avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters253638

Activitate ContSters253638

Răspuns la discuția retrocedari case nationalizate
[ link extern ]

cred ca la asta se refera..
Răspuns la discuția invitatie la conciliere ziar
mai bine mergeti si scoateti un constatator si ulterior faceti concilierea..pe procedura completa
legea 146 spune ca taxa se plateste la domiciliul debitorului,,,,
Răspuns la discuția titlu executoriu european
m-am lamurit...iata cum si ce

CERTIFICAT DE TITLU EXECUTORIU EUROPEAN
- HOTARARE
It. Statut membra de origine:
I
Belgia tr Republica Cehà tr Germania E Estonia E Grecia E
Spania E Franfa E lrlanda F ltalia El Cipru E
Letonia n Lituania ! Luxemburg fl Ungaria E Malta !
Jàrile
de Jos fl Austria E Polonia fl Portugalia E Slovacia E
Slovenia E Finlanda EI Suedia E Regatul Unit !
2. lnstanla judecàtoreascà care a eliberat certificatul
2.1. Denumirea:
UFFICIO DEL GIUDICE DI PACE DI CIVIDALE DEL FRIULI
2.2. Adresa:
Borgo S. Pietro 14
- 33043 CIVIDALE DEL FRIULI (UD)
2.3. Telefon/Fax/Adresa electronicà:
00390432705330 / 0039043270533 1
3. În cazul în care este diferità, instanla judecàtoreascà care a pronunfat hotàràrea
3.1. Denumirea:
3.2. Adresa:
3.3. Telefon/Fax/Ad resa electron icà :
I
I
4. Hotàràrea
4.1. Data:
30t07t2009
4.2. Numàrul de referintà:
144t09 1A4,3. pàrtile
4.3.1. Numele
9i adresa creditorufui
(creditorilor):
............................
......................

1O.2.în caz de ràspuns afirmativ:
Debitorul domiciliazà în statul membru de origine
[în sensul aÉicolului 59 din Regulamentul
(CE) nr. 44t2001
3/05/2011 Soluţionare
Solutie: Admie cererea de ajutor public judiciar.Scuteste petenta de plata cautiunii.Respinge cererea ca neintemeiata.Irevocabila.
Pagina 1
cererea de ajutor public judiciar este admisibila desi legea nu o prevede expres..Sunteti in situatia in care lelea -og 51/2008 - desi nu prevede expres scutirea de cautiune, scutirea de cautiune reprezinta o conditie de exercitiu a cererii de scutire/actiune/accesla justitie..Judecatorul nu o poate respinge ca inadmisibila cum ca lega 51/2008 nu o prevede
Răspuns la discuția Executare silita doua autoturisme
bejsd a scris:

Irina S. a scris:

. In ceea ce priveste deplasarea autoturismelor, da, puteti sa le mutati si custodele le poate conduce doar daca aveti cheile si actrele masinii. Altfel nu vad cum.


eu nu am inteles?

ca aparator, d-na Irina S, aveati la indemana o solutie asiguratorie...care ulterior putea fi executorie...
e vaiiiiii.... clientii nostri..Au si ei, judecatorii, dreptate

Răspuns la discuția titlu executoriu european
eu am creditor italian si debitor roman

[ link extern ]


vasile tot aici am citit si eu... si eu zic ce zic, iar tu zici...si e invers..:)

cum fac?
Răspuns la discuția Executare silita
Capitolul V - Desfasurarea activitatii executorilor judecatoresti

Art. 56
(1) Refuzul executorului judecatoresc de a indeplini un act sau de a efectua o executare silita se motiveaza, daca partile staruie in cererea de indeplinire a actului, in termen de cel mult 5 zile de la data refuzului.
(2) In cazul refuzului nejustificat de intocmire a unui act partea interesata poate introduce plangere in termen de 5 zile de la data la care a luat cunostinta de acest refuz la judecatoria in a carei raza teritoriala isi are sediul biroul executorului judecatoresc.
(3) Judecarea plangerii se face cu citarea partilor. In cazul admiterii plangerii instanta indica in hotarare modul in care trebuie intocmit actul.
(4) Hotararea judecatoriei este supusa recursului.
(5) Executorul judecatoresc este obligat sa se conformeze hotararii judecatoresti ramase irevocabile.
(6) Nerespectarea, cu rea-credinta, de catre executorul judecatoresc a obligatiei stabilite in alin. (5) constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani, iar daca fapta a fost savarsita din culpa, cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.
Răspuns la discuția Acum imi place acest cantec: