avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate BIA 93 Raduna Veronica

Activitate BIA 93 Raduna Veronica

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati scapat ieftin.
Eu am platit de 10 ori in plus, am facut 10 reparatii, cu proprietarul in casa, care nici macar nu imi spunea ca este ud, Tot timpul spunea ceva, ca program de somn, odihna...incurca Sanatoriul cu zona rezidentiala. Cand reparam mereu auzeam:
Vai nu aici, vai ce imi stricati, extraordinar e galagie, dar de ce trebuie sa spargeti,s.a
, am platit executoriu judecatoresc plus dobanda la firma de recuperare, plus deranj in propria casa...cu trei copii mici, amenintare ca va fi chemata in judecata soacra-mea, s.a.
Am scapat, cu chiu si vai abia dupa 8 ani. Noroc ca s-a imbolnavit proprietarul si scapase de chef. A murit iar noul proprietar a inceput renovarea. Atunci am reparat si eu, facand de una singura tot (Doar sunt arhitect si trebuie sa stiu ce cer echipei) si asta doar ca ma saturasem sa vina la usa toata lumea, Mai era putin si venea primarul sau prefectul,
Am trei luni de cand nu mai are vecinul de jos pata pe tavan. Motivul asta m-a facut sa fac cinste la birou.
Asa ca va inteleg mai mult decat oricine. Sa nu va para rau. Nu exista reguli ci ne pliem doar dupa situatie. Pe viitor insa aveti grija.
Va sugerez sa compuneti si o reclamatie la Serviciul urbanism din cadrul Primariei. Sunt OBLIGATI sa ia masuri urgente pentru siguranta trecatorilor sau a vecinatatilor.
Răspuns la discuția Limita intre vecini curte comuna
Sunteti intr-o curte comuna cu parte indiviza. Trebuie sa iesiti din indiviziune si sa va delimitati curtea. Abia atunci se poate construi conform cod civil. Pana atunci trebuie sa aveti acordul tuturor chiar si pentru un metru de constructie, dar care sa nu depaseasca cota indiviza. Ilegalitatea in constructie nu se lamureste doar printr-o simpla amenda si un proces verbal de contraventie, ci se intocmeste o documentatie stufoasa conform legii 50 republicata si a altor cateva legi. Ca prim pas spre o constructie intrare in legalitate, se obtine un Certificat de Urbanism de la Primarie prin care se solicita Intrarea in Legalitate pentru constructia X. Pe urma mai vorbim...dureaza un an si jumatate
Primaria nu poate obliga sa se realizeze un PUZ pe mai multe parcele. Pe o zona da ...dar orientativ si daca se strang mai multi proprietari sa realizeze un PUZ care are ca scop schimbare de destinatie categorie de folosinta teren, POT si CUT, intrare in intravilan, s.a.(nu stiu ce scrie pe un Certificat de Urbanism) Imi trebuie mai multe date. Am fost expert judiciar intr-un caz asemanator...si a castigat procesul cu primaria si a intrat si in legalitate si a primit si autorizatie de extindere. Deci mai multe date va rog. E foarte frustrant si uneori colegii mei arhitecti din primarie se poarta haotic, nejustificat dar nu de necombatut in hotarari mai ales daca nu raspund legal. Curaj si multa rabdare...mai conteaza si zona.
In cazul dvs este rea credinta. Aveti autorizatia de constructie conditionata de declaratia proprietarului la notar ca se poate construii pe hotar. Declaratia , dupa cate stiu, nu trebuie semnata de toti proprietarii. A bagat la inaintare pe sotie, pentru a mulge mai mult. Aveti castig de cauza in fata instantei. Faceti sezizare la Primarie ca nu va lasa sa construiti. Cu raspunsul va duceti la avocat sau mediere. Pentru intarziere cereti despagubiri. Iar daca mai aveti doar de pus termosistemul il montati fara schela doar cu alpnistii. problema este sa nu strice peste noapte. Oricum cu asemenea vecini...
INCOTRO ? Cum mai pot sa capat, la acesta ora, titlul de proprietate asupra unor imobile si curtea unei biserici din Ploiesti. Sub incidenta carei legi mai sunt acum? In cadrul primariei la ce serviciu ma adresez? Este cazul sa caut un avocat? De ce tine, de contencios administrativ?Cum se formuleaza cererea>a face?
va rog sa ma sfatuiti caci nu stiu incotro sa o apuc sa-i pot da de cap.! in cazul de fata nu ma pot racorda nici macar la apa canal. mai mare rusinea


(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule intrucat contravine regulamentului forumului)



Răspuns la discuția Mama ma maltrateaza
Probleme sunt peste tot. Sfaturi vin din toate partile. Doar in locul lui sa nu fi...sau a mamei.
Daca Protectia copilului nu rezolva nimic, decaderea din drepturi nu e o solutie, politia nu poate face nimic si sunt sute de alte probleme.
Cu Biserica a incercat? S-au dus impreuna la preotul de care apartin? La un centru pentru copiii defavorizati de pe langa o biserica a incercat?
Parintele acela este intr-o criza si disperat, cateodata problemele te fac din om neom. E adevarat nu se justifica acest comportament si nu e cazul sa-i judecam...adevarul este mereu undeva pe la mijloc. Eforturi trebuie facute din ambele parti. Exagerarea tinerilor este bine stiuta. Situatia cu sucitorul poate este maximum de disperare a parintelui. Imi pare rau ca exista asemenea cazuri. Exista farmacii de unde poti lua macar ceaiuri antistres, dar asta tot nu rezolva problema. COMUNICAREA intre cei doi trebuie sa se faca in cele din urma... si asta asistata? COLABORAREA in treburile casei, la scoala, o ocupatie comuna este o solutie. Parinti suntem toti dar unii percep cresterea copiilor ca pe o povara. Unii copii percep parintii ca pe niste...ce trebuie sa slujeasca si spunem ca au fost rasfatati. Scuze se gasesc pentru toti.
In concluzie prin COMUNICARE, COLABORARE, MORALA, DATORIE, RESPECT se pot rezolva problemele intre persoane sanatoase mintal. SUCCES!
Este cam dificil de intrat in legalitate. La primarie va da decat o amenda de 1000-1500 lei si un certificat de urbanism cu o gramada de avize si expertize de realizat. E de durata si de umblat, indiferent de zona unde va aflati. Ca sa fiu exacta in sfaturi trebuie sa stiu mai multe informatii.
Eu am patit asta de 4 ani si tot nerezolvata e! Sa fiu sincera nici nu stiu unde trebuie sa platesc. Imi vine de la Casa Prahova de unde nu pot lua negatie sau transfer pentru nimic in lume. Nici nu am timp sa alerg. asa ca succes si voi urmarii cu pasiune subiectul
Daca nu obtii acordul vecinilor in cazul cand doresti o intrare in legalitate a unei constructii mai vechi de 3 ani, si nu au fost facute reclamatii cu privire la modul de construire a acesteia se poate, daca exista legislativ, prescriptia sau acord implicit?