avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate alinafgs

Activitate alinafgs

Astazi pe telefon ca poza, ea find emisa de vineri, nu am semnat nimic pana in acest moment
Am fost detasata, fara acordul meu in alta institutie publica si decizia de detasare m i a fost transmisa in fotocopie pe telefon. Ce pot face in aceasta situatie. Detasarea a fost facuta ca masura disciplinara, dar la fel nu am dat nici o declaratie, nu am primit nimic nu m a instintat nimeni cu privire la faptul ca sunt cercetata disciplinar.
Sunt angajata la stat. diferenta de intre cele doua joburi find de 60km......
Ce pot face sa ma pot apara din timp si anulez detasarea. In regulamentul intern trebuie stipulata aceasta masura disciplinara? Rog raspuns urgent
I. Buna ziua, tatal meu a decedat si a ramas un apartament , noi suntem 2 frati. Tatal era divortat dar fosta sotie ( mama vitrega) are drept confom sentinta de divort la 1/2 din apartament idem tata.
Intrebarea nr 1 : Exista vreun termen prin care sucesori trebuie sa depuna documentatia pentru mosternirea la 1/2 din apartament?
Intrebarea 2: Pasivele decedatului trec in sarcina exclusiv a copiilor ?(eu+frate) sau si fosta sotie( fiind vorba de un credit luat cu fosta ca si codebitor) de nevoi pesonale. Fosta vrea sa se reintoarca in apartament, eu vreau sa cedez 1/2 din ce mi se cuvine fratelui meu.
Cui trebuie sa ma adresez unui notar sau instanta ? pentru punerea in drepturile ce mi se cuvin.
II. Desemenea tata detinea 1/3 din casa parinteasca a mamei sale decedate( impartita in 3 fiind 3 trei frati) -pentru a primi 1/2 din 1/3 cui trebuie sa ma adresez unui Notar sau unei instante.
Nu ma intereseaza terti, am rezolvat deja, eu vreau ca chiriasul sa schimbe parchetul , si el nu vrea ca spune ca nu e vina lui ca sa spart boilerul de apa calda ( a crapat din cauza la frig ca el a oprit caldura, si a plecat)
Am inchiriat un imobil cu contract catre cineva, acel cineva a plecat din localitate, a oprit caldura, gazele si apa nu, de la frig a inghetat un boiler instant pe gaz care s a spart, si a inundat casa, distrugand parchetul, si ia inundant si pe vecini pana la etajul 4, eu avand imobilul la et 6.
Ce mai pot face eu? Chiriasul spune ca ce vina are el ca spart boilerul de la frig, eu acum doresc ca acel parchet sa fie schimbat. Pot cere acest lucru instanta daca se va ajunge acolo?
Doresc sa cumpar un autovehicul second hand , adus din danemarca, nu are scoase nr. rosi de romania.
propietarul a zis ca imi face un contrat vanzare cumparare in 6 exemplare ( nu inteleg dece in 6 exe.)dupa care mergem la el la primarie etc, apoi a mai zis ca vin cu el la mine in localitate( jud) merg la primarie si ii trimit nr.de inregistrare. la el copie fax etc, apoi mergem sa scoatem nr. rosi de la politie* cred?, (ca pana acum nu am inmatriculat masini second hand ( si nici noi :))
La ce trebuie sa fiu atent, in afara de verificarea serilor inscrise pe sasiu cu actele masini, acte de vanzare din danemarca, ce acte trebuie sa imi dea vanzatorul in original?
ce acte il las eu ( copie C.I?)
Ce pot trece la clauze ( returnare bani daca masina prezinta suspiciuni de provenienta/furt)?
Daca se poate un raspuns cat de repede
Multumesc anticipat.
mda am revenit la aceasta problema, pe contrat nu exista nici o clauza de intretinere, etc ,
scrie doar asa
sub donator x x etc) prev art 841 declar ca celuluilat fiu al meu xxx, ii este asigurata rezerva legala din alte bunuri etc, prezenta donatie facindu-se din cotitatea disponibila
si la ea ( mama vitrega )
sub donator X X etc, prev art 841 , declar ca tatalui meu ( al ei) xxx ii este asigurata rezerva legala din alte bunuri , din cotitatea disponibila etc ( formularea tip Notar)
nu exista art sau paragrafe cu clauza etc .. donatia s a facut in 2005 acum 10 timp in care eu am platit tot impozite etc . ce sanse are la ora actuala sa revendice donatia ( EA) tatal meu nu vrea. sa imi caut un avocat?
buna ziua
eu sunt singura la parintii , ei detin o casa vor sa imi petreaca pe nume casa lor
dar mama a fost casatorita mai demult si de unde au rezultat 2 copiii
ei find mie fratii vitregii.
daca parintii mei imi fac petrecerea pe nume si tata va muri , cei doi fratii pot ataca sau au dreptul dupa mama la aceea casa?
daca fac contract de vanzare cumparare cu parintii pe aceea casa mai poate fi atacata in instanta acel contract?
daca sa zicem ei decedeaza inainte ca petrecerea pe nume sa produca. cei doi fratii au deptrul la cota parte din cauza mamei?
casa este mostenire a tatalui meu prin succesiune cu clauza de intretinere bunica mea a decedat acum 7 ani.
am primit de la mama vitrega o garsoniera "ca ,cadou de nunta" sa facut act de donatie .acum vrea sa divorteze de tatal meu .si din vorbe a zis ca vrea garsoniera inapoi .ca altfel nu ii da partea de la un apartament pe care il detine cu tatal meu ( in sensu ca nu vrea sa vinda apartamentul ,iar cota parte sa devina garsoniera primita prin donatie .
sunt casatoriti de 15ani si garsoniera a fost cumparata acu 9 ani de catre mama vitrega si acum 5 ani mi a donat-o prin notar etc. si clauza era sa nu cer drept de la apartament.problema este ca nu am contractul ,ci este la ei si prea multe nu imi amintesc din ce mai scria in el. ce pot face si ce sanse as avea sa nu pierd garsoniera. din cate stiu donatiile se pot ataca pe cale legala.


Multumesc pentru suport .m au intrebat de unde stiu ( am zis ca am vb cu un consier juridic de pe avocat.net )
am rezolvat cu concediu , m au preluat casa de asigurari de sanatate care ma va platii in baza unui calcul (media de pe 6 luni lucrate) dupa care trebuie sa depun dosarul pentru cresterea copilului .deci nu mai trebuie sa merg la Somaj pentru alt dosar .
mi au dat azi o decizie prin care se intrerupe contractul de munca dar m ai u zis sa
( eu in luna Ianurie mi au dat concediu de odhina ( 13 zile ) rezulatate in urma calculului pana la sfarsitul contractului de munca,le-m luat conform planificari . acum cei de firma mi au zis ca mi au dat prea multe si aveam dreptul la 3 restul de 9 zile mi le vor retine.
eu din luna Martie am inceput sa aduc concedile de la doctorul de familie pentru ( De Risc si prenatal/acum post natal .
de ce trebuie sa imi retina cele 9 zile si daca e legal ceea ce fac ei.eu nu am semnat inca decizia ( unde scrie ca se vor retine si cele 9 zile )
are vreo treaba concediu de odina cu cele pentru copil ? sau sunt separat si nu vor ei sa ma plateasca?
Contractul de munca sa terminat pe 10.06.2012 si banuies ca 13 zile rezulta pana atunci