avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Activitate digi2012

Activitate digi2012

Am primit notificare de la Primarie, ca daca nu inchei contractul voi fi amendat cu amenda intre 1000-2000 lei.
Am o societate al carei sediu social este la domiciliu. Aici am contract de salubritate pe PF. Sediul social este fara activitate, iar singurul angajat sunt eu. Societatea de salubritate ma obliga sa inchei contract si pentru societate.
Am aceasta obligatie?
Cum pot sa contracarez, tinand cont ca eu nu produc deseuri?
Multumesc!
Am un startup care, pentru a beneficia de fonduri de la buget, a angajat lunile trecute 6 persoane. Dosarul pentru fonduri a fost finalizat, dar contributia de la buget nu a fost platita. Acum, mall-ul in care functiona startup-ul s-a inchis(ordonanta militara pt COVID 19). In ce conditii pot disponibiliza acesti angajati(somaj tehnic sau somaj la AJOFM)? Afecteaza acest lucru obtinerea fondurilor de la buget?
Am un contract cu o agenție de turism, din care am achitat 50%, urmând să achit restul de 50% înainte de 29 aprilie. Daca renunț la sejur, din cauza pandemiei COVID 19, cum pot să îmi recuperez avansul?
Sunt administrator și angajat al unui SRL, care face consultanta și management. Datorita crizei COVID19 afacerea a picat, cei cu care lucram nu mai au nevoie de serviciile mele. As putea, că unic salariat al SRL-ului, sa beneficiez de somaj tehnic? Influențează aceasta decizie poziționarea SRL în rândul IMM care plătesc impozit pe venit(1%)?
Buna ziua!
Speta in care va rog sa ma ajutati este urmatoare:
-SRL-ul meu desfasoara o activitate de prestare servicii si vanzari pentru un operator de telefonie mobila. In acest moment, colaborarea se desfasoara prin intermediul unei alte societati(facturarea marfurilor si serviciilor se face de catre acestia), dar in viitor se pune problema ca toata activitatea sa se desfasoare de catre societatea cu care eu colaborez(pct. de lucru, case de marcat, contabilitate, etc). Toate serviciile o sa le faca, in continuare societatea mea, si pt acest fapt cealalta societate este dispusa sa-mi ofere profitul rezultat din activitate. Cum se poate face aceasta situatie? Se poate face o evidenta contabila separata(venituri, cheltuieli, impozite) pt aceasta activitate, in cadrul evidentei contabile a societatii cu care eu colaborez?
Multumesc!
Achizitia este facuta de o persoana juridica. Intra in competenta ANPC?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema: am cumparat o piesa auto noua de la un magazin, cu certificat de garantie(asigurata in conditiile montajului in service autorizat). Imediat dupa montaj(dupa 2 zile)s-a constatat de catre service ca piesa este defecta(cu nota de constatare). Ce pot face daca magazinul refuza stornarea facturii(achizitia a fost facuta de persoana juridica)? Pot solicita plata manoperei de montaj? Mentionez ca magazinul a spus ca va incerca sa solutioneze problema in termen de 15 zile, iar eu am achizitionat alta piesa(tot de la ei) pe care am montat-o pe masina.
Discuție Deducere TVA
Daca achizitionez un autoturism pe societate, pot deduce TVA? As putea aplica varianta ca eu(administratorul societatii) sa figurez in contractul de munca agent comercial(sau de vanzari) si folosesc autoturismul in acest scop? Mentionez ca nu mai exista alt autoturism pe societate, iar aceasta are doua puncte de lucru situate la 60-70 km de sediul social.
Buna ziua!
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
-sunt administrator(unic actionar) al unui SRL si doresc sa-mi reziliez CIM. Cum pot beneficia de asigurari de sanatate? La casa de asigurari mi s-a spus ca pot fi coasigurat pe contractul de munca al sotiei, daca nu am nici un venit(deci pica).Se poate plati din mana aceasta contributie? Cat ar fi cuantumul minim?
La casa de pensii am vorbit si mi s-a spus ca, la ei se poate incheia un contract si platesc separat contributia la fondul public de pensii.
Multumesc anticipat!