avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate mihaisele

Activitate mihaisele

Buna ziua,
Am circulat fara rovigneta aproximativ o luna de zile, la sfarsitul anului trecut. As dori sa stiu, pot fi amendat pentru fiecare drum facut fara rovinieta, sau doar o singura data, cand primesc procesul verbal de constatare (pe care inca nu l-am primit, am inteles ca au 8 luni la dispozitie sa il transmita)?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista posibilitatea de a deconta taxele de scolarizare (de facultate) ale unui angajat. Este vorba despre un cabinet medical, iar angajatul, care lucreaza pe un alt post este student la medicina. Exista posibilitatea de a-i deconta taxele de studii, macar partial ?
Buna seara,
As dori sa stiu ce se poate intampla daca pe anul precedent nu a fost platit impozitul local pe apartament. Exista posibilitatea pierderii casei pentru 1 an neplatit, mai ales daca acum se face plata integrala pentru anul precedent si anul curent ?
Buna ziua,
Bunica mea a beneficiat de renta viagera pana la data decesului. As dori sa stiu daca exista posibilitatea recuperarii ultimei sume neincasate, avand in vedere ca ea a decedat cu doi ani in urma, inainte sa incaseze renta aferenta anului decesului.
Buna ziua,
Daca o persoana este inregistrata la AJOFM in data 24 noiembrie, plata indemnizatiei de somaj cand se face? In luna decembrie pentru zilele 24-30 noiembrie, sau luna decembrie se considera prima luna pentru care se plateste indemnizatie si in cursul lunii decembrie se si face plata ?
Buna ziua,

Contractul meu de munca a incetat in luna august 2014, prin expirarea termenului pentru care a fost incheiat.
Doresc sa imi depun acum dosarul pentru somaj.
Intrebarea mea este : plata indemnizatiei de somaj incepe acum si tine 6 luni, sau mai primesc doar 1-2 luni, diferenta de la data incetarii contractului pana cand se implinesc 6 luni?

Si inca o intrebare: faptul ca sunt inscris la o facultate influenteaza in vreun fel plata indemnizatiei de somaj ?

Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu, cat timp dupa incetarea contractului de munca mai este persoana in cauza asigurata?
Difera aceasta durata in cazul in care contractul inceteaza prin expirare sau prin demisie?
Buna ziua,
As dori sa stiu daca un salariat care are un contract pe perioada determinata poate primi indemnizatie de somaj daca isi suspenda contractul pentru o luna, pana la sfarsitul acestuia. Salariatul are stagiu de cotizare de peste 12 luni, 11 luni ca norma intreaga si peste un an cu jumatate de norma. Daca suspendarea se face de la sfarsitul lunii iunie pana la inceputul lui august si apoi inceteaza de drept, primeste somaj?
Buna ziua,
In cazul in care unui salariat i se face un contract de munca pe perioada determinata ( 1-3 luni ), iar la sfarsitul perioadei de proba, contractul de munca ii inceteaza pentru necorespundere profesionala (banuiesc ca inseamna ca e din initiativa angajatorului), acest salariat poate primi indemnizatie de somaj?
Discuție Renta viagera
Buna ziua,

Bunica mea a beneficiat de renta viagera, insa a decedat in anul 2012. As dori sa stiu daca banii pe care trebuia sa ii primeasca pentru anii 2011 respectiv 2012 se mai pot recupera. Mentionez ca sunt unicul mostenitor.