avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters240478

Activitate ContSters240478

Discuție Amanetar
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca este legal(ca normal nu cred) ca angajoturul sa nu iti permita sa iei pauze in timpul programului de lucru. programul de lucru fiind de la 09:00- 19:00 ?
este vorba de un post de amanetar. pana acum totul era ok, se permite vorbitul la telefonul mobil atat cat nu aveai client, se putea iesi la o tigara in timpul cat nu aveai clienti dar de astazi au spus ca nu mai ai voie sa iesi la tigara deloc, nu ai voie sa vb la telefonul mobil iar daca se intampla vei fi sanctionat din salariu.

daca are cineva un sfat ?
va multumesc,
Paul.
Răspuns la discuția C.A.R.
Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns / o indrumare la mesajul de mai sus ?

multumesc,
o zi buna,
Discuție C.A.R.
Buna ziua,

in anul 2009 am inceput un car la firma unde lucram. in perioada cand nu aveam bani imprumutati de la car se oprea o taxa lunara din salariu de 30 lei iar in perioada cand aveai bani imprumutati se oprea taxa de 10 lei + rata aferenta imprumutului.
am plecat de la aceasta firma anul aceasta in Octombrie iar in urma cu cateva zile mi-am adus aminte de acest car. I-am contactat si mi-au comunicat ca car a fost inchis in perioada aprilie 2011. problema este ca eu nu am semnat nimic si nu amridicat nici un ban iar dansii nu vor sa-mi puna la dispozitie actul care arata predarea banilor cat si inchiderea car-ului.
ce ma sfatuiti ?

va multumesc,
Paul B.
Răspuns la discuția Divort, procedura
in cazul divortului, doresc custodia copilului. nu am alte cerinte.

multumesc,
Buna ziua,

Doresc sa stiu ce etape trebuiesc trecute in cazul unui divort, tinand cont de cele de mai jos :
- suntem casatoriti de aproximativ 3 ani
- avem 1 copil in varsta de 2 ani
- stam in locuinta parintilor sotului
- nu avem nici o proprietate pe numele nostru, doar sotia are o masina
- in acest moment lucram amandoi in Bucuresti, copilul il avem la cresa
- sotul este din Bucuresti, sotia din Constanta
- in cazul divortului cine va primii custodia pentru copil

astept raspunsul d-voastra si daca este necesar voi reveni cu completari.

multumesc,
Paul
Multumesc pentru raspuns.
Dar daca sotia are masina, o poate executa silit ? Tinanad cont ca, creditul este pe numele sotului ?

o zi buna,
Buna ziua,

in cazul in care nu detii nici o proprietate, stai cu parintii sau cu chirie, cum te poate executa silit banca in cazul neplatii unui credit de nevoi personale fara girantii, garantii ?
Discuție Fast-Food
Salut,
va rog sa imi spuneti ce autorizatii trebuiesc obtinute in vederea vanzarii produselor de tip fastfood. Vreau sa cumpar o rulota pe care sa o transform intr-un fastfood. ce autorizatii stradale trebuiesc obtinute si de unde se obtin.
multumesc pentru raspuns
Paul.
Discuție Restanta banca
salut,

am urmatoarea problema : sunt restant la banca cu neplata a creditului pe 2 luni. Ieri mi s-a virat bani de salariu in cont. cardul de credit si cardul de salarii sunt 2 conturi diferite. Tot ieri banca a facut o tranzactie din contul de salariu in contul de credit fara sa fiu anuntat si a blocat si cardul de salariu (ambele conturi se afla la aceasi banca).
Intrebarile mele sunt urmatoarele :
- poate banca efectua acest transfer fara sa anunte titularul contului
- poate banca sa transfere orice suma netinand cont de venitul lunar al titularului
Eu nu am intrat nici acum in posesia contractului de credit, deoarece banca mi-a comunicat telefonic ca era de datoria mea sa ridic contractul, cu toate ca nu am fost anuntat in prealabil de banca. Legat de aceasta problema detin emailuri in care solicit un draft de contract, dar care nu mi-a fost trimis.
Sper sa nu fi omis ceva.
Astept indrumarile voastre.

Multumesc,
Paul
Răspuns la discuția Restanta intretinere
Va multumesc pentru raspunsuri.