avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate musat1954

Activitate musat1954

O familie doreste sa ne dea apartamentul fara a da bani dar cu obligatia de a ne ingriji de dansi,noi si asa avem grija de ei,dar ei doresc acest lucru .Cum procedem, la cine ne putem adresa .Mentionez ca exista un copil dar nu il intereseaza de parinti nici nu se viziteaza ,de aceia doresc sa dea apartamentul ,efectiv nu doresc sa il lase lui.
La inceputul anului 2013 am contactat o persoana autorizata din Buzau sa-mi faca carte funciara si dezmembrare conform actului de propietate ,am platit suma ceruta dar lucrarea nu a facuto ma tot amana ,cui ma pot adresa ,mentionez ca nu mia dat chitanta spunand ca o va atasa la acte la notar.Am luat o mica teapa ?mai pot spera la rezolvarea cazului?

-Care este modalitatea anularii unui titlu de proprietate acordat conform legii nr.18/1991 a fondului funciar ?
-Am certificat de mostenitor din 1988 care atesta calitatea de mostenitor a propietatii.
-In titlul de proprietate ce doresc sa-l anulez am fost omis din mostenitorii legali
avem titlu de propietate pe numele meu si al nepotului pe intreaga propietate multumesc.
MULTUMESC,este in cauza teren 1400mp si o casa cu 3 camere, vointa parintilor si a sorei toti decedati era astfel : jumatatea cu casa mie iar ceilanti 700mp nepotului care cunoaste si este deacord cu aceasta impartire ,daca am inteles trebue sa fac o data carte funciara pe cei1400mpsi casa apoi cu acea carte funciara sa merg la notar cu nepotul pentru a inscrie felul cum dorim sa impartim propietatea.Apoi trebue sa facem alta lucrare de intabulare a celor 2 propierati?? Multumesc pentru rabdare si raspuns
Avem o propietate la tara ,eu ca fiu si nepot dupa sora ,se poate face carte funciara si intabulare separat fiecare pe partea ce ne revine din propietate si la care am cazut amindoi deacord amiabil,
multumesc pentru raspuns,dar cu titlul de propietate emis ?cum ramine ca acolo este scris: mostenitori dupa tatal tatalui meu decedati :subsemnatul si nepotul suntem trecuti ca mstenitori.multumesc.
1] In anul1988 decedat tata,tot in1988 am facut succesiunea dupa tata; mama,eu si sora mea,tot atunci la notar eu si sora am renuntat in favoarea mamei.Mentionez ca mama nu s-a dus cu actul de succesiune la primarie:mai este valabil?.2]In 2007 a decedat sora mea si nepotul [fiul surori mele] isi cere drepturile dupa mama,mama are83 de ani si este in grija mea, nepotul nu este in localitate.Cum procedez :am actul de succesiune din 1988 pentru mama ,Nu mai am cele 2 declarati de renuntare a mea si a surori din 1988 in favoarea mamei.3]Mama doreste sa-mi lase mie , nepotul este deacord cu renuntarea la cei 16/suta din casa si curte in locul unui loc de casa de 600m patrati cum procedam? ne-am inteles si nu avem probleme de comunicare dorim sa rezolvam pe cale amiabila si legal tot odata.Neducand actul de succesiune la primarie s-a eliberat Titlu de propietate pentru 2 mostenitor :eu si nepotul[sucesor] dupa soramea.Incurcata rau cum sa fac ?Multumesc anticipat.
mama este succesoare de drept dupa tata decedat la aproximativ 62-63 la suta din casa si curte,iar fiul si fica la restul din propietate.Eu si sora am renuntat in favoarea mamei in anul 1988 cind s-a facut succesiunea,acum dupa decesul surori nepotul isi cere drepturile dupa mama[sora mea] mentionez ca nu am documentul facut in fata notarului de renuntare in favoare mamei,atit eu cit si mama dorim sa renuntam la jumatate dintr-un loc de casa[900m patrati] contra 17-18la suta din casa [70m patrati si 1200m patrati curte],este posibil?Mentionez ca o am pe mama in grija mea iar nepotul este cu domiciliul in alta localitate,suntem in reatii bune si dorim sa rezolvam pe cale amiabila la notar .
M. I decedat de 40ani,fiu M.N mostenitor, decedat,s-a facut succesiunea dupa M.N,= :M.I, sotie,M.M,fiu,N.A[fostaM.A]fica.Aceasta succesiune a fost facuta in anul decesului 1988,ulterior cei drept nu am urmarit fiind cu domiciliul in alta localitate,sora mea N.A .a facut cerere de retrocedare a pamintului ,s-a eliberat un act de propietate pe o suprafata de 2,5 hectare,loc casa,pe numele M.I decedat de40 de ani,si mostenitori,M.MsiN.A ..N.A a decedat iar fiu N.P . a facut succesiunea dupa mama si a bagat la masa succesorala si titlul de propietate de unde doreste jumatate din toate bunurile, nespecificind actul de succesiune si faptul ca mama mea M.I beneficiara actului de succesiune este in viata ,nu contest dreptul copilului dupa mama,dar Titlul de propietate a fost eliberat dupa succesiunea facuta,toate darile si impozite la casa si pamint au fost suportate de 24 de ani de catre mama M.I. se poate dovedi cu acte.Doresc sa fac carte funciara si sa intabulez ce drepturi avem noi; M.I mama,M.M fiu, N.P nepot.,conform celor doua acte :act de succesiune eliberat in 1988 si act propietate eliberat in 2000,