avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca_B

Activitate Raluca_B

Buna Ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca dupa expirarea concediului de ingrijire copil de ani pot intra in concediu medical pentru boala obisnuita??
mai pot beneficia de vreun alt tip de concediu medical platit??

va multumesc frumos.
Buna Ziua,

Ma puteti ajuta cu inchiderea ur. conturi:

1012 sold 210
117 sold d 1281
201 sold 433
2801 sold 120
4424 sold 20
455 sold 1408
5311 sold 3.65
Am inteles ca pt bilant lichidare toate conturile din balanta sa fie o.

Multumesc,
Discuție firma inactiva
Buna Ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu un raspuns. LA nedepunerea declaratie 100 si 300 se declara firma de catre finante inactiva, in acest caz mai am obligatia de a depune vreo sitauatie ulterior?

La registru daca nu depun situatiile financiare anuale, incep ei procedura de lichidare??

Multumesc..
Discuție Cod Caen urgent
Buna Ziua,

Am o firma suspendata din luna dec, 2007. Imi puteti spune , va rog, daca trebuie sa fac reactualizarea CAEN-lui si pana cand se poate solicita aceasta reactualizare??

Multumesc..
Discuție radiere firma
Buna Ziua,

Am o firma suspendata temporatr de 1 an de zile si as dori sa o radiez dar in schimb fara costuri prea mari. Am intels ca una dintre proceduri ar fi nereluarea activitatii dupa cei 3 ani de la suspendare. Imi puteti spune, va rog, daca este adevarat??


Multumesc,


Mantionez ca situatiile financiare si declaratiile fiscale au fost depuse la termen.
Răspuns la discuția Infiintare SRL. Intrebari
Buna,

Sunt de acord cu mesajul anterior in care vi se sugereaza sa va declarati platitoare de tva. Eu am o firma de consultanta tot it ( din ce stam oricum legislatia s-a modificat sau se modifica in sensul ca daca faci peste 50% vanzare din consultanta- nu te mai poti declara microintreprindere) , asa ca au am ales platitoare de tva - pentru ca am destule cheltuieli cu tot felul de consumabile...., chirii, auto..., si cu impozit pe profit deoarece nu am dorit sa ma angajez in termen de 60 de zile de la infiintare, conditie obligatorie pentru microintreprindere. Nu regret , tin sa va anunt ca nu platesc tva ....si nici impozit pe profit, mentionez ca firma este infiintata de 1 an. Totul depinde de valoarea cheltuielilor pe care preconizati ca le veti efectua si de asemena, previziunea CA., Parerea mea este ca ar trebui sa va faceti un calcul, sa apelati la un economist.

O zi buna!
Discuție act aditional
va rog sa-mi spuneti daca se poate incheia act aditional pentru un curs care dureaza 16 ore. iar daca perioada de formare profesionala dureaza pana in 2009, si eu termin un curs din aceasta perioada in 2008, atunci pe ce baza imi spun ei ca 2 ani de la finalizarea cursului?
Firma organizeaza program de training….si ma pune sa semnez un act aditional cum ca daca plec timp de 2 ani platesc contravaloarea cursului. Eu particip la un singur curs care dureaza 2 zile si care costa 150 euro…, daca plec ma obliga sa semnez…, si ei imi spun ca platesc numai contravaloarea acestui curs dovedit prin prezenta ca in act nu specifica ca eu fac un singur curs…..desi in cadrul firmei se fac mai multe cursuri si pentru alte depart. e legal tot ce se intampla ???

Buna Ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Societatea la care lucrez organizeaza cursuri pe perioada de 2 ani., La unul dintre traininguri trebuie sa particip si eu.,..in acest sens trebuie sa semnez un act aditional., In acest act nu scrie la ce curs particip si cate ora doar perioada de 2 ani..., am inteles ca nu ma poate obliga sa semnez un act aditional daca nr. orelor nu depaseste 60......

nu stiu ce sa fac,,,,,actukl aditional ma obliga sa stau 2 ani la firma -cursul pe care il voi face tine 2 zile ( 16 ore).
Buna ziua,

Ma numesc Raluca Bokor si as dori sa ma ajutati sa gasesc un raspuns la o problema ff importanta pentru mine. Parintii mei au pe un teren - proprietate personala un stalp de transport de mare capacitate al retelei de energie electrica ., transmit un mesaj societatii electrice sa-mi explice in ce situatie ne aflam si aflu cu stupoare ca in anul 2007 s-a aprobat o lege 13/9 ianuarie, legea energiei, potrivit careia terenurile pe care se situeaza retelele de transmitere a energiei electrice existente la intrarea in vigoare a prezentei legi sunt si raman in proprietatea statului. As dori sa aflu mai multe pareri in legatura cu aceasta situatie..si sa-mi spuneti ce pot face mai departe...
Va multumesc!