avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate sain

Activitate sain

Discuție Discount marfa
Discount-ul acordat de furnizor pentru marfa existenta in stoc, pe o factura ulterioara, se inregistreaza ca diminuare a costului stocurilor.Prin urmare din contul 371-marfa se scade valoarea acordata ca discount de furnizor,fara a diminua si pretul de vanzare a marfii.Intrebarea mea este urmatoarea: daca scad din contul de marfa acest discount, dar marfa o vand la pretul initial ce fac cu diferenta care apare intre soldul scriptic si cel faptic.Nu inteleg eu corect fenomenul ? Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva care are caz similar.Va multumesc!
Administratorul unei firme pleaca in concediu in strainatate.La plecare a cumparat valuta din banii din caseria societatii.La intoarcere a adus bonuri de benzina,de cazare,de masa toate in valuta pentru a fi inregistrate in contabilitate. Consider banii luati din caseria societatii avans si apoi fac decontarea avansului cu bonurile in valuta sau lucrez cu registru de casa in valuta? Cheltuiala cu aceste bonuri este deductibila sau nedeductibila (in ce cont inregistrez bonurile de cazare si masa).Mentionez ca administratorul firmei este si asociat si salariat al firmei.Multumesc.
Răspuns la discuția Trecere la impozit profit
Va multumesc mult.
O firma platitoare de impozit pe microintreprinderi de 3% a depasit cifra de afaceri de 65000 euro in luna decembrie.Cand trece la impozit pe profit ,de la 1 octombrie sau de anul urmator? Va multumesc.
Mama are handicap de vedere grav si conform legii este scutita de impozitul pe casa.La primarie i-a spus ca este scutita de impozit numai 50% deoarece tatal meu a murit si locuieste singura si ca daca tatal meu traia ar fi fost scutita 100%.Mentionez ca parintii mei sunt proprietarii casei si domiciliul este la aceasta adresa.Este corect ca primaria sa o scuteasca pe mama mea doar jumatate din impozit ? Va rog mult sa-mi raspundeti si daca mama are scutire de impozit in totalitate cum pot sa dovedesc la primarie. Va multumesc!
Factura este fara tva ( nu are rubrica de tva,este factura pentru neplatitori de tva),furnizorul care nu are cod valid de tva fiind persoana fizica si presupun ca nu este inregistrat in scopuri de tva.
O intreprindere individuala inregistrata in roi achizitioneaza mere din Ungaria de la o persoana fizica cu cod valid de tva si de la o persoana fizica fara cod valid de tva.Se poate face taxare inversa in ambele cazuri?.Declaratia 390 vies se face si ea pentru cele doua situatii?.Va multumesc.
Discuție succesiune
Parintii mei mi-au lasat prin succesiune o casa.Asi dori sa stiu daca rudele sotului meu au drept asupra acestei case,noi neavand copii.Va multumesc.
O societate a achizitionat in martie 2012 o masina in leasing financiar,contractul fiind in 24 de rate.Din luna iulie 2012 s-a dedus tva la leasing de 50%.Din ianuarie 2013 firma a devenit neplatitoare de tva prin optiune.In martie 2014 se incheie contractul de leasing,firma plateste rata reziduala si ca urmare are loc transferul dreptului de proprietate asupra masinii. Pana pe data de 25 aprilie trebuie facuta ajustarea taxei deductibile aferenta masinii.Puteti sa-mi spuneti cum se face aceasta ajustare? Mentionez ca valoarea masinii este de 63.902 lei iar amortizarea se face in 5 ani,deci este un bun de capital.Multumesc.
Firma de optica medicala achizitioneaza incepand cu 1 aprilie 2013 rame si lentile ochelari cu tva 9%.Ce fac cu marfurile din aceasta categorie,existente in stoc si care sunt cu tva de 24%?Mentionez ca marfurile intrate dupa 1 aprilie au pret cu amanuntul mai mic decat cele din stoc.Tin doua gestiuni cu tva 9% si 24% sau stocul cu 24% il aduc la 9% si cu diferenta maresc adaosul comercial? Va rog un raspuns cat mai rapid.