avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate mariusache2005

Activitate mariusache2005

Buna seara, sunt persoana cu handicap si as vrea sa contractez un credit bancar si as vrea sa-mi spuneti daca indemnizatia de insotitor este de ajuns. Va multumesc
Nu credeti ca mai intai trebuie dezbatuta mostenirea dupa bunic?
Eu cred ca acum e cam tardiv pt promisiunea de v/c, oricum dupa dezbatere terenul se va imparti si vor fi mai multi proprietari si cum sa promiti ca vinzi un bun viitor (e cam ilegal).
"Asociatia blocului in care locuiesc a decis, printr-o adunare care a avut loc recent, ca toti locatarii sa aduca la Administratie datele de contact ale unei persoane din afara locuintei, obligatoriu pana la sfarsitul lunii Octombrie.
Desi poate inteleg necesitatea unei astfel de actiuni, si nu ma deranjeaza sa ma duc la Administratie sa scriu pe-o lista o persoana de contact, ma deranjeaza faptul ca "s-ar aplica o amenda" (de 500 de RON) daca nu ne conformam."

Cum vine asta "... datele de contact ale unei persoane din afara locuintei"?
Nu vi se pare o mare aberatie?
Si inca ceva: Asociatia de proprietari chiar nu are nicio legatra cu aplicarea vreunei amenzi
ar putea ataca testamentul (asta ar fi o varianta daca testamentul ar fi fost scris in legea romana).dar pana nu se deschide testamentl nu pteti stii nimic cu certitudine,pteti face doar speculatii.
Buna seara,
Sunt persoana cu handicap si in luna martie mi-a expirat cartea de identitate,si luna asta asteptand indemnizatia aceea exorbitanta,am constatat ca astept degeaba si astazi ducandu-ma sa verific care este motivul pt. care nu au venit banii.Motivul pt.care nu au venit este faptul ca dreptul mia fost taiat pt.ca am schimbat c.i. si nu am dus copia dupa aceasta.Mentionez faptul ca nici nu am fost instiintat ca trebuie sa duc copia, Din moment ce au stiut ca imi expira c.i de ce mai trebuia sa mai duc eu copie din moment ce au cnp-ul meu si alte date necesare.Certif.de incadrare in grad de handicap fiind permanent. Ce credeti ca pot sa fac pt.a nu pierde acest drep
t?
Multumesc anticipat
Dispozitiile art.340 litera a din Noul Cod Civil spun ca:nu sunt bunuri comune,ci bunuri proprii ale fiecarui sot bunurile dobandite prin mostenire legala;legat sau DONATIE, CU EXCEPTIA CAZULUI IN CARE DISPUNATORUL A PREVAZUT IN MOD EXPRES,CA ELE VOR FI COMUNE.
Răspuns la discuția Pot sa dau in judecata CNADR
Sigur ca aveti dreptul sa reclamati instantei de judecata pentru a face lumina in cea ce dvs reclamati? iar motivul este faptul ca institutia statului care este are printre atributii si dezapezirea drumurilor nationale si autostrazilor.

Multa bafta in demersul dvs
Răspuns la discuția Uzufruct viager
Mai intai trebuie sa definim uzufructul si anume acesta este dreptul de a se bucura cineva de lucrurile care sunt in proprietatea altuia, intocmai ca insusi proprietarul lor, insa cu indatorirea de a le conserva sustanta(art.517 C.civ), iar viager inseamna pe viata. Deci dupa parerea mea in cazul uni partaj dobanditorul casei va trebui sa respecte in continuare acest uzufruct viager.

Cu stima