avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate rdinamix

Activitate rdinamix

Eu impreuna cu sora mea detinem un imobil impreuna cota parte 1/2. Daca eu cumpar partea surorii mele ce acte sau demersuri trebuie sa mai fac ulterior? Mai trebuie intabulare? Ce alte costuri trebuie sa mai iau in calcul ?
Buna! Ma poate ajuta cineva cu lista de documente ce trebuiesc pentru intabularea unui teren agricol unde trebuie depuse acestea si ce taxe/servicii se percep pentru acestea?Va multumesc
Buna! As dori sa renunt la mostenire (un imobil- casa) in favoarea fratelui .Precizez ca sa dezbatut deja succesiunea acum 4 ani. Cum pot renunta la partea mea de mostenire ? Din cate am inteles se poate face donatie sau partaj sau vanzare-cumparare insa nu stiu care din optiuni este economic mai rentabila si ce proceduri/acte implica.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția scoala soferi
Revin cu informatii noi. Am discutat cu politistul de la politie cu care voi sustine examinarea practica si acesta imi zice ca pana acum nu demult se putea sustine examenul auto si cu dovada insa acum nu mai au voie. S-a schimbat ceva intretimp cu noul cod rutier?
Răspuns la discuția scoala soferi
Eu am terminat cursurile si am obtinut proba teoretica doar pentru categoria c la care voi avea curand si proba practica deci pentru cat e nu am inceput inca deaceea intrebam daca pot incepe cursurile pentru cat e cu permisul suspendat in cazul in care voi promova testarea practica.
Răspuns la discuția scoala soferi
Intrebarea mea origineaza in faptul ca trebuie cursantul sa detina permis de conducere cu drept de circulatie pentru a putea face scoala de soferi categoria c si e.
Si oare pot continua cursurile pentru categoria e indiferent daca dovada expira?

Oricum va multumesc mult pentru amabilitate si propmtitudine!
Discuție scoala soferi
Salut! Am o intrebare si anume daca am inceput scoala de soferi cat c am promovat examinarea teoretica si urmeaza cea practica dar intretimp mi s-a suspendat permisul pe o luna de zile dar am dovada de circulatie valabila pana dupa sustinerea examinarii practice.Oare am voie sa sustin examinarea practica in aceste conditii?
Este o situatie rar intalnita si nu am gasit nimic sa ma lamureasca iar parerile sunt impartite si urmeaza sa intreb si la politie.Daca aflu eu mai repede voi posta ce mi se va comunica de la politie.
Răspuns la discuția Incadrare si studii
[ link extern ]

Da. Stiu.Nu asta intrebam.Eu sunt deja angajat.Intrebam ce se modifica daca ma calific si ce studii am nevoie ca sa ma calific.Oricum multumesc pentru raspuns.
Buna seara!Nu stiu daca intreb unde trebuie dar poate ma puteti ajuta macar cu un sfat o parere.

Sunt angajat necalificat ca gestionar/magazioner la o anume firma si am o nelamurire.Daca fac cursuri de calificare si ma prezint cu ele la firma sunt obligati sa ma treaca ca si muncitor calificat?Daca da atunci asta ar insemna ca imi va creste si salarizarea logic nu? Sau depinde de angajator?Sincer as prefera sa fac pe cont propriu calificarea de gestionar sa imi platesc eu ce am de platit.

Si am tot cautat dar nu gasesc ce studii trebuie sa urmez ce calificare trebuie sa caut pentru incadrarea aceasta fiindca tot cat de ceva vreme si nu gasesc decat legile de incadrare si garantii responsabilitati etc dar despre studii nimic.Ma poate indruma cineva? Va multumesc
Am primit o amenda de circulatie pentru viteza acum un an si am uitat de ea.Amenzile de circulatie se mai prescriu ?Si daca da la cat timp?In caz contrat apar majorari pentru intarzierea platii?A trecut un an deja si nu am primit vreo instiintare sau ceva de genu nimic.