avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate perla_perlaa

Activitate perla_perlaa

Buna ziua
in fiecare an ca si firma primesc cate o notificare de la Societatea Romana de Televiziune prin care trebuie sa achit o taxa de 50 lei /luna incepand din 2013 retroactiv ( conf art 40 din legea 41/1994, taxa lunara este prevazuta in HG 978/2003 ). Sediul firmei este la adresa dar este fara activitate. Sunt amenintata ca in caz contrar voi fi data in judecata. Va multuesc
Buna ziua
spuneti-mi va rog: acum 3 ani am semnat un act la notar prin care am renuntat la partea mea de mostenire din bunurile parintilor. Mama a decedat de 6 ani si acum vrem sa facem succesiunea dar vreau ca acea hartie de renuntare sa se anuleze si sa fiu mostenitor cu drepturile care mi se cuvin. Este posibil?
Buna ziua
v-as ruga sa-mi spuneti cum putem schimba administratorul blocului care nu doreste sa plece de la conducere. nu a achitat utilitatile de 3 luni ( dar a incasat banii ), face cheltuielile dupa preferinte si-a pus salar dupa bunul plac, foloseste cuvinte triviale cu locatarii ( sta in acelasi bloc ). Mentionez ca are cateva persoane care-l sustin ( inclusiv presedintele care este avocat ), nu vrea sa faca convocator de adunare generala, nu are registre, totul este un haos.
Daca noi locatarii am face o adunare generala si l-am schimba cu majoritate de voturi cum am putea recupera de la el actele si stamila asociatiei? Mentionez ca ii place sa faca scandal este violent, este cunoscut si de politie iar blocul nostru in curand va ajunge o ruina ( are peste 100 de ani ) daca nu luam masuri
Cum putem oare sa-i luam aceasta " functie "? Ajutati-ma va rog cu un sfat.
Buna ziua
m-am inscris ( am platit prin banca 400 ron) la un curs de formator in luna aprilie la o firma din Craiova eu fiind din Cluj spunandu-mi-se ca se va tine cu siguranta si urmeaza sa imi comunice ora ( data o stiam ). Ulterior am primit un email prin care eram anuntata ca cursul se va reprograma in luna mai deoarece nu sunt inscrisi destui cursanti ( inainte de a ma inscrie am vorbit la telefon cu o doamna care mi-a spus ca cursul se va tine cu siguranta ). Ar mai fi o zi pana la inceperea cursului dar nu am primit nici un email iar la telefoane nu raspund. Ce este de facut? Cum pot sa-mi recuperez banii?
Buna seara v-as ruga sa ma lamuriti daca pentru a recompartimenta un apartament de 4 camere in 2 apt de 1 si respectiv 3 camere ( totul se intampla pe interior fara a scoate usa pe casa scarii ) este nevoie de aprobarea vecinilor cu perete comun si a asociatiei de locatari. Mentionez ca respectivii locatari nu au autorizatie de constructie s-au atins de peretii de rezistenta ( au scos usa ) au facut o noua baie in camera, au mutat bucataria pe balcon, apa, gazul si curentul au survenit modificari la instalatii ( lucrarile au fost efectuate fara proiect de mutare a instalatiilor si au efectuate artizanal ). Sfatuiti-ma va rog incotro sa ma indrept sa opresc aceste lucrari care pericliteaza siguranta blocului si a locatarului de deasupra.
S-a depus o sesizare la asociatie dar nu s-a primit nici un raspuns.
Inca un nonsens care rezulta si ce se poate face: fiind 2 apartamente normal ar fi ca administratorul sa faca calculele pentru 2 apartamente intrucat s-a schimbat nr de contoare de apa, sunt 2 bucatarii, 3 bai dar neavand autorizatie calculele se fac tot pentru un apt de 4 camere urmand ca pierderile sa fie suportate de ceilalti locatari.
Spuneti-mi incotro sa ma adresez si ce ma sfatuiti sa fac.
Va multumesc si astept un raspuns
Buna ziua
v-as ruga sa-mi spuneti in cazul
1. in care sunt intermediar si am o comanda pentru Italia sa export aceste produse de ce acte am nevoie?
2. daca sunt producator si am o comanda pentru Italia sa export aceste produse de ce acte am nevoie?
Este diferenta financiara mare intre producator si intermediar pentru a obtine aceste acte?
Va multumesc
buna ziua
v-as ruga sa-mi spuneti daca am depus petitia la Finantele Publice si am primit raspuns negativ ( pentru o masina cumparata second hand din Germania in 2007 ) atunci cum se face o cerere de chemare in judecata a Fiscului, la ce articol din lege se face referire, temeiul legal?

va multumesc
Buna seara
v-as ruga sa-mi spuneti daca am o firma cu activitate principala agentie imobiliara si mi-am autorizat la registru comertului administrarea de imobile ca si activitate secundara pot functiona?
-spuneti-mi va rog este posibil ca in uscatorie sa se monteze repartitor si sa fie platit de 3 persoane ( care il folosesc ) din 10 si acest lucru doar pe perioada iernii? pentru aceasta hotarare pe scara trebuie semnatura cu acordul tuturor locatarilor sau este de ajuns jumatate plus unu?
- este posibil sa se inchida caldura in uscator fara acordul tuturor locatarilor de pe scara?