avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate alex86add

Activitate alex86add

Multumesc
Buna ziua
Din Comitetul executiv al unei asociatii de proprietari pot face parte si locatari care au domiciliul stabil in condominium prin aliante (casatorii ,dar proprietarii sunt socrii) si nu au statut de proprietari?
Multumesc
daca un salariat are salariu brut 239 la o societate(cim cu durata de 2h/pe zi) si mai are un cim la alta societate (tot 2h) cu un salariu ce 180 ron brut avand functia de baza la prima societate,plateste impozit pe venit?Daca plateste,atunci ambele societatii trebuie sa ii plateasca impozitul ?
Discuție formular 010
STIE CINEVA DACA LA ANGAJAREA PRIN CIM A UNEI FEMEI DE SERVICIU LA O ASOCIATIE DE PROPRIETARI TREBUIE DEPUS SI FORMULARUL 010 LA ADMINISTRATIA FINANCIARA? CONTRACTUL ESTE CU DURATA PARTIALA DE LUCRU.
VA MULTUMESC
Discuție intrebare
Am urmatoarea situatie la o Asociatie de proprietari :
un locatar are un debit de sa zicem 1200 lei si refuza sa plateasca penalitatile care au fost calculate pentru aceasta suma,spunand ca nu esle legal.Cum procedez in continuare?
Discuție salarizare
HRISTOS A INVIAT!!


As dori sa stiu

daca o Asociatie de proprietari angajeaza cu contract partial de munca o femeie de serviciu oferindu-i un salariu de 200 de ron(mentionez ca nu este pensionara),pentru 40 de ore lucrate pe luna,i se opreste impozit pe salariu sau nu?

Va multumes
Buna ziua
Imi poate trimite cineva pe mail un model de stat de salariu?
Răspuns la discuția informatii apometre
multumesc pentru informatii
Buna seara

In cadrul asociatie noastre am intalnit urmatoarea stare de fapt: apartamentele au fost contorizate pt consumul de apa rece si apa calda; dar spre surprinderea locatarilor un nr de 3 apartamente au refuzat sa se contorizeze motivand lipsa banilor, asa ca administratorul a hotarat ca diferenta de apa rezultata din consumul dat de locatari si cel primit pe factura sa o treaca la plata celor 3 apartamente.Este legat acest lucrul? Exista o hotarare de guvern sua o hotarare ANRE care reglementeaza acest lucru?
Va multumesc
Discuție Intrebare
Buna ziua

Pentru inregistrarea km parcursi in interesul Asociatiei exista untipizat anume 9eu nu am gasit decat pt transport marfa sau persoane) ,sau pot fi trecuti intr-un document cumulativ in care pe langa km sa inscriu ora data locul pentru care m-am deplasat.Sper sa fie suficient pentru deducerea benzinei pt m-am lovit de refuzul casierie RADET ,sau BRD (unde am efectuat anumite plati) de a pune stampila .
Multumesc