avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Activitate lulu58

Activitate lulu58

Plafoane contributii pfa 2023?


am un venit realizat de 3400lei ,platesc contributie l cas pentru 2016
am realizat un venit net in suma de 1680 lei ,pentru 2016 estomez ca voi realiza 2000 de lei venit net ,ce contributie am de platit la cas ,in ce cuantum la 35% din salariu mediu brut s-au la venitul declarat /realizat ??
Cum trebuie sa faca inregistrarile in RJIP platitorii de TVA, cu sau fara TVA?
Nu stiu daca am pus corect intrebarea in forum, dar n-am gasit o sectiune potrivita :

Un comerciant persoana fizica (PFA, II, IF etc) care se ocupa cu comertul de legume/fructe, poate cumpara pe borderou de achizitii de la tarani producatori?
daca se mai achita impozit pe transfer proprietate ,in czul actelor de adjudecare prin executori judecatoresti
Pentru un PFA cu codul CAEN 7022, ce fel de acte se cer la registrul comertului?
In mod logic, probabil trebuie copie dupa diploma de facultate, dar mai am nevoie si de altceva?
pentru anul 2015 se mai percepe impozit pe transfer de proprietate de 2 sau 3 % din valoarea de expertiza s-au din valaoarea de adjudecare s-au s-au din valaorea de circulatie de la camera notarilor publici ,se achita de catre fosti proprietari si s-au de cumparatori ?
va multumesc
ce documentatie trebuie depusa la fisc, ce grad de handicap ,si cu ce data beneficiaza de scutirea de impozit pe venit si activitati independente sau cedarea folosintei bunurilor?
TAXIMETRIE LA NORMA DE VENIT O SINGURA MASINA 2 MEMBRI ASOCATI ,VOM FI IMPOZITATI LA O NORMA DE VENIT S-AU 2NORME DE VENIT
MULTUMESC