avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate sinai

Activitate sinai

Are voie viceprimarul sa faca parte din consiliul de administratie al scolii din localitate.in consiliul local voteaza bugetul scolii...la scoala voteaza cheltuirea banilor. Rog.lamuriti.ma!
In urma alegerilor locale din iunie 2016 un partid politic a castigat in consiliul local al unei localitati un nr de 4 consilieri. Sa trecut la constituirea cl. A comisiilor de specialitate dar si a alegerii viceprimarului. Unul dintre cei 4 consilieri locali este var primar cu viceprimarul ales. Nu cumva acest consilier trebuia sa se abtina datorita gradului de rudenie cu viceprimarul?hotararea cl de alegere a viceprimarului a fost aprobata cu oncalcarea legii?cumva este conflict de interese?
A promolgat presedintele 0ug 9/2017 care prevedea marirea salariilor cu 30 % incepand cu 1 aprilie 2017 demnitarilor.
n ales local(viceprimar)2012-2016 nu a efectuat zilele de concediu de odihna.insa in 2016 a fost reales viceprimar insa intr un alt mandat.2016-2020.trebuia la incheierea mandatului2012-2016 sa primeasca banii ptr concediul neefectuat?

Se considera un alt mandat, alt raport de munca.ce sfat ne dati.ce e de facut???
Răspuns la discuția Cerinta concurs primarie
Mai concret.la primaria unde as vrea sa particip la concurs .postul e de functionar public.inspector superior cu 1.cere 9 ani vechime in specialitatea studiilor.am fisa postului de la primaria unde am lucrat 9 ani la asistenta sociala.am adeverinta care atesta acest lucru.insa nu am studii superioare de 9 ani.am din 2010.ce parere aveti.am sanse?
Din 2007 am lucrat la o primarie in compartiment asistenta sociala.pana in 2016 cand am demisionat.insa facultatea de sociologie psihologie am terminat o in 2010.as vrea acum sa particip la un concurs pe un post asemanator la o alta primarie.pot reusi?mi se cere 9 ani in specialitatea studilor.sa inteleg ca trebuia sa am studii finalizate inca sin 2007?sau se considera vechime ca am fost pe acel post...
Răspuns la discuția Plangere impotriva primariei
CEL MAI BINE MERGETI LA CASA ALBA(PALATUL ADMINISTRATIV),INTRAREA B SI CERE-TI O AUDIENTA LA PREFECT
Discuție PRIMAR PENAL

pe data de 15 noiembrie in localitatea x viceprimarul a demisionat,dar nici pana la aceasta data consiliul local nu a fost instiintat oficial privind vacantarea postului.se poate depune plangere penala pentru abuz in functie impotriva primarului sau a secretarului?de la data demisiei consiliul local s-a intrunit,insa nu a fost introdus pe ordinea de zi si punctul cu demisia vicelui,este abuz sau nu?

intro localitate primaria a extins cladirea institutiei si din nu stiu ce motive sa extins cconstruind o incapere care un sfert este pe terenul vecinului,cativa metrii fara a exista o intelegere,au daramat si gardul care imprejmuia proprietatea respectivilor vecini ai primariei,sa depus plangere la parchet,este anchetat primarul ptr abuz si tulburare de posesie.intrebarea este,ce pedeapsa va primi,daca va primii si cat timp poate dura procesul,oare va fi pedepsit primarul?
Răspuns la discuția Demisie viceprimar
deci tipul a renuntat doar la functia de vice,insa a ramas consilier local

multumesc frumos