avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Activitate andreimineru

Activitate andreimineru

Răspuns la discuția Amenda parcare 1500 lei
Am contestat amenda. Si da, daca pierd voi plati 750 lei in 48 de ore de la verdictul pe care mi-l da instanta. Din ce am inteles am sanse mari sa castig. O sa revin cu delatii.
Zilele trecute am luat o amenda in vazoare de 1500 lei. Am parcat in sectorul 2, Bucuresti unde era chiar si un semn albastru care indica ca este PARCARE si surpriza...era loc platit dar nu avea nici un fel de inscriptie vizibila pe asfalt, doar o placuta mica pitita intr-un boschet lateral care nu se vede cum trebuie,mai ales noaptea!

Dupa ce am facut si eu poze cu locul respectiv voi face contestatie si INTREBAREA ESTE URMATOAREA: a castigat cineva un proces asemanator in Bucuresti sau imi pierd vremea degeaba?
Sunt student in Bucuresti si am viza de flotant in sectorul 2. Daca raman in camin la cineva, fara sa am cazare acolo ce imi poate face politia? Si in cazul in care iau amenda cum poate fi atacata in instanta? Unde pot gasii o lege cu privire la acesta situatie? Multumesc!
Unde sunt afisate licitaliile de la un executor anume,acesta lucrand cu mai multe banci pentru recuperarea datoriilor rau platnicilor?
Executorul este olbigat sa le afiseze pe internet,la el la birou,la banca cu care lucreaza?

Exemplul cel mai bun este ca un apartament in valoare de 25.000 euro a fost cumparat pe 11.000 euro de baiat "destept" in urma executarii silite a proprietarului pentru neplata unor rate si nu s-a afisat nimic pe internet sau in alta parte. Sau poate n-am stiu eu unde sa caut...
Multumesc!
Am aruncat intr-un loc nepermis niste saci cu gunoaie si alte lucruri care nu mai imi erau folositoare.
Politie comunitara a gasit in unul din saci o factura de telefon(numarul meu), m-au sunat si m-au acuzat ca eu am aruncat gunoaiele intr-un loc unde nu aveam voie.
Eu le-am spus ca am dat mai multe lucruri unor oameni amarati iar acestia urmau sa-si aleaga ce le este folositor,iar cu restul sa faca ce vor sau sa le arunce ei la gunoi.
Nu au nicio dovada impotriva mea in afara de factura de la telefon.
Ce e de facut in cazul in care primesc amenda? Se poate ceva in instanta? Eu sper totusi ca am procedat corect si nu imi vor da amenda cand ma duc sa dau o declaratie oficiala la politie. (conversatia a avut loc la telefon ei sunandu-ma pe mine pe numarul de pe factura de telefon gasita)
Am vandut o masina acum 1 an si jumatate. (opel corsa fabricatie 1997)
Actualul proprietar doreste sa o inscrie acum, dupa 1 an jumatate si a intampinat probleme la politie.
Politia a observat ca pe factura tradusa scrie : "pana la plata integrala autoturismul ramane in proprietatea Auto-Mes.......etc"
Mai sus pe factura scrie ca suma este platita dar politia refuza sa inmatriculeze masina pana cand proprietarul actual aduce dovada din Germania ca masina a fost achitata.
Au spus ei(politia) sa vina cu un extras de cont de la firma din Germania, care sa fie tradus.

Intrebarile sunt: 1-ce se poate face in cazul asta pentru a evita un drum in Germania dupa aceasta hartie?
2-ce imi poate face mie actualul proprietar, care ma acuza pe mine ca i-am vandut masina cu problema asta?
Actele au fost traduse de mine inainte sa vand masina si sincer, n-am vazut ce scrie in factura si nici cei de la politie n-au zis nimic cand am luat numarul rosu de Romania! Nici cumparatorul nu a vazut problema si a cumparat-o de buna credinta,facand contract de vanzare-cumparare in 3 culori.
Mi-a spus un prieten a carui mama este judecator la Campina ca daca te opreste politia si nu ai actele la tine,triunghi sau altceva ai timp 15 minute sa remediezi problema. Este adevarat? In cazul in care ma opreste politia la 2-3 km de casa si am timp sa ma duc acasa sa iau actele sau ce-mi trebuie, sau imi aduce cineva ce am nevoie in 15 minute.
Eu n-am fost niciodata de acord cu politia si cu abuzurile pe care le fac ei. Nu mi se pare corect sa se faca atata valva pentru un asemenea caz. Lumea trebuie sa respecte legea din respect, nu de frica amenzilor si nu pentru ca se trezeste o politista( renumita in oras pentru "vigilenta" de care da dovada) sa dea amenzi ca nu are statul bani si asa ii spun sefii. Am si eu cateva cunostinte in politie si toti mi-au spus ca sunt disperati sa dea cat mai multe amenzi. Agentii sunt chiar intrebati in fel de fel de sedinte cate amenzi au dat si chiar sunt trasi la raspundere pentru ca nu dau amenzi !

Putea sa dea un avertisment sau sa-i cheme pe cei care blocheaza roti ( firma autorizata in campina ),nu sa ma sune pe mine sau sa ma cheme la politie. Sa fie mai vigilenti in alte cazuri mai grave...

Asta ma deranjeaza pe mine nu o amenda de 60 de lei.

Probabil o sa-mi spuna ca mi-a dat amenda in lipsa mea, eu nu voi recunoaste ca am fost eu si mai departe vom vedea ce si cum :)
Eu sunt proprietarul masinii in acte. Pana la urma ma duc sa vad ce zic ei la politie azi la 12. Mie sincer mi se pare o prostie sa se agite asa mult pentru o amenda de 60 de lei.
Pe mine m-a enervat politista care ii dadea amenda unui batran care abia se misca si de aceea am facut si un pic misto de ea la telefon. Oricum nici aici nu a procedat corect ca m-a sunat pe numarul meu de telefon sa-mi zica sa vin la politie :) Si abia azi a venit citatia acasa :)