avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate t_gheorghitza

Activitate t_gheorghitza

Salariatul(instalator) a fost concediat ilegal si ar trebui sa fie reincadrat cu toate drepturile in urma Hotararii Tribunalului si a Curtii de Apel.
Pe timpul concedierii si al judecatii ,asociatia a mai infiintat un post de instalator si a angajat pe cineva din afara ,pe acel post. Deci in momentul de fata asoc. propr. are 2 posturi de instalatori :unul blocat (al celui concediat) si altul infiintat si ocupat in timpul judecatii.
Asociatia intentioneaza sa desfiinteze postul blocat .Ca urmare,salariatul concediat ilegal,dupa reincadrare, poate trece in somaj daca asociatia ii va desfiinta postul?Am constatat ca aste-s intentii de a-l determina pe cel concediat si neagreat sa renunte la post.
Va multumesc.

Sunt asociat unic, am adus ,prin casierie,in firma mea bani ca si aport propriu pentru a cumpara pe firma un autoturism .Autoturismul l-am vandut .Firma are datorii catre mine (creditor)cu acel aport propriu.Acum radiez firma si REG COM. Imi cere acordul creditorilor pentru licidarea datoriilor iar a ADMIN FINANTELOR imi cere bilantul de lichidare.Cum inchid contul de datorii?Cum trebuie sa formulez acordul meu ca persoana fizica pentru renuntarea la acea suma?
Multumesc mult.
Răspuns la discuția dizolvare srl
Va multumesc.
Am uitat sa mentionez ca de la RCOM. mi s-a spus ca delegatia speciala poate fi data unui salariat,altfel imi trebuie procura,imputernicire speciala sau delegatie avocatiala.Nu am salariati.Pot delega un prieten?
Discuție dizolvare srl
Buna ziua,
Sunt asociat unic al unei SRL si doresc sa o radiez.P
ot delega pe cineva sa faca toate demersurile legale pentru acest lucru/Adica o delegatie simpla cu semnatura si stampila firmei,fara avocat sau notariat?Multumesc.
Răspuns la discuția SRL SUSPENDATA
Doresc sa initiez procedura de dizolvare-radiere fara numire de lichidator conform art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale.Dar acest lucru trebuie sa-l fac inainte de termenul suspendarii , sau dupa termen?Adica trebuie sa incep activitatea si dupa aceea sa incep procedurile de dizolvare? Va multumesc.

Discuție SRL SUSPENDATA
Am un srl suspendat pana la 24 octombrie2012.Este obligatoriu sa -l redeschid la termen ?Multumesc.
Răspuns la discuția SRL SUSPENDATA,LA SCADENTA
VA MULTUMESC.
AM INCEPUT DEMERSURILE DAR REG COMERTULUI IMI CERE TAXA DE REDESCHIDERE SI APOI SA CER DIZOLVAREA CARE PRESUPUNE ALTE CELTUIELI.DACA AVEAM BANI INCEPEAM ACTIVITATEA.SI DACA NU MAI INTREPRIND NIMIC IN PRIVINTA RADIERII ,NU SE RADIAZA DIN OFICIU?INCA O DATA ,VA MULTUMESC.
Buna ziua,
Se poate sa infiintez o noua firma pe numele meu,dupa ce am avut o alta si a intrat in faliment?Multumesc.
Răspuns la discuția cazier
Va multumesc.Completez :amenda penala are tangenta cu mandatul acordat presedintelui de asociatie,aceasta fiindu-i aplicata tocmai pt. ca nu a vrut sa puna in executare Hotararea Tribunalului si a Curtii de Apel de a-l reincadra si a plati drepturile salariale unui salariat concediat ilegal(concediat acum 1 an).

Discuție cazier
Mai poate fi Presedinte al Asociatiei de Proprietari o persoana care a primit condamnare cu amenda penala ?Va multumesc anticipat.