avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Oancea

Activitate Dana Oancea

Legea 469/2002 a fost abrogata di anul 2009 (prin Legea nr. 246)

Plangere penala impotriva executorului, de ce? El pune in aplicare un titlu executoriu prin care se acorda penalitati de 2% pe zi, conform contractului semnat.
Penalitatile nu se aplica la suma de 5500 lei, ci la debitul principal de 1800 lei.
Indicat ar fi sa faceti o adresa catre instanta sa aratati ca persoana nu mai locuieste acolo. Asta pentru a proteja acea persoana. Altfel procesul se judeca in lipsa ei, aceasta neputand sa-si sustina apararile.

Va trebuie declaratia de venit inregistrata la fisc.
In primul rand ar trebui sa va adresati cu o plangere la Casa de Sanatate de care apartineti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De acord cu @freelis. Eu insami am beneficiat de CM la mai multe locuri de munca. Din moment ce la ambele locuri de munca se opreste CAS mi se pare normal sa se beneficieze de CM platit de ambii angajatori.
Depuneti la functia de baza originalul certificatului medical si la cel de-al doilea loc de munca o copie certificata de medicul care l-a eliberat (initial trebuia copie legalizata, ulterior cei de la Casa au cerut copie certificata de catre medic)
Nu, reglementarile interne nu sunt mai presus de lege.
OUG 111 nu face distinctia ca anumite categorii pot primii 75% din toate veniturile si alte categorii nu. Tocmai de aceea v-am spus ca, daca sotia dvs intampina greutati in acest sens, sa faca o adresa scrisa prin care sa i se comunice raspunsul.
Cu acel raspuns, impreuna cu actele depuse la dosar si decizia de stabilire a cuantumului indemnizatiei sotia dvs se poate indrepta in instanta, unde sa ceara diferenta.
Aceasta diferenta, in situatia in care instanta se pronunta prin sentinta definitiva, se poate acorda si retroactiv.

Nu cred ca sotia dvs isi poate depune dosarul direct la Agentia de prestatii intrucat legea prevede o procedura distincta in situatia acestei categorii de personal.
De altfel, nici civilii nu depun dosarul direct la Agentie, ci la primaria de care apartin.
In OUG 111 nu se face distinctie intre diferitele categorii de angajati. asta inseamna ca sotiei dv ar trebui sa i se ia in calcul toate veniturile. Totusi, sotia dvs. poate solicita, in scris, de la UM actul normativ in baza caruia ii sunt eliminate aceste venituri. Se poate sa aiba ceva reglementari interne de care noi sa nu stim.
Răspuns la discuția pfa asociatie de proprietari
de ce nu?
Si asociatia de proprietari se supune acelorasi reguli (angajare contabil cu CIM su contract prestari servicii - firma de conta sau pfa).
Răspuns la discuția Contor cuvinte_PRET?!
Contorul de cuvinte este anexa la hotarare. Pentru acesta nu platiti niciun tarif ci pt publicarea hotararii in M.O.
Costul publicarii in M.O se calculeaza in functie de nr. de caractere. Daca nu ma insel pana in 2500 de caractere este 100 lei. Ce depaseste se plateste separat.
Cel mai bine intrebati la Reg. Com.
Răspuns la discuția Arenda si executarea silita
In NCC a fost reintrodusa preemtiunea dar a fost o perioada de cca 6 ani cand prevederile referitoare la acest drept au fost abrogate. Din 2004 sau 2005 (nu mai stiu exact) pana la 1 oct 2011