avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate iulia_n40

Activitate iulia_n40

Răspuns la discuția Contract fals Vodafone
Multumesc!
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru a rezolva aceasta problema:Cu o luna in urma,am intrat intr-o reprezentanta Vodafone pentru a cere lamuriri pentru activarea roaming-ului---plecam intr-o tara non UE.Lucratorul mi-a intrat in cont, a lucrat ceva pe calculator si mi-a cerut sa-i trimit codul de pe telefon pe care tocmai il primisem.Apoi mi-a spus ca mi-a activat roaming-ul.Cand am ajuns acasa, am primit mesaj pe telefon ca ,de fapt, imi facuse un nou contract la telefon,defavorabil mie.,fara a avea acordul meu, semnatura mea sau datele mele din buletin (nu-mi ceruse buletinul).Ca sa-l poata face, a folosit date vechi de 17 ani, care, teoretic , nu ar mai fi trebuit sa fie in baza lor de date(adresa, serie si nr CI.-toate expirate).Am facut sesizare, am vorbit la telefon pentru anularea contractului, dar nu am rezolvat nimic.A venit in schimb factura tel.incarcata cu sume pe care nu le pot explica.Stiu ca este ilegal , gresit , fraudulos ce au facut.Cum ma sfatuiti sa procedez pentru a scapa de acest abonament?Va multumesc anticipat!
Buna ziua!Sunt mama a doi baieti de 13, respectiv 16 ani pe care ii cresc singura.Am divortat de un an de tatal copiilor si de atunci avem numai probleme.Lasand la o parte scandalurile si abuzurile fizice la care am fost supusi toti membrii familiei, acum tatal insista ca in zilele de vizita sa-i ia pe baieti cu el.Acestia sunt speriati si nu mai vor cu niciun chip sa mearga.A chemat de cateva ori politia, dar tot nu au mers copiii.Acum , un asistent de la Asistenta sociala, a spus ca sunt obligati copiii sa mearga cu tatal lor si va supraveghea personal acest lucru timp de 6 luni, apoi ne va chema in instanta.(nu stiu pentru ce)
Nu se incalca astfel drepturile copilului si nu este un abuz ceea ce vrea sa faca asistentul?E legal acest lucru? Poate obliga copiii sa mearga impotriva vointei lor?Mentionez ca baiatul cel mare ia tratament cu antidepresive dupa fiecare vizita de a tatalui.Va multumesc anticipat pentru raspuns!
In 2013 am obtinut in instanta recuperarea unor drepturi salariale retinute abuziv de institutia la care lucram.Am apelat atunci la un executor judecatoresc pentru a intra in posesia banilor.Acesta a spus ca recuperarea se va face in curs de 5 ani( este o institutie bugetara).Suntem in 2017 si sumele recuperate au fost infime.Am adresat o cerere departamentului contabilitate pentru a-mi preciza cuantumul sumelor restante si data cand vor fi virate si nu am primit niciun raspuns, desi au trecut 2 luni. Ce trebuie sa fac pentru a-mi redobandi drepturile?Sa apelez din nou la executor?
Buna ziua!
De sase ani locuiesc impreuna cu prietenul meu.Crezand ca vom reusi sa intemeiem o familie, am renuntat la serviciu, casa si prieteni si m-am mutat in orasul lui, cu mutatie in casa lui.Lucrurile nu au mers si a trebuit sa plec din casa din motive independente de vointa mea.Mi-a sechestrat bunurile si a schimbat yala, desi eu am in continuare mutatie acolo.Eu vreau doar sa-mi recuperez bunurile .Sfatuiti-ma, va rog, ce sa fac?Cui sa ma adresez ?
Discuție Daune
Buna ziua!Ma adresesz d-voastra cu rugamintea de a ma indruma spre solutionarea urmatorului fapt.:Cu aprox.o luna in urma am achizitionat si utilizat un deodorant de la o renumita firma de cosmetice foarte activa in tara si in afara ei.Dupa prima utilizare insa, m-am ales cu arsuri si iritatii foarte urate care au necesitat aproape 2 saptamani de tratament.M-am adresat firmei respective , iar reprezentanta de la relatii clienti a spus ca este o problema ce se poate rezolva.Nu s-a rezolvat, in sensul ca eu am ramas cu semne , dar si cu intoleranta la folosirea compusilor din deodorant.Din partea firmei, niciun raspuns.Va rog sa-mi spuneti cui ar trebui sa ma adresez pentru a duce deodorantul la analiza si pentru a rezolva problema? Multumesc!
Buna seara!
Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns pt urmatoarea situatie. Sunt functionar public, studii superioare, angajat pe un post corespunzator studiilor in urma unui concurs sustinut acum trei ani-referent de specialitate.Cu 25 zile in urma, am fost incadrat prin decizie de personal semnata si de mine(din pacate) pe o functie net inferioara, neconforma cu studiile mele si cu fisa postului, sub promisiunea ferma ca este ceva temporar.Ulterior, am aflat ca in locul meu a fost transferat altcineva fara pregatirea necesara postului.
Cum pot sa-mi recapat drepturile?Mentionez ca am fost dus in eroare ca este doar o schmbare temporara.
Multumesc anticipat pentru raspuns!
In urma cu doi ani, conducatorul institutiei in care lucrez mi-a retinut abuziv din salariu, incadrandu-ma pe un post inferior.M-am judecat cu institutia si, in urma procesului de la judecatorie si apoi a recursului de la Curtea de Apel , am obtinut o sentinta definitiva care prevede repunerea mea in drepturi cu recuperarea drepturilor salariale retinute in mod ilegal.Urmare a sentintei, mi s-a modificat incadrarea, dar nu mi s-au inapoiat sumele de bani retinute.Motivul (verbal, nu scris)invocat de conducatorul institutiei:recuperarea se face in transe in 5 ani.Va rog sa-mi spuneti daca este adevarat si pe ce temei legal se bazeaza?Le pot recupera cu executorul judecatoresc?(mentionez ca este vb de o institutie bugetara).Va multumesc!
In urma unui proces cu institutia in care lucrez prin care urmeaza sa-mi recuperez niste bani retinutiabuziv, am obtinut sentinta irevocabila la Curtea de Apel. Cand am luat insa hotararea, am constatat ca pe toate actele oficiale era trecuta adresa la care locuisem cu mai multi ani in urma.,desi buletinul meu e schimbat de 4 ani.Ce se intampla in acest caz?Ce pot face , dat fiind ca nu am nicio vina?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!Multumesc!
La inceputul anului 2012, directorul institutiei unde lucrez. mi-a diminuat abuziv salariul, incalcand contractul de munca.Fiind o institutie bugetara, am dat in judecata institutia si mi-am redobandit drepturile.Va rog sa-mi spuneti daca si cum imi pot redobandi restantele salariale intr-o singura transa si daca il pot actiona in judecata pe fostul director(acum pensionar) pentru daune morale?
Va multumesc!