avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters251305

Activitate ContSters251305

Răspuns la discuția Iminenta... lasatului de fumat
nuuu..am mers la sala si ..m-am oxigenat:)
fumez mai mult [EDITAT]
dar ma simt mult mai bine..Multumesc!
cred ca reusesc:rolleyes:


Răspuns la discuția Iminenta... lasatului de fumat
imi pare, acum, mai greu cititul...fumatul mai usor
Răspuns la discuția Donatie si mostenire
eu vad ca-i incalcata rezerva pt ca 1/2 din 3/4 din 50%lucuinta nu-i egal cu 1/2 rezerva din intreg..
:)
sau gresesc?
Răspuns la discuția daune materiale si daune interese

- L E G E A 5 4 4 / 2 0 0 1 -
Art. 22. - (1) În cazul în care o persoană se consideră vătămată în drepturile sale, prevăzute în
prezenta lege, aceasta poate face plângere la secţia de contencios administrativ a tribunalului în a
cărei rază teritorială domiciliază sau în a cărei rază teritorială se află sediul autorităţii ori al
instituţiei publice. Plângerea se face în termen de 30 de zile de la data expirării termenului prevăzut
la art. 7.
(2) Instanţa poate obliga autoritatea sau instituţia publică să furnizeze informaţiile de interes public solicitate şi să plătească daune morale şi/sau patrimoniale.
Răspuns la discuția plata comision agentie imobiliara
pai..depinde...
nu au o clauza ..de 'abtinere' a dvs?
Răspuns la discuția Executare silita credit bancar
mda...eu am tot vb despre asta, mai mult ..chiar eu am hot in sensul in care instantele impart credite fara ca banca/creditorul sa aiba habar..pe considerentul ca se imparte patrimoniul(:D)


sunteti bun de plata, iar pt banca aceasta conventie ( uneori hot) poate fi cel mul parte dintr-un sul:(
Răspuns la discuția Ordonanta 12/1998
primul act poate fi interpretat ca donatie si-l puteti ataca dupa decesul mamei dvs daca va incalca rezerva..
o similatie nu vad iar o incidenta art evaziunii ( parca despre asta vreti sa vb) cu atat mai putin, pentru ca din ce imi amintesc donatiile se taxeaza mai'ieftin' decat v/c ori la speta omu a platit mai mult pe v/c si nu mai putin , si prin urmare nu putem sa-i acuzam pe de evaziune pe cei care pltesc mai mult ci doar pe cei care platesc mai putin, evident mai putin decat legal datoreaza
in opinia mea contractul poate fi rezolutionat, insa poate fi si anulat pt lipsa cauzei/cauza falsa
Răspuns la discuția daune materiale si daune interese
daunele sunt materiale si morale ( ambele daune interese)si pot avea ca izvor un fapt ( delict etc) sau act ( contract ..poate)
poate fi vorba de o micsorare a catimii pretentiilor si achiesare la actiunea astfel 'redusa' potrivit acordului de mediere...juridic vorbind:)