avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate raul83

Activitate raul83

Buna ziua. Am cateva aparate fitness si doresc sa le inchiriez. Ce acte pot sa fac cu chiriasul pentru a avea siguranta ca nu o sa fiu pacalit si sa raman fara ele? Este bine daca chiriasul gireaza cu o masina ? Multumesc.
Răspuns la discuția Marca inregistrata.
Unde pot afla daca aceasta denumire este marca inregistrata?
Am o ii si mi-am deschis o sala de fitness pe care vreau s-o numesc Power Gym.O sa am probleme daca mai sunt si alte salii cu acelas nume in alte Orase?
Este mai bine sa adaug si numele orasului ..... Power Gym Buzau? Multumesc.
Doresc sa-mi deschid o ii si vreau sa stiu daca sunt obligat sa am casa de marcat.O sa bag pe ii o sala de fitness.Multumesc
Am o sala fitness si vreau s-o dotez cu o sauna.Sauna poate fi facuta de orice firma de constructii, sau trebuie neaparat cumparata si montata de o firma specializata?
Documentele de proprietate banuiesc ca sunt suficiente, nu?
Am casa neterminata, inca nu se poate locui in ea dar este singurul loc unde pot deschide momentan o ii.Este acoperita, are geamuri si usi dar interiorul este neamanejat.Pote avea ii-ul sediul acolo si apoi dupa 2 luni sa-l schimb?Multumesc.
Doresc sa-mi deschid o sala de culturism/fitness in mediul rural si am inteles ca pot accesa astfel de fonduri, este adevarat? Am inteles ca am 2 variante sa deschid aceasta sala.......1 sa cumpar un teren inainte sa accesez aceste fonduri, 2 sa inchiriez un spatiu pe o perioada de 10 ani, este adevarat ? Terenul o sa-l pot cumpara si cu ajutoarul acestor fonduri? Multumesc mult.
Discuție Cumparare srl.
Care sunt procedurile de cumparare a unui Srl dintr-un judet in altul si cat dureaza aceasta procedura? Cand fac cumpararea trebuie sa ma prezint cu documentele necesare noului sediu? Poate sediul sa fie unul primit prin contract de comodat?Multumesc.
Răspuns la discuția Ce e mai bine sa-mi deschid?
george_neagu a scris:

Cel mai bine un srl platitor de impozit pe profit 16% si de tva inca de la inceput. Veti avea achizitii de echipamente de unde veti putea recupera tva. Si de asemenea cheltuieli diverse, inclusiv cu salariile pentru personalul angajat.



Dar daca-mi deschid un Srl platitor de tva nu o sa pierd pe viitor pt ca o sa eliberez abonamente si o sa trebuiasca sa platesc 16% din pretul abonamentului? Nu e mai rentabila o ii?