avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate zizizi

Activitate zizizi

Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu registrul de bani personali. Din cate am inteles legea, fiecare angajat care lucreaza in unitate trebuie sa completeze registrul. Contabila insa zice ca numai persoana care incaseaza bani, este casier, foloseste casa de marcat trebuie sa completeze acest registru. Suntem 3 angajati, eu sunt administratorul si doar eu folosesc casa de marcat, doar eu incasez bani.

Va rog sa ma lamuriti cum ar trebui sa interpretam aceasta lege.

Va multumesc!

O zi buna in continuare!

Zizi
Buna ziua,

Am o intrebare in legatura cu programul de lucru. Suntem un club de engleza, avem program flexibil, orarul se schimba conform numarului si nevoilor clientilor. Ce sa scriu ca orar pe usa de la intrare si ce sa contina regulamentul de ordine interiora in asa fel incat sa fie totul in regula? In momentul de fata programul nostru este astfel: luni liber, marti 15-19.30, din doua in doua saptamani marti lucram de la 10.30-12.30, din doua in doua saptamani miercuri 15.30-17.30, joi 10-12 si 14-20, iar vineri de la 15-17. Acest orar contine doar orele, sesiunile cu clientii, in afara acestui program ne intalnim cu noii clienti pe baza programarii prin telefon.

Va multumesc pentru ajutor!

O zi buna in continuare!
Buna ziua,

Am incheiat un contract de inchiriere cu o firma acum 2 saptamani. Am inceput demersurile pentru inregistrarea firmei noastre cu sediul social in spatiul mentionat in contract, documentele noastre au fost predate la registrul comertului, dar acum o saptamana proprietarul a spus ca nu poate sa ne dea spatiul din contract pentru ca o alta firma il vrea dar poate sa ne dea altul.
Daca n-as fi avut documentele predate, as fi plecat imediat dar m-am gandit sa-i dau o sansa, sa vedem ce putem sa facem cu acest spatiu.

Intre timp am primit certificatul de inregistrare, deci avem sediul social in spatiul care practic nu mai este al nostru (nici n-a fost), n-am semnat inca nici protocolul de predare-primire. Am ajuns la concluzia ca spatiul n-o sa fie potrivit pentru activitatea noastra, am gasit un alt spatiu.

Luni vreau sa reziliez contractul (care dupa parerea mea nici nu este valabil), dar mai intai as vrea sa stiu care sunt conditiile legale in care pot sa fac acest lucru.
Conform contractului trebuie sa-i avizez cu 3 luni inainte de plecare...
Dar contractul este incheiat pe un alt spatiu...

Care este procedura? Cum pot sa reziliez sau sa anulez acest contract daca sediul social este acolo? Cum putem sa incheiem contractul pe noul spatiu? Este o limita de timp sau lege, reguli pe care trebuie sa le respectam intre cele 2 contracte?

Va multumesc mult pentru timpul acordat!

Zizi
Va multumesc mult pentru raspuns!

O zi buna in continuare!

Zsofia
Buna ziua,

Suntem in etapa de infiintare a unei SRL si avem niste intrebari la care, spre marea mea surpriza, nu primim raspunsuri exacte, concrete. Sper, ca ma puteti ajuta:

Eu si colegul meu suntem/vom fi proprietarii firmei. Putem fi amandoi administratori? Este obligatoriu sa avem un angajat, fiind SRL? Daca da, poate unul dintre noi indeplini ambele functii, administrator si angajat? Sau poate fi asociat si angajat? Sau doar angajat?

Activitatea noastra este predarea limbii engleze pentru copii. Care sunt modalitatile de plata cele mai simple atat din punctul nostru de vedere, cat si a parintilor?

Va multumesc mult pentru ajutor!

Zsofia
Va multumesc pentru raspuns!

O zi buna in continuare!
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de inchiriere sala de curs? Nu gasesc nicaieri unul pe care sa-l pot folosi. As dori sa inchiriez o sala in Palatul copiilor, o zi pe saptamana, nu trebuie sa platesc chirie, nu am costuri.

Va multumesc mult pentru orice fel de ajutor!

O zi buna in continuare!
Răspuns la discuția Club engleza pentru copii
As mai avea o intrebare: daca sunt PFA, traducator autorizat, am dreptul sa infiintez SRL-D?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Club engleza pentru copii
Va multumesc mult pentru raspuns!
O zi buna in continuare!
Va multumesc pentru raspuns!
O zi buna in continuare!