avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate Bettie

Activitate Bettie

Buna ziua,
Mi-ati putea spune, va rog, ce se poate face in cazul concedierii fara preaviz si fara motiv, desi contractul prevede o perioada de preaviz de 20 zile lucratoare, iar sarcinile de munca au fost permanent indeplinite?
De asemenea, daca este vorba de un abuz al angajatorului, cum este protejat angajatul?

Va multumesc.
Buna seara,

Imi poate spune cineva, va rog, cum pot sa obtin pensia alimentara pentru fiica mea de la tatal ei care este cetatean cipriot si care traieste in Cipru? Am o hotarare judecatoreasca in acest sens din anul 2003, dar nu s-a materializat niciodata. Tinand cont de faptul ca ambele state fac parte din Comunitatea Europeana, ce demersuri ar trebui sa fac?

Va multumesc.
Este posibil ca o hotarare judecatoreasca pronuntata de un tribunal romanesc sa fie pusa in aplicare in Republica Cipru? Este vorba de recuperarea unei pensii alimentare care trebuie platita de tatal copilului (cetatean cipriot). Ce demersuri ar trebui intreprinse, ce organe ar trebui contactate?

Va multumesc.
Răspuns la discuția pensie alimentara
Se pare ca nu exista raspuns! Va ramane o dilema si pentru noi, mamele care ne zbatem pentru drepturile copiilor -ironic, se presupune ca este de datoria noastra si ca legea ne sprijina-, dar si pentru avocati (nu exista oare un precedent?) Eu am ridicat acest caz la Parchet si mi s-a raspuns ca tatii rau platnici nu fac subiectul Interpolului. Suntem de-a dreptul neputincioase! Pe drept cuvant copiii nu au nici un drept!!
In urma divortului mi s-a incredintat copilul, urmand ca fosta sotie sa plateasca pensie. Totusi, nu a platit nimic iar banii acestia mi-ar fi de un real folos in cresterea copilului. Imi puteti spune, va rog, ce demersuri ar trebui sa fac pentru a obtine pensia alimentara regulat, dar si suma restanta? Nu as dori sa mai apelez la avocat deoarece cheltuielile de judecata nu mi s-au returnat si nu imi pot permite in continuare onarariul avocatului. Daca ma pot reprezenta singur, unde ar trebui sa ma duc si ce ar trebui sa fac? Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,
un copil cu cetatenie romana si domiciliu in Romania, al carui tata este de origine cipriota, poate obtine alocatia de stat din Republica Cipru? In caz afirmativ, ce demersuri ar trebui intreprinse?
Va multumesc
Va multumesc pentru sfaturi si incurajari.
Va multumesc pentru sfat. Totusi, daca trebuie sa fac aceasta calatorie, nu este recomandabil sa apelez la un avocat de acolo? Sau pot sa ma adresez altor organe? Are importanta faptul ca hotararea judecatoreasca dateaza dinaintea acceptarii Romaniei in uniune? Pe de alta parte, pensia alimentara a fost fixata potrivit venitului minim din Cipru, din lipsa de date, decizie care este in detrimentul copilului. Cu stima,
Am un copil cu un cetatean cipriot care refuza sa aduca un aport financiar la cresterea copilului. Tribunalul din Romania mi-a incredintat cresterea copilului si a fixat o pensie alimentara, care nu a fost niciodata onorata. Am solicitat sprijinul Procuraturii romane, dar autoritatile din Cipru nu au cooperat. Nici interventiile avocatului meu nu au dus la solutionarea acestei situatii. M-ati putea sfatui in aceasta privinta? Va multumesc.