avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate MariusIonelS

Activitate MariusIonelS

Am avut o sentinta cu 1 an suspendare si 3 incercare. A fost emisa in octombrie 2013.

Ce inseamna sa fac o reabilitare?

Mi se va sterge din cazier sentinta?
Buna ziua,

La Firma la care lucrez sunt pus sa vin schimbul 2 mai mult de o saptamana, 2 sau chiar 3 saptamani.

Intrebarea mea este poate angajatorul sa ma cheme schimbul 2 ( 15,30 - 23.30) mai mult de o saptamana?
Am o condamnare cu suspendare de 1 an care a expirat in octombrie 2014, perioada de incercare e de 3 ani.
Intrebarea mea e daca pot sa fac vre-un curs de reabilitare la 1 an jumate de la sentinta,inainte sa treaca cei 3 ani de incercare?
Firma la care lucrez m-a trimis in preaviz pe motiv ca se desfiinteaza postul. Mentionez ca la evaluarile anuale am fost evaluat bine, sarcinle de serv mi le-am indeplinit corespunzator, nu am avut probleme de disciplina.

Intrebarea mea este;Pot sa fac ceva pt a-mi pastra locul de munca?
Buna ziua
In octombrie 2013 am primit o condamnare de 1 an cu suspendare pentru alcool la volan. Politia mi-a anulat permisul pt un an( asta ar insemna pana in octombrie 2014)
Intrebarea mea este daca dupa noul cod penal este vre-o posibilitate sa iau permisul mai repede, deoarece am citit pe net ceva de genul ca pedepsele pentru soferi sunt ceva mai lejere si de exemplu pentru un sofer baut s-ar putea da doar amenda!?
Sunt ceva modificari care m-ar putea ajuta?
Buna seara,
am o sentinta penala de condamnare1 an cu suspendare pentru conducere sub influenta alcoolului.
Sentinta a ramas definitiva la 5 luni dupa ce am comis fapta,
Permisul mi-a fost anulat de la data ramanerii definitive a sentintei pt o perioada de 1 an,
Intrebarea mea este daca pot sa fac ceva pentru ca cele 5 luni de la data cand am comis fapta pana cand a ramas hotararea definitiva sa mi se scada din acea perioada de 1 an cat mie anulat permisul, adica sa pot da examenul mai repede cu 5 luni? Pot cumva sa deschid vre-un proces civil in care sa cer scaderea celor 5 luni? Sau orice altceva?
Buna seara
Am o sentinta penala de condamnare cu suspendare care prevede si cheltuieli judiciare in valoare de 800 lei! Intrebarea mea este ce se intampla daca nu le platesc?
Ms de raspuns
Exista vre-un cadru legal, vre-o portita pe undeva prin lege ca sa pot da examenul mai repede. Vre-o prevedere pe undeva bazata pe un comportament exemplar in societate, actiuni sociale care au demonstrat indeplinirea scopului pedepsei, o nevoie sociala majora, sau orice altceva ce m-ar ajuta, orice art din lege la care ma pot referi?
Chiar nu e nimic?
Buna seara
Am o sentinta penala de condamnare 1 an cu suspendare pt conducere sub influenta alcoolului.
In acea sentinta nu este mentionat absolut nimic referitor la dreptul meu de a conduce.
Sentinta a ramas definitiva in octombrie dar permisul mi-a fost retinut in mai si nu am avut drept de circulatie pana acum
Am facut o cerere sa dau examenul in decembrie adica la 7 luni de cand mi-a fost luat permisul dar la 3 luni de la sentinta
Permisul mi-a fost anulat.
Maine am o audienta la comandantul politiei!
Credeti ca am sanse sa dau examenul in decembrie?
Puteti sa-mi dati niste sfaturi referitor la ce art din lege pot folosi in scopul convingerii politiei sa-mi aprobe examenul?
Va multumesc anticipat!
Buna
Mi-a fost luat permisul pe baza de alcool, am avut 1.5 la mie in sange la prima proba si 1.3 la a doua dupa o ora.
Intrebarea mea este daca in afara suspendarii permisului pe 1 an probabil, pot sa scap doar cu amenda? Cam ce pedepse se dau in cazul asta?