avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate magdaema

Activitate magdaema

Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
Imputiti sunt ei de-a gata.Nu exista femeie de servici de 20 de ani si nu au dat niciodata cu matura sau sa spele pe jos.programul de liniste care este stipulat atat in lege cat si in statutul asociatiei nici vorba sa fie respectat.
Răspuns la discuția Asociatie de proprietari
multumesc.
Exista vreo lege care sa reglementeze fumatul in scara blocului? Daca da,care este aceasta?Toti locatarii sunt si proprietari,dar scara blocului este proprietate comuna.Multumesc anticipat.
Buna ziua!Nucul din curtea vecinilor este chiar langa gard si este foarte mare.Crengile lui stau deja pe acoperisul casei mele si il deterioreaza.Casa vecina este nelocuita si nu am cu cine vorbi.pot sa tai crengile care ajung la mine in curte?Am inteles ca ar fi ceva reglementari legislative pentru nuci dar eu as vrea sa tai doar ramurile care dau pe acoperisul meu.Multumesc anticipat.
Daca am bonul de casa,in urma achizitionarii unui produs si vreau sa-l returnez si sa primesc banii inapoi,nu sa fac schimb de marfa,conform legii in cat timp trebuie sa fac solicitarea? Multumesc anticipat.
O persoana si-a construit mai demult , fara autorizatie de constructie o camera si o magazie .Termenul de prescriere fiind de 3 ani,a trecut dar tot ar trebui sa le declare pentru a plati impozitul aferent.Unde ar trebui sa se adreseze pentru a fi in legalitate.Multumim.
intre casa mea si proprietatea vecina nu exista gard despartitor.Vecina mea si-a "reamenajat"gradina si mi-a ingropat peretele din spatele casei pana aproape de tavan.Asta a fost in primavara.Datorita ploilor abundente,peretele s-a deteriorat foarte tare casa fiind din chirpici.Am tot rugat-o sa dea pamantul jos.Intru-cat mai este in pic si se imi intra pamantul in casa,ca apa s-a infiltrat deja foarte tare,doresc sa deschid proces.Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii inceperii procesului.Multumesc anticipat.
Buna ziua!Zidul din spatele casei mele da direct in curtea vecinei.Zidul este deteriorat si doresc sa-l repar dar vecinii nu-mi permit accesul in curtea lorCe trebuie sa fac ca sa obtin acordul ?Cu stima Magda Suciu
Răspuns la discuția Decizie
magdaema a scris:

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca am un contract de munca pe perioada determinata care inceteaza la data de 28 sept cu ce data trebuie incheiata decizia de incetare .Mi s-a spus ca,cu data de 28 sept dar daca contractul de munca este pana in 28 inclusiv,cum este corect de fapt ,ca sa nu pierd indemnizatia de somaj?Multumesc


Multumesc in primul rand pt raspunsuri.Am totusi o nelamurirre in raspunsul domnului/doamnei consilier juridic:n cazul incetarii de drept a c.i.m., art.56 alin.1 lit.i C.mun. - citat mai sus - , data incetarii c.i.m. este expres prevazuta in Codul Muncii .. nu are cum sa inceteze un c.i.m. incheoat pe durata determinata, a doua dupa ce a expirat durata pentru care a fost incheiat.n cazul incetarii de drept a c.i.m., art.56 alin.1 lit.i C.mun. - citat mai sus - , data incetarii c.i.m. este expres prevazuta in Codul Muncii .. nu are cum sa inceteze un c.i.m. incheoat pe durata determinata, a doua dupa ce a expirat durata pentru care a fost incheiat.
Din acest mesaj eu inteleg ca totusi decizia de incetare trebuie facuta cu data de 28 sept?
Discuție Decizie
Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca am un contract de munca pe perioada determinata care inceteaza la data de 28 sept cu ce data trebuie incheiata decizia de incetare .Mi s-a spus ca,cu data de 28 sept dar daca contractul de munca este pana in 28 inclusiv,cum este corect de fapt ,ca sa nu pierd indemnizatia de somaj?Multumesc