avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate catalindumitrele

Activitate catalindumitrele

O persoana care a semnat un contract de executie lucrari in calitate de mandatar al administratorului (avand procura speciala in acest sens) si in 27 septembrie a fost validat consilier local, este sau nu este un caz de incompatibilitate?
Răspuns la discuția suspendare permis de conducere
Buna ziua, revin cu inca o intrebare: suspendarea conform art.103. alin.1 lit (c) de 90 zile se calculeaza de la data initiala a suspendarii sau de la data dupa ce a trecut prima suspendare?
Va reamintesc, ca am avut permisul suspendat pentru cumul de puncte incepand cu data de 14.04 pana pe data de 13.05. In data de 22.04 am fost oprit in trafic cand mi s-a deschis dosar penal si mi s-a dat dovada fara drept de conducere. in 17.06 am primit de la Parchet ordonanta de clasare conform art.315 lit.b, art.314 lit.a si art.16 alin(1) lit.b) cpp teza II.
Am fost la politie pe data de 14.07 cand au trecut cele 90 zile conform art.103. alin.1^1 si au refuzat sa imi predea permisul motivand ca nu a trecut suspendarea, ca mai am de asteptat pana pe 13 august cu conditia de a lua si examenul de redobandire. M-au atentionat ca daca nu iau examenul se mai prelungeste suspendarea cu inca 30 zile.
Doresc sa stiu de cand se calculeza suspendarea ca si data: din 14.04, din 22.04 cand mi s-a dat dovada sau din 13.05.
Va multumesc pentru ajutor.
Buna ziua,
am fost oprit in trafic in data de 22.04. 2020, am fost verificat si mi s-a comunicat ca am avut permisul suspendat pentru cumul de puncte incepand cu data de 14.04.2020 pana pe data de 13.04.2020. Am declarat ca nu mi s-a facut instiintarea de politie si mi s-a intocmit dosar penal. In data de 17.06.2020 am primit de la Parchet ordonanta de clasare conform art.315 lit.b, art.314 lit.a si art.16 alin(1) lit.b) cpp teza II. In data de 18.06.2020 m-am prezentat la biroul politiei rutiere sa ridic permisul si acest drept mi-a fost refuzat, motivand ca ordonanta data de parchet e pe teza II si permisul mai ramane suspendat inca 90 zile, iar daca era pe teza I mi-l restituiau pe loc. Este corecta afirmatia celor de la politie ca mai trebuie sa astept 90 zile cu conditia sa merg sa dau acel examen de redobandire? Cum trebuie sa procedez?
Sunt functionar public in cadrul unei primarii. In anul 2017 luna iulie am primit vouchere de vacanta in valoare de 1450 lei. In anul 2018 mai pot beneficia de aceste vouchere de vacanta inainte de 1 decembrie 2018 ? (Precizez ca aceasta cheltuiala a fost trecuta in bugetul initial pe anul 2018)
Buna seara,
as dori sa concesionez o suprafata de 5 ha de islaz de la primarie. Am posibilitatea sa tranform aceasta suprafata in livada? Am citit un anunt in care se specifica ca au prioritate sa concesioneze islaz (pajiste) cei care doresc sa infiinteze livezi.
Ma puteti ajuta cu legislatia privitoare la aceasta speta (de a transforma pajistile in livada)?
Va multumesc
Buna ziua,
am o prietena angajata in cadrul unei primarii ca inspector, grad superior in cadrul compartimentului asistenta sociala.
Intrebarea este daca poate beneficia de marirea de salariu cu 100 lei conform ordonantei 70 din 2014.
Va multumesc
Răspuns la discuția salarizare functionar public
ceva mai concret daca se poate, dupa ce lege se calcula in 2010 sau care era grila de salarizare (se tine cont de legea 284/2010?)
Buna ziua,
am fost declarat admis la concursul de ocupare al postului de inspector, clasa I, grad profesional principal in cadrul unei primarii din mediul rural.
Precizez ca nu am mai fost functionar public pana acum, dar am o vechime de 6 ani ca economist.
As dori sa stiu care va fi incadrarea in grila de salarizare.
Va multumesc
Buna seara,
in cateva zile, voi participa la un concurs pentru ocuparea functiei de inspector, clasa I, grad profesional principal in cadrul unei primarii.
As dori sa stiu care va fi salariul de incadrare. Precizez ca am si 7 ani vechime.
Va multumesc.
Buna ziua,
in anul 2012 am arendat de la primarie o suprafata de 10 ha din izlazul comunal.
Ce cai trebuie urmate pentru a putea infiinta o livada pe aceasta suprafata de teren (schimbare categorie de folosinta), si unde trebuie sa ma adresez pentru a obtine aprobarile legale.
Va multumesc.