avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate alina0

Activitate alina0

Buna ziua,

Am si eu o mare problema: o casa luata abuziv de comunisti ! Cine ma poate ajuta sa imi recomande un avocat bun sau pur si simplu sa imi dea un sfat unde sa ma interesez despre aceasta casa ! Casa este in Calafat.
Nu am inteles o parte din raspunsul dvs., respectiv ultima "Suma de plata vi se mare mare pt ca trebuie platita si partea de contributie datorata de angajator"....si aici vine intrebarea mea "Care angajator???? atata timp cat eu nu sunt angajata nimanui in Romania!"
Astept rasp
Va multumesc
Alina Constantinescu
Răspuns la discuția casa luata abuziv
Vad numai moarte pt ca sora mamei mele este destul de subreda; ca sa nu mai vorbesc de faptul ca are 80 de ani...deci sunt foarte realista...dupa o anumita varsta numai la decesuri ne asteptam din partea familiei. In alta ordine de idei nu mai am decat o verisoara super ocupata si foarte pesimista in privinta retrocedarii acestei case.
In privinta celeilalte intrebari am sa ma interesez si revin cu un raspuns in 2-3 zile....tot ce am in minte este ca am citit aici pe site ca tot ce tine de casele luate abuziv in vremea comunismului au fost sistate pana in mai 2013... pt lipsa de bani.
Ar putea un avocat sa ma reprezinte sa se intereseze despre situatia acestei case care a fost cumparata de cineva intre timp ? Sau sa ia legatura telefonic cu matusa mea si sa aiba o intrevedere cu dansa? Bineinteles toate cheltuielile le voi suporta eu ...
Buna ziua,

Am si eu o mare dilema.Am inchiriat cuiva apartamentul meu din Bucuresti si as dori sa platesc impozit la stat pt chestia asta (nu stiu exact cum se numeste asta in termeni de specialitate - poate imi spune si mie cineva si chestia asta: cum se numeste formularul prin care pot declara acest lucru) .....ideea e ca eu nu am putut sta decat o saptamana in Bucuresti si nu am avut timp sa ma ocup si de chestia asta tinand cont de faptul ca intre timp am avut mult de alergat cu si cu alte probleme personale..
As putea face lucrul acesta prin mail? Respectiv sa iau cumva legatura cu cei din Popa Tatu de unde apartine apartamentul?
Cine m-ar putea reprezenta in sensul acesta?
Ce acte trebuie sa depun la Administratia Financiara sect.6 pt aceasta?
Ar putea un avocat sa faca lucrul acesta pt mine fara a fi nevoie sa mai trimit de aici vreo imputernicire pt ca nu numai ca ma costa o groaza dar e vorba si de timp...pt ca pt asta ar trebui sa merg la consulat - care este deschis numai pana in ora 14.00, timp in care eu lucrez de dimineata si pt asta va trebui sa imi iau o zi libera de la munca, ceea ce iar inseamna bani in minus pt mine......ce sa mai e o intreaga tevatura
As dori un sfat va rog.
Va multumesc anticipat
Alina Constantinescu

Revin cu o alta problema.
Mama mea (decedata) si sora ei (in viata) au avut o casa ...luata abuziv de catre comunisti...De 20 de ani se chinuie sa si-o recapete...casa, care la ora asta a fost cumparata de la primaria Calafat de catre o persoana privata.

As putea angaja un avocat sa se ocupe de aceasta situatie?
Daca, da, mi-ati putea recomanda unul?

M-am tot gandit ca daca si sora mamei mele moare... situatia se poate complica atata timp cat mostenitori nu ar fi decat eu si verisoara mea(fata sorei mamei mele - care nu mai are nici o speranta la acea casa, deci pare lipsita de orice interes).
Deci cea mai mare greutate ar reveni pe umerii mei...aceea de a castiga cumva sau ceva pe aceasta casa.

Astept un raspuns destept

Alina
Va multumesc
Buna ziua,

Tot stau si ma gandesc... De cateva luni sunt in situatia de a fi proprietara unui apartament. Am un copil in varsta de 15 ani.
In cazul tragic in care ... eu si copilul meu...murim ...cui ii revine apartamentul meu?
Trebuie sa fac un testament in sensul asta?
Apartamentul fiind in Bucuresti si eu fiind plecata din tara...pot face testamentul in tara in care locuiesc?

Alina

Va multumesc
Buna ziua,

Am si eu o nedumerire.
Soacra mea are o un apartament din care 3/4 sunt ai ei si 1/4 are mama ei care are 85 de ani.
Se poate face ceva ca sa ii revina ei 1/4 din casa?
Si daca da, cum?

Care sunt procedurile legale pt a fi proprietar pe intregul apartament?

Alina
Buna ziua,

Am si eu o intrebare: daca sunt plecata din tara de ceva ani trebuie sa imi depun declaratia anuala de impozit pe profit sau se face de la sine?
Nu pricep deloc cum merg treburile astea in Romania.
Profitul meu in Romania este , logic, zero.

Va multumesc
In primul rand multumesc pentru raspuns, dar trebuie sa revin cu alta intrebare ce imi vine in minte dupa raspunsul dvs.:

Eu, care locuiesc in strainatate de 3 ani, am obligatia (asa cum reiese din art. 34 citat de dvs.) sa predau actul de identitate care atesta domiciliul in Romania.
Dar daca am o casa in Bucuresti cum imi platesc darile daca pentru orice schimbare (de ex. daca vreau sa imi schimb abonamentul la telefonul fix) trebuie sa ma legitimez cu cartea de identitate (in Romania nimeni nu iti cere pasaportul ! ).
Apoi am 2 conturi deschise la bancile din Romania unde tot cu buletinul trebuie sa ma legitimez daca ma duc la banca.
Peste tot in Romania mi se cere buletinul sa ma legitimez.

Cum imi explicati acest lucru?
Eu daca predau buletinul (si chiar sunt obligata la asta) e ca si cum nici nu am locuinta in Bucuresti ! Si totusi am !

Mi se pare o anomalie... Dvs. ce parere aveti?
Sunt si eu implicata intr-o alta situatie. Sunt plecata din tara de 3 ani de zile si imi expira buletinul pe 10 aprilie 2012.
Problema mea este ca va trebui sa ma duc in tara in luna februarie si cu ocazia asta as dori sa imi schimb buletinul mai devreme cu 2 luni.
Adresa mea de domiciliu este in apartamentul mamei mele care a decedat in decembrie 2011.
1. Cum as putea sa imi depun actele pt eliberarea unui nou buletin daca mama a decedat, prezenta ei nemaiputand fi luata in calcul?
2. Am dreptul sa depun actele pt eliberarea unui alt buletin mai devreme cu 2 luni?
3. Cu riscul de a parea neinformata v-as ruga sa imi explice si mie cineva ce este pasaportul CRDS.
va multumesc
Alina Co