avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ginavirginica

Activitate ginavirginica

Buna ziua!Am o problema cu casa si terenul dobandite prin act de vinzare cu intretinere de la socrii!!Soacra mea vrea sa ne desfaca actul din motive,spun eu,futile,pusa la cale de cumnata mea,sora sotului!!Mentionez ca de cind am primit acest act care includea casa si dependinte noi am dus toate cheltuielile casei.Adica ,in primul rind am facut toate cheltuielile cu inmormantarea si pomenile socrului,dupa moartea lui,de 3 ani de zile soacra mea nu a mai cheltuit nici un ban in casa,nu lumina,televizor,butelie,nimic,nimic!!A fos operata,tot noi am platit interventia!!Apoi am renovat casa si dependintele!Am cheltuit cam in jur de 200000 de ron!!Acum vrea sa strice actele ,suparata fiind ca nu poate comanda ea pe banii nostrii!!Daca va strica actele noi ne mai putem recupera ceea ce noi am cheltuit toti acesti ani?!!Ne ameninta cumnata ca ne vor arunca in drum pina in decembrie,si avem 3 copii!!Ce putem face?
Pentru sora mea am dispozitie de curatela data de primarie dar, mi sa spus ca nu mai este buna,ci trebuie dispozitie judecatoreasca!Care sunt pasii de urmat si ce acte imi trebuiesc!!Va multumesc!!
Discuție pensie de urmas
Buna ziua,am si eu o mare problema cu pensia de urmas de care ar trebui sa beneficieze sora mea in urma decesului tatalui nostru.Sora mea,care acum are 45 de ani,la virsta de 8 luni ,in urma meningitei,a ramas cu handicap psihic,oligofrenie mintala.Cum in anii 70 si pina la virsta de 16 ani,adica anul 1983 ea a fost in centre de recuperare,scoala speciala din CARANSEBES,peste tot li se cereau parintilor mei acte medicale,cum in acei ani nu existau xeroxuri,ei nu au putut face copii ca sa le ramana,si nici nu au stiut ca trebuie sa pastreze acele documente.Faptul este ca acum ,la stabilirea dreptului de pensie de urmas ni se cer acte doveditoare ale bolii pina la 16 ani.Am vorbit si la scoala din Caransebes si mi-au spus ca nu au pastrat in arhiva dosare ca sa gasesc acolo ceva.Mentionez ca avem un certificat de handicap din anul 1984,aprilie,cind ea avea 16 ani si 10 luni,certificat ce le-a fost cerut parintilor mei pentru a putea sa o inscrie intr-o forma de invatamint tip scoala profesionala speciala,la Suici,in jud Arges.Ce putem face ,si care ar fi o cale de a putea demonstra ca boala ei este inainte de virsta de 16 ani.Suntem disperati,deoarece pensia tatalui nostru era baza ei financiara,deoarece ea beneficiaza doar de o pensie de handicap de 230 ron.va multumesc anticipat!
in lista electorala este inscrisa si sora mea,dar ea are certificat de handicap pe fond psihic,retardata mintal.poate vota sau cei din comisie nu o vor lasa ?daca listele sunt facute de primarii, nu ar fi trebuit ca acestia sa treaca pe lista in dreptul ei ca nu are drept la vot?
sunt membru al unui besv,si vreau sa votez.mentionez ca sunt trecuta in lista permanenta a sectiei unde imi voi desfasura activitatea.mai trebuie sa fac radierea din lista permanenta si sa ma inscriu in lista suplimentara?cum nu am mai fost membra intr-o comisie de votare cum efectuam radierea?in dreptul persoanei,la rubrica semnatura scriem radiat si motivul,sau taiem cu o linie?
buna ziua.prin contract de intretinere ne-au dat parintii mei proprietatea lor,avem cadastru.suprafata ,tot a fost masurat cind au cumparat ei casa si terenul.acum actele s-au facut dupa actele lor.dar o parte a proprietatii nu are gard dar nici tarusi de delimitare.in baza actelor pe care le avem,cadastru, intabulare desenul de amplasament,putem cere unui topograf sa ne refaca masuratorile pentru a putea delimita terenul si a ne face gardul?exista vreo lege care sa nu-mi permita sa fac acest gard deoarece vecinii/sunt mai multi mostenitori ptr ca nu au facut dezbaterea /,in speta unul dintre ei care si locuieste alaturi de noi spune ca gardul trebuie sa-l faca ei ,dar nu vor si asa trebuie sa ramina.daca fac gardul acesta trebuie sa fie pe linia de hotar/ma refer la plasa/,cu stilpii la mine ,sau cum spun ei, ca gardul trebuie sa-l fac in gradina mea?
va multumesc anticipat!
Buna ziua!am o problema cu delimitarea unei parti a terenului pa care il am de la tatal meu.precizez ca am toate actele in regula,dar cind au cumparat parintii mei casa cu terenul aferent pe o parte ,unde nu existau puncte de hotar nu au batut tarusi cind topograful a facut masuratorile.Dar o perioada de 8 ani a existat hotarul care nu se sapa,dar de 2 ani mostenitorii,in speta un nepot care nu are acte,ci mama lui,au sapat hotarul si de anul trecut au inceput discutiile vrind sa schimbe linia hotarului.Mentionez ca ei nu au nici o masuratoare facuta,nici cadastru pt ca nu au facut debaterea mostenirii.La masuratoarea noastra a participat proprietara care era in viata atunci si ea le-a aratat linia de hotar dupa care sa facut topografia terenului.Nepotul in speta nu vrea sa recunosca.Am vrut sa facem gard dar nu ne lasa ca au spus ca realizarea gardului le revine lor,iar noidaca vrem sa-l facem,sa-l facem in gradina la noi nu pe linia de hotar,si asta cum decid ei nu cum spune actul cadastral pe care nu vor sa-l recunoasca si ca daca batem tarusi ei ii vor scoate! As vrea sa rezolv aceasta problema conform legii.Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac.Va multumesc anticipat!