avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Activitate catalinus1980

Activitate catalinus1980

O firma neplatitoare de tva din Romania care ar factura publicitate in euro catre o firma platitoare de tva din UE trebuie sa se inregistreze ca platitor de TVA?
Multumesc
Buna ziua. Firma este pe pierdere dar asociatul doreste sa fie pe profit. Avand creditata societatea prin contul 455 ma gandeam sa fac profit:455=758. Este legal asa? Asociatul doreste sa ia credit de aceea are nevoie ca firma sa aiba indicatorii buni. Nu as vrea ca sa fiu acuzat ca si contabil ca am masluit actele sau ceva de genul de aceea vrea sa fiu acoperit
Mi-a ramas profit nerepartizat in contul 117 din anii 2008 si 2009 pe care asociatii vor sa-l ridice sub forma de dividende. Avand in vedere ca au trecut deja 3 ani pot sa ia direct dividendele sau trebuie sa trec suma la venituri si sa platesc 16%?
Va multumesc
Buna ziua.
La o societate comerciala s-au luat dividendele aferete anul 2011 doar in proportie de 50%. Acum asociatii ar dori sa isi distribuie si cealalta parte ramasa. Intrebarea mea este daca se poate la momentul actual face o adunare AGA,(implicit plata dividendelor) sau doar in momentul in care se aproba situatiile financiare anuale pe anul 2012?
Discuție tva la incasare
Buna ziua
In cazul in care eu sunt platitor de tva la incasare si primesc o factura de la un furnizor care nu are tva la incasare cum procedez? pot sa imi deduc normal tva-ul sau i-l deduc doar in momentul in care fac plata?
La fel si in cazul in care emit eu (platitor de tva la incasare) o factura catre un client care nu are tva la incasare?platesc tva normal, sau dupa ce am incasat factura de la el?
Va multumesc anticipat
daca in cadrul unei societati exista doi asociati unul cu 40% si administratorul cu 60%, se pot distribui doar dividendele aferente asociatului cu 40%(respectiv 40%din profit)? pt ca administratorul nu doreste sa-si incaseze dividendele
Va multumesc anticipat
daca un angajat se duce timp de o luna in concediu fara plata,nu se mai retin contributiile la stat datorate de angajat si angajator pentru luna respectiva?
Va multumesc anticipat
Discuție semnare bilant
Salut. As vrea sa stiu daca bilantul, este obligatoriu sa fie semnat de administrator sau poate fi semnat si de directorul general care are 4o%din capitalul social?
Răspuns la discuția declaratie 101-bilant
Va multumesc pentru raspuns, insa in declaratia de profit mi-a iesit o suma, iar in balanta in soldul contului 121 la 31.12.2011 am o suma mai mare, diferenta fiind cheltuielile nedeductibile. In bilant, din cate stiu eu trebuie profitul sa coincida profitul din balanta. Deci cum trebuie procedat
Salut.
Intrebarea mea este daca profitul din declaratia anuala de profit 101 trebuie sa coincida cu profitul din bilant ?
Va multumesc anticipat