avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate the_queen

Activitate the_queen

conform carei legi , daca exista, persoanele care au un ingrijire un copil cu handicap sunt scutite e la plata crediteleor achizitionate si daca intr-adevar un copil cu handicap avansat beneficiaza de tratament gratuit madical?
As avea rugamintea sa mii se spuna daca se mai poate sta acasa un an fara salariu ?si care sunt conditiile dar si consecintele!
Discuție donatie
Buna seara, am o fata de 15 ani si vreau sa ii donez casa, trebuie sa precizez ca sunt divortata iar casa este dobandita innaitea casatoriei, ce ar trebuie sa fac, ce solutie mai usor suportabil financiar pot aborda?
Cu hotarire de divort definitiva si irevocabila pot schimba pasaportul copilului minor fara acordul fostului sot?
Discuție comunicat BNR?
as avea rugamintea sa mii se spunda daca in saptaminle trecute, BNR ar fi dat un comunicat, mai amplu, dar a spus ceva de refinantari sau facilitati la credite? adica noi cei cu creite , pe care le achitam greu , avem posibilitatea sa cerem bancilor sa ne faca facilitati si astea in nr de 3 fata de 1 cit era pina acum?
Răspuns la discuția plecare minor in strainatate
copii imi sunt incredintati mie iar hotarirea este definitiva si irevocabila, iar in hotarire nu este precizat domiciliul unde pot fi vizitati minorii, tatal avind un program stabilit de instanta de vizitare .
pot pleca din tara definitiv cu copii minori daca exista hotarire definitiva si irevocabila in favoarea mea?si ce trebuie facut?
Răspuns la discuția credit banca
se specifica ca si eu si fostul sot, in 2009 am divortat, suntem exact asa cum am spus mai sus ......."denumiti in continuare si in mod solidar imprumutatul".....iar in contract undeva este specificat ca imprumutatul insarcineaza banca sa anunte angajatorul de popririle cere se vor face .....daca este asa , angajatorul poate face poprire pe ambele venituri , cele cu care am garantat creditul...si in ce masura ?

Discuție credit banca
Am un credit de nevoi personale facut in timpul casatoriei si in contractul de credit si eu si fostul suntem denumiti in continuare si in mod solidar imprumutatul, nicaieri in contract nu se specifica numele meu sau al lui ci doar cel de imprumutatul ..ce se poate intimpla daca eu nu mai platesc ratele la credit ?mentionez ca nu am girat cu nimic acest credit decit cu salariile