avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate ciresicaok

Activitate ciresicaok

Buna ziua!

Tatal meu detine in proprietate (prin mostenire) un teren agricol extravilan. Se pare ca acest imobil nu poate fi inscris in cartea funciara, cel putin asa declara arendasul caruia ii vindem terenul si care s-a angajat (verbal) sa se ocupe de obtinerea actelor de inscriere in cartea funciara. Am precizat verbal deoarece in Promisiunea bilaterala de vanzare cumparare scrie ca tatal meu se angajeaza sa obtina documentatia cadastrala necesara intabularii dreptului de proprietate in cartea funciara pe cheltuiala promitentului comparator.

Individul spune ca a incercat sa faca actele dar ca terenul este necadastrabil deoarce altcineva a facut deja cadastru pe acel teren. E posibil asa ceva?
De unde as putea afla adevarul despre situatia din cartea funciara a terenului? ca sa pot umbla eu pentru asta imi trebuie procura de la tata? Mentionez ca tata detine certificat fiscal in care se atesta ca impozitele sunt platite la zi de catre el. De asemnea are si titlu de proprietate pe teren.

De asemnea, tot in Promisiunea bilaterala se mentioneaza ca: Eu (tata) in cazul in care din cauze care exceed dreptului de preemtiune nu imi voi indeplini la termen si intocmai obligatiile asumate declar ca sunt de acord ca (nume) sa isi valorifice drepturile decurgand din prezenta promisiune in conditiile art 1279 alin 3 cod civil optand la alegerea sa intre a solicita instantei pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de contract de vanzare-cumparare caz in care voi suporta si toate cheltuielile ocazionate de proces sau de a invoca rezolutiunea judiciara sau conventionala a promisiunii de vanzare cumparare cu restituirea pretului primit si cu plata unei penalitati in cuantum de 35 000 lei.

Daca e cum spune individul si terenul e necadastrabil ca alticneva a facut cadastru pe el, mai este tatal meu obligat la plata?

Va rog mult sa ma ajutati! Va multumesc anticipat.
Buna ziua!

-pe 15 ianuarie 2014 am fost numita functionar public debutant cu program de 8 ore
-mi s-a spus ca pot beneficia de 21 de zile de concediu pe parcursul anului 2014, drept pe care mi l-am exercitat
-in prioada 13 ian - 16 ian trebuie neaparat sa plec din Bucuresti

Cei de la resurse umane mi-au spus ca imi pot lua concediu de odihna in parioada respectiva urmând ca pe 18 ianuarie sa ies din stagiu si sa devin asistent. E corect asa? Multumesc!
Răspuns la discuția Divort cu minor
am citit cu mare interes tot postul. sincer, ce judecator normal la cap ar stabili domiciliul copilului intr-un sat uitat de lume unde abia are conditiile sa invete in locul unui oras cu de toate?! in plus dvs aveti un serviciu stabil, sotul dvs nu = avantaj dvs. Succes cu divortul!
Răspuns la discuția Domiciliu minori
in ceea ce priveste domiciliul copiilor, parerea mea e ca mai bine raman la dumneavoastra :)
iar cu sotia ...daca ea doreste sa fie cu altcineva, atunci nu prea aveti ce sa faceti ...
faceti tot posibilul sa tineti copii la dumneavoastra
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
inteleg si pozitia domnului cipito ca angajator ... o femeie insarcinata da multe batai de cap unei firme in sistemul din Romania ... daca femeile ar primi direct banii de la casa de sanatate ar fi cu totul altceva! si mai mult, cred ca pentru evitarea discriminarilor de genu "sa evitam sa angajam femei" - din pacate aceasta mentalitate este in Romania - cred ca cel mai bine ar fi sa se dea o lege in care si barbatii sa stea acasa cu copilul nu o luna cat e acum ... ci 6 luni! 6 luni femeile si 6 luni barbatii :)

cel mai bine pentru sotia dvs este sa plece de acolo!
cred ca ar fi mai simplu sa nu va casatoriti ... in definitiv iubirea poate sa stea si fara acte :) zic si eu ...
Discuție Piraterie
Buna ziua!

As dori sa stiu in ce context ti se poate lua calculatorul ca sa verifice ce fel de programe ai pe el? Ce se intampla daca gasesc ca ai programe piratate?
eu sunt la doctorat si intentionez sa dau concurs pentru o functie publica. totusi vreau sa ma ocup si de studii. pot sa imi iau concediu fara plata sa spunem 1 zi sau 2 pe saptamana fara sa depasesc 90 zile pe an? in timpul asta m-as ocupa de scris articole ...
Discuție Burlan vecin
Buna seara!

Am urmatoarea situatie:

1.Fata de limita de proprietate vecinul are zidul la 5 cm. In el a practicat o gaura prin care scoate noxele de la bucatarie (hota).
I se poate aplica o sanctiune in acest sens? daca da, imi puteti spune si in baza carui articol din lege?

2. Burlanul lui imi incalca proprietatea cu aproximativ 10 cm. Este caz penal acest lucru? Exista posibilitatea ca el sa retraga burlanul in limata proprietatii lui dar raman noxele care ma deranjeaza. Ce pot sa fac?

Multumesc!
Răspuns la discuția Decont
mi-am dat seama de asta abia dupa ce am platit...sa inteleg ca daca nu imi accepta asa cei de la decontare, nu mai pot face nimic..