va fi inmatriculat pe numele noului proprietar in decursul unui an de zile de la data semnarii actului, poate fi recuperat de banca in conditiile in care vechiul proprietar a fost dat in judecata pentru ca nu a mai platit ratele la credit?
Vara trecuta s-a efectuat o lucrare de reparatie la baza blocului. Din nr.total de apartamente ce aveau bani depusi la fondul de reparatii au existat 5 apartamente care aveau 0 lei, rezultand cu sume negative la fondul de reparatii pe fisele individuale. Aceste 5 apartamente au platit banii de reparatie care au fost inclusi in totalul pe luna respectiva la intretinere. In acest moment aceste apartamente figureaza cu 0 lei la fondul de reparatii. Va rog sa imi spuneti daca bani iaferenti lucrarii, ar trebui retrasi din registrul de casa si introdusi la fondul de reparatii?