avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate anculita

Activitate anculita

Buna ziua! sunt PFA autorizat si ma voi angaja la o scoala privata unde voi preda ore de limbi straine in baza unui contract de prestare de servicii. Patroana scolii mi-a spus ca deoarece lucrez in scoala ea va trebui sa imi opreasca impozitul de 16% si nu il voi mai plati eu din profit. Asa este?
Daca as lucra pe drepturi de autor ar fii mai convenabil?
Va multumesc frumos!
Cu respect, Anca
Buna ziua! Lucrez ca PFA, colaborator la o scoala privata din Bucuresti, si sunt insarcinata. As vrea sa stiu cum imi iau concediu medical, unde se depun actele (directorul scolii mi-a spus ca el nu are nici o treaba, ma plateste la ora efectuata) precum si dosarul pentru Concediu crestere copil.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Decont operatie de endometrioza
Buna! si eu am aceeasi problema, am facut o interventie de rezectie de endometru la o clinica din Bucuresti dar am platit-o... nici medicul meu din polizu nu mi-a spus ca se poate in vreun spital de stat... acum ma bucur ca am descoperit produsele naturiste de la Nu Skin Pharmanex, firma cu care colaborez, si am reusit sa renunt la celelalte tratamente si controala costisitoare...=D> multa sanatate!
Buna ziua! As dori sa stiu, in cazul in care lucrez cu jumatate de norma pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului? Si in timpul concediului de crestere pot continua sa lucrez ca liber profesionist si sa beneficez de platile pe care le primesc in urma sustinerii de cursuri, traininguri si conferinte? Mentionez ca lucrez intr-o scoala publica cu o treime de norma, si la Consiliul Britanic Bucuresti ca free lancer si sunt platita la ora. Sunt intretinatoarea familiei mele, nu pot sta in medical sau concediu crestere, dar as vrea sa nu mai fac naveta in zona rurala unde este scoala publica, dar sa continui sa aduc cat mai multe venituri in familie.
Va multumesc anticipat!
Cu respect,
Anca Neaga
Buna ziua! as vrea sa stiu daca dupa nasterea copilului pot intra in concediu crestere copil doar de la scoala de stat unde predau si sa lucrez in continuare pe contracte de colaborare cu o firma de traduceri si o scoala particulara. Este legal sa lucrez in timpul concediului, sau va trebui sa ma intorc si la scoala de stat pt a nu pierde celelalte contracte?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua! as dori sa stiu si eu cu cat se impoziteaza veniturile obtinute in afara salariului de baza. Mentionez ca principalul contract il am ca profesor, la o scoala publica, si urmeaza sa semnez un contract cu o scoala particulara la care voi tine cursuri. Am aflat sumele nete cu care voi fii platita, dar cat la suta se va opri ca impozit? 16 % sau mai mult?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua! as dori sa stiu daca o femeie insarcinata beneficiaza de asigurari de sanatate si spitalizare gratuita chiar daca nu este angajata sau in somaj. este cazul unei prietene care a fost profesor suplinitor pana la intoarcerea titularului, dar nu se incadreaza pentru indemnizatia de somaj, si sunt sanse mici sa se angajeze in luna a 6-a de sarcina. va multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pentru raspuns! Indeplinesc conditiile cu cele 12 luni de cotizare, si voi intra in concediu prenatal pana la data expirarii contractului de munca.
Buna ziua, as dori sa stiu cum se procedeaza pentru obtinerea indemnizatiei de crestere copil dupa incheierea contractului de munca. Momentan am contract de munca determinat pana la 31 august, iar data nasterii este in octombrie. Contractul nu se poate prelungi pentru ca de la 1 septembrie se va intoarce titularul pe post. Asa ca pentru dosarul care trebuie depus voi lua acte de la acest loc de munca, chiar daca s-a incheiat contractul? Va multumesc.