avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate Mari65

Activitate Mari65

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc
Discuție Succesiune
Buna ziua. Am si eu urmatoarea problema: tata decedat in urma cu 5 ani, mai am o sora decedata in urma cu 1 an care are 2 copii. In aceasta perioada eu am locuit cu mama, care a decedat acum 4 luni, dar in timpul vietii mi a facut testament ca partea ei din bunurile avute in timpul vietii cu tata sa mi revina mie. Succesiunea dupa tata nu a fost facuta. Intrebarea mea este daca acest testament mai este valabil sau intra toata mostenirea la sucdesiune intre mine si cei 2 nepoti. Multumesc.
Buna ziua! Am fost casatorita 15ani, am divortat si vreau sa facem partajul prin instanta deoarece nu ne putem intelege asupra cotelor. Eu am realizat venituri substantiale in toata aceasta perioada. acum in instanta se cere valoarea totala a veniturilor, cum in 2005 s-au denominat banii aceasta valoare a fost calculata la RON. In 1996 de exemplu intr-o luna realizam 850.000 lei iar acum s-au adunat 85 lei, ceea ce nu este dupa mine corect.In acea perioada cu 850.000 lei realizam foarte multe iar cu 85 ron mai nimic.Ce se poate face?
Buna ziua! Am fost casatorita 15 ani, am locuit impreuna cu soacra in apartamentul acesteia pe care acum 15 ani ne-a facut mie si sotului contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. De-a lungul timpului in acel apartament s-au facut imbunatatiri majore , contractul s-a reziliat cu toate ca am demonstrat ca am lasat fostului sot la parasirea apartamentului 1/2 dintr-o chirie ca si contributie la intretinerea soacrei. Imbunatatirile au fost facute in foarte mare parte cu banii mei, soacra avand o pensie f. mica, fostul sot neavand salariu 10 ani din cei 15. Intrebarea este daca eu deschid un proces soacrei pentru acele imbunatatiri se poate ca aceasta sa imi ceara compensarea lor cu faptul ca am locuit acolo? Cu toate ce ei( soacra si sotul) nu au avut suficiente venituri nici sa se intretina dar sa mai si faca altceva?
Discuție Partaj partial
Buna ziua! Am divortat de sotul meu in urma cu un an, la momentul parasirii de catre mine impreuna cu fiica noastra a locuintei nu am luat nimic din bunurile comune. Acum am reusit sa ne intelegem sa impatim la notar doar bunurile imobile.Pentru ca ulterior sa mai putem imparti si bunurile mobile trebuie specificat in acest act notarial ca nu este partaj total sau nu. Nu vreau sa am o surpriza. Va multumesc!
Discuție Partaj
Bun ziua. Am fost casatorita din 1996 pana in 2013 cand am divortat, avand un copil care este impreuna cu mine.Printre alte bunuri si proprietati dobandite impreuna cu sotul in timpul casatoriei este si o garsoniera,cumparata in 2007, pentru care banii ne-au fost dati de soacra mea fara nici un act. Banii au fost ridicati din banca unde erau pe numele soacrei si inmanati noua.As vrea sa stiu daca la acest imobil am vreun drept, procesul intentat de fostul sot pentru aceasta esta sa revina pe numele soacrei aratand ca banii sunt de la ea.
Buna ziua. Am fost casatorita din 1996 pana in aprilie 2011 in fapt si legal martie 2013,in urma caruia a rezultat un copil minor care este la mine.In anul 1997 soacra ne-a facut act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pentru apartament in care am si locuit impreuna pana la parasirea de catre mine a acestuia. in perioada 1997-2005 am facut imbunatatiri radicale la apartament cu contributia aproape exclusiva a mea-sotul nu a avut serviciu decat sporadic o perioada de 1 an cu un salariu extrem de mic. In momentul parasirii domiciliului am facut cu sotul o intelegere verbala ca partea mea de chirie de la o garsoniara proprietatea noastra sa o primeasca el in cont pentru intretinerea soacrei. La acest moment soacra a introdus actiune de rezolutiune in parte in ceea ce ma priveste doar pe mine motivand ca doar fostul sot se ocupa de ea.Intrebarea este ce pot face sa-mi recuperez partea de chirie cuvenita si c/v imbunatatirilor aduse apartamentului. Se pot cere in cadrul acestui proces sau trtebuie sa fac actiune separata. Parerea avocatilor consultati sunt contradictorii. Va multumesc anticipat.
Multumesc mult. Actiunea de rezolutiune este introdusa de soacra mea ,dar sa fie numai in parte,adica pentru mine, sa ramana in continuare sotul meu cu care eu sunt in acest moment in divort. Sa inteleg ca eu pot cere si c/v prestatiilor din cei 16 ani in afara imbunatatirilor aduse?
Multumesc pentru raspuns dar eu nu doresc ca acel contract sa nu fie reziliat,pentru ca de la data parasirii apartamentului nu am mai prestat intretinere , intrebarea era daca pot recupera din imbunatatirile facute cu venitul in mare parte al meu in cazul in care nu am actele si daca se poate rezilia in parte acel contract.
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. In anul 1997 soacra ne-a dat apartamentul cu act vanzare-cumparare cu clauza intretinere. De-a lungul anilor am facut impreuna cu sotul modificari radicale, venitul meu fata de al lui mai mare de 3 ori.In prezent suntem in divort,eu am parasit acel apartament impreuna cu copilul minor neluand din casa decat bunurile personale.Soacra a initiat proces pentru reziliere partiala a contractului , adica pe mine. Actele pentru imbunatatiri au ramas in apartament .Este posibil reziliere partiala? Ce sanse am sa recuperez banii cheltuiti in modernizare? Multumesc anticipat.