avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate Veronicas

Activitate Veronicas

Mulțumesc pentru răspuns. Mama vitrega a murit prima, urmata de tatal meu.
Ca si patrimoniu, este vorba de un singur bun, un apartament si mobila din acesta.
Bună ziua, am urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat, sotia sa (mama vitrega) a decedat si ea in urma cu o luna înaintea tatalui meu. Cei doi nu au copii impreuna. Eu sunt unicul lui fiu, dintr-o căsătorie anterioară a tatalui meu.
As vrea sa stiu daca sunt beneficiarul tuturor bunurilor lor sau mai au dreptul si alte rude (nepoti). Eu am un fiu, major. Mama mea vitrega nu a avut copii, a avut o sora, ce a avut un baiat ce are la randul lui o fata (aceasta are dreptul la moștenire)?
Cine poate deschide procedura de succesiune, ce acte sunt necesare? Mentionez ca nu au trecut 2 ani de la decesul tatalui meu.
Succesiunea trebuie facuta si pentru tatal si separat pentru mama vitrega?

Multumesc!
Buna ziua,
Vreau sa completez contractul cu Casa Tertoriala de pensii potrivit legii 186/2016 dar nu stiu ce trebuie sa trec la articolul2 la venit asigurat intre:
- 2014- septembrie -decembrie
-2015- ianuarie- decembrie
-2016- ianuarie -octombrie.
De asemenea cum calculez valoarea cuantumului contributiilor de asigurari sociale datorate.
Va multumesc
Buna ziua,
Gradinita unde merge fiul meu este situata langa un bloc care este incadrat in clasa 1 de risc seismic cu bulina rosie.
O persoana care nu are copilul la aceasta gradinita a depus o reclamatie spunand ca se teme pentru siguranta copiilor in cazul unui cutremur sa nu cada cladirea cu bulina peste gradinita.
Acum reclamatia a ajuns pana la nu stiu ce directie de siguranta si la ministerul invatamantului si se vorbeste despre inchiderea gradinitei.
Intrebarea mea este ce putem face noi ca gradinita sa nu fie desfiintata si copii mutati?
Va multumesc
Buna ziua,

Intrebarea mea este daca nasterea intr un spital de stat este gratuita chiar daca de doi ani de zile nu am platit asigurarea de sanatate de stat.

Va multumesc
Buna ziua,

M-am intors din CIC de 2 ani la 1 martie2014, contractul de munca pe perioada nedeterminata s-a reluat dar la 30 iunie am fost instiintata ca departamentul va fi reorganizat printr-o hotarare AGA si ca dupa perioada preavizului trebuie sa imi inceteze contractul cu art65.
Am dreptul la somaj in cazul acesta chiar daca nu au trecut 6 luni de la revenirea din CIC?
Multumesc
Buna ziua,

Imi puteti spune daca am dreptul la un salariu compensator daca mi se imnaneaza preavizul de 20 de zile? Mentiunez ca ma intorc din CIC 2 ani si firma imi desfiinteaza postul si ma concediaza .
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Imi puteti spune daca dupa efectuarea concediul de crestere copil pe 2 ani am dreptul de la intra direct in somaj? Administratorul firmei imi spune ca vor desfiinta postul meu si ma vor concedia a doua zi dupa ce revin la munca, astfel eu sa pot beneficia de somaj. Mentionez ca am contract pe perioada nedeterminata care a fost suspendat conform legii la inceputul concediului.
Va multumesc