avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate veromada

Activitate veromada

Buna ziua,
Sunt persoana cu handicap.
In ce condiții pot înființa o asociație nonguvernamentala pentru pers cu handicap? Ce acte-mi trebuie?
Va mulțumesc!
Asociatia de proprietari repara terasele blocurilor?
Buna ziua,
Eu am fost in concediu medical in luna 02.2020, sapte zile ( cinci zile lucratoare). Ca si prestatii ( stagiu de cotizare) in evidenta Casei de pensii, figurez cu 20 zile lucratoare
( lucrata integral ). In realitate concediul medical nu a fost luat in seama, si banii aferenti nu i-am primit. Deci, am fost privata de plata salariului pentru o saptamana pana la urma.
Cum se incadreaza aceasta fapta, din punct de vedere legal? ( in evidente, am lucrat 20 zile iar plata mi s-a facut pe 15 zile).
Multumesc!
Buna ziua,
Am o fiica si este insarcinata in 6 luni. Ea lucreaza ca si casier la o unitate comerciala. Datorita faptului ca e insarcinata, seful ei ii creaza probleme ( o jicneste, o scoate datoare la bani desi pana acum ceva timp totul a fost in regula) pentru a o determina sa plece de buna voie. Ea nu vrea sa plece pt ca pierde indemnizatia de concediu maternitate. Cum sa procedeze? E foarte stresata si se simte rau de multe ori din aceasta cauza!
Poate sa se apare intr- un fel din punct de vedere legal? Mai pe scurt, poate sa faca o sesizare undeva, la un for superior, legata de comportamentul dansului fata de ea?
Va multumesc mult!
Buna ziua,
In data de 25 mai ar trebui sa intru in concediu prenatal.
Intrebarea mea este:
Daca-mi iau concediu fara plata de maine, presupun ( 12 aprilie) pana in 25 mai cand trebuie sa intru in prenatal, mai beneficiez de indemnizatia aferenta concediului prenatal?
Daca DA, calculul indemnizatiei se face tinand cont de concediu fara plata, adica se iau in calcul aceasta perioada fara venit?
Va multumesc!
As dori sa va intreb daca pot beneficia de concediu prenatal, in situatia in care angajatorul imi desface contractul de munca sau imi dau demisia, cu 2 luni inainte de data la care as intra in concediu prenatal (sfarsitul lunii mai). Mentionez ca sunt insarcinata in 5 luni si patronul mi-a sugerat sa demisionez in urma unor discutii contradictorii.
Multumesc mult!
Cineva mi-a zgariat masina ( cunosc persoana respectiva) in mai multe locuri, anume: portbagaj, usile pe partea dreapta si capota.
Intrebarea mea este: Ar trebui sa cer persoanei respective sa-mi vopseasca toata masina sau numai in locurile zgariate? Cum ar fi normal?
Multumesc mult!
Cu respect!
Nu stiu cine plateste eliberarea chitantei, creditorul sau debitorul? As dori sa-mi interpreteze cineva Art. 1500 din Codul civil.
Multumesc!
Am o fiica de 21 de ani studenta in anul II. As dori sa stiu daca i-si poate deschide PFA pentru a comercializa sucuri naturale (dintr-un stand) in diferite locatii in functie de evenimentele care au loc in oras. Ea a absolvit licei teoretic (profil uman).Trebuie sa fi absolvit cursuri economice sau nu conteaza??

Va multumesc mult!!