avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate dorycayo

Activitate dorycayo

Am facut o promisiune de vanzare in fata agentului imobiliar neinregistrata la notar, in care era stipulat ca daca eu nu mai doresc sa cumpar pierd banii,
Dar banca a hotarat sa nu mi mai ofere creditul din motive subiective,salariul il am destul de bun,lucrez in strainatate cu contract pe perioada nederteminata,banca a hotarat sa nu mi dea creditul datorita Covid.
Dar problema este ca nu puteam duce actele la banca ca sa faca evaluarea fara sa dau un avans vanzatorului.
Da inteleg ca slabe sanse sa mi recuperez banii,pentru ca nu am stipulat in acea hartie care cred ca nu are nici o valoare ca ci nu este autentificata, sa mi se returneze avansul in caz ca nu primesc creditul, asta este mai luam si teapa, si legea este doar pentru tepari,
Pentru oamenii buni există Dumnezeu care are grija sa le ia pe alta parte inzecit!!

Sanatate si numai bine !
Va multumesc !
Buna dimineata,
Am avut intentia sa achizitionez un apartament cu credit ipotecar,
Am achitat un avans vanzatorului printr-o promisiune de vanzare cumparare,dar banca nu mi a aprobat creditul,
acum vanzatorul nu vrea sa imi innapoieze avansul, pentru ca in promisiune scria ca daca nu mai doresc sa il cumpar pierd banii, dar eu doresc sa il cumpar dar nu am banii necesari decat cu creditul acordat de banca si banca nu vrea sa mi acorde credit datorita Covid
Aveti idee daca il dau in judecata pe respectivul vanzator pot sa mi recuperez avansul eu cred ca nu a fost vina mea ca banca nu a acordat creditul.
Va multumesc anticipat!


Răspuns la discuția Mostenire
da asta am sa fac
dar puteti sa imi spuneti si mie va rog cum este posibil ca dupa ce a fost vandut un teren sa mai poata fi bagat in succesiune
nu am acces de cat la actele mele, cele ale ale celuilalt cetatean nu le am vazut
dar a venit la mine pe teren , a intrat in curte si a zis ca este al lui poate sa faca asa cevaa zis ca el are cert de mostenitor si terenul este al lui cum este posibil daca el a fost vandut inainte
Discuție Mostenire
Buna ziua
Am si eu o nelamurire cu un teren,Sotia a mostenit un teren intravilan cumparat de socrul meu in anul 2004. dupa moartea socrului s-a dezbatut partajul succesoral in instanta si sotia a primit o parte din acest teren.
Pana aici totul este ok. dar acum n-eam pomenit cu un cetatean care spune ca acest teren este al lui ca el este mostenitorul celui care a vandut terenul socrului meu ca a dezbatut taxa de succesiune dupa acesta si terenul este al lui.
va rog sa imi spuneti si mie cum este posibil ca acelasi notar sa autentifice un contract de vanzare cumparare( in anul 2004 cand socrul meu a cumparat terenul a facut cadastrul si la intabulat in cartea funciara pe numele lui) si zece ani mai tarziu acelasi teren sa il atribuie mostenitorului celui care la vandut
In primul rand va doresc un an nou vericit si implinirea tuturor dorintelor!
As dori si eu sa stiu daca pot conduce un autoturism in germania cu un permis eliberat in Romania in anul 2004,valabil pana in august 2014
Am o cunostinta care nu se mai intelege cu sotu,ea vrea sa divorteze dar sotul o ameninta ca îi ia copilul , precizez ca au impreuna un copil de 5 ani. Se poate sa piarda drepturile asupra copilului la divort.
mai pot beneficia de somaj daca am incetat contractul pe cale amiabila prin intelegerea ambelor parti.
Buna ziua as dori sa aflu si eu daca se poate, cum pot contribui la sanatate si pensie ,daca am incetat contractul prin intelegere amiabila . mai pot beneficia de somaj, in prezent nu mai lucrez. Daca as lucra in strainatate cu contract legal, cum as putea contribui la sistemul nostru de sanatate si pensie.
am permisul retinut pe 30 de zile din data de 19 dec 2012 , pentru parasirea locului accidentului,nu a fost de cat o zgaraitura , am avut dovada cu drept de circulatie 15 zile din 4 01 2013 pana la 3 02 2013 va fi retinut?? daca iau examenul acela 13 din 15. stie cineva daca l-am mai avut suspendat pana pe data de 18 06 2012 daca se mai adauga 30 de zile , normal de pe 18. 06 pana pe 19. 12 sunt 6 luni?? dar nu stiu cum calculeaza cei de la politie, va rog ma puteti ajuta
Răspuns la discuția retinerea permisului pt 30 zile
accidentul a avut loc la iesirea din parcare l-am atins usor el era parcat ma puteti ajuta la ce articol se afla aceasta fapta