avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate valikg

Activitate valikg

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca mai putem beneficia de stimul de insertie in urmatoarea speta: sotia a nascut un baietel sanatos in data de 04.12.2013 si a stat in concediu crestere copil pana la data de 01.11.2014 urmand sa incasam stimul de insertie pana la 04.12.2015 lucru ce s-a intamplat insa am auzit ca am putea beneficia din 01.07.2016 de stimul deoarece copilul nu a implinit varsta de 3 ani (04.12.206) pe noua lege.
Mersi de raspuns
Discuție Accident auto
Buna ziua,
Am fost implicat intr-un accident auto in care vinovatul nu-si recunoaste vina (nici la politie caci nu a semnat procesul verbal nici la societatea de asigurari unde are polita obligatorie) desi organul de politie a intocmit anexa 2 (au fost vatamari corporale) in care se confirma ca este vinovat.Eu detin filmarea video a accidentului (circula pe contasens) si doresc sa stiu:
1.daca filmarea o inmanez societatii de asigurari unde are polita si imi fac vreun deserviciu (creez probleme firmei care mi-a dat-o)?????
2,in instanta voi avea castig de cauza prin cererea de despagubiri si cum se procedeaza in asemenea evenimente (i s-a intocmit dosar penal dar circula in continuare pe strada si se declara nevinovat)

Mersi pentru raspuns.

Discuție EXPIRARE C.I.
Buna ziua,

Astazi am fost la evidenta populatiei pentru inlocuirea cartii de identitate si mi s-a cerut sa aduc pe langa documentele obligatorii si certificat fiscal al spatiului unde locuiesc.
Eu sunt proprietarul si detin acest apartament in urma unui credit ipotecar ce va avea scadenta peste 15 ani.Va rog sa-mi spuneti de unde se ridica documentul solicitat si care este scopul cererii lui deoarece eu nu-l regasesc pe lista documentelor necesare schimbarii C.I. Multumesc
Discuție ELIBERARE C.I.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: cumnata mea locuieste in Cipru iar cartea sa de identitate este expirata.In ce conditii o pot ajuta eu si care sunt pasii de urmat din Romania sa-i procur o alta carte de identitate cu mentiunea ca ea sa apara pe adresa mea din Romania (nu cea veche din Romania existenta pe c.i.) fara sa fie prezenta la intocmirea documentelor.
Multumesc
Revin cu o precizare: se poate ca angajatoul sa-mi desfaca contactul individual de munca in primele 6 luni de la intoarcerea din concediu crestere copil (da sau nu ?)
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informare in urmatoarea speta:
-in data de 21.03.2012 am reinceput activitatea in cadrul companiei din concediul de crestere copil.Am optat pt varianta de maxim un an de concediu, intorcandu-ma la munca in termen util (mai putin de 1 an de la nasterea copilului).
-va rog sa-mi precizati: 1. in ce conditii angajatorul imi poate desface contactul de munca deoarece se fac presiuni pentru parasirea locului de munca (angajatorul este o banca comeciala);
2.cum este afectat stimul primit din partea statului de 500 lei in cazul in care se desface contactul de munca fie din partea angajatorului fie din partea mea pana imi gasesc un alt loc de munca.
Multumesc!
Multumesc pt raspuns insa trebuie respectata tema pt care am scris si anume daca se pot contesta urmatoarele amenzi din aceeasi zi si din urmatoarele (am circulat pe o singura autostrada de mai multe ori nu pe toate autostrazile din Romania???) dat fiind persoane care au postat pe alte site-uri si spun ca au castigat in instanta.Doresc un raspuns profesionist.Multumesc
Dupa 7 luni am primit o amenda (neplata rovinietei auto).Vreau sa stiu daca dupa plata acestei amenzi plus despagubiri pot contesta urmatoarele amenzi ce privesc aceeasi contraventie (in aceasi zi am trecut si de 3 in mai multe zile prin fata aparatului video de inregistare) ulterior achizitionand rovinieta.Multumesc pt raspuns.
BUNA ZIUA,

MA NUMESC GRIGORE LARISA SI AM NASCUT IN DATA DE 23.03.2011 UN BAIETEL SI AM INTRAT IN CONCEDIU CRESTERE COPIL CU OPTIUNEA DE 1 AN.
DORESC SA STIU CAND TREBUIE SA REVIN LA LOCUL DE MUNCA (DATA COMPLETA ZZ-LL-AA) PENTRU A BENEFICIA DE STIMULUL DE 500 LEI ACORDAT DE STAT.
CUM SE ACORDA ACEST STIMUL SI CAT TIMP?
MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS URGENT PT INTOCMIREA ACTELOR NECESARE.