avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate elenarai

Activitate elenarai

Buna ziua,
Am beneficiat de 2 concedii crestere si ingrijire copil(in total 4 ani).
Sunt incadrata in functia de economist la firma unde lucrez.
Concediile de maternitate au fost efectuare in per 2011-2015.
In sept 2015 m am angajat la aceasta firma.Calculand vechimea in munca cu perioada lucrata pana in prezent as cumula 11 ani efectiv lucrati in campul muncii.Vreau sa stiu daca acei 4 ani nelucrati efectiv(concediul de crestere si ingrijire copil) se iau in calculul vechimei in munca pt a putea beneficia de inca 5 zile de concediu la implinirea celor 15 ani vechime in munca.
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca la calculul concediului de odihna anual in vederea stabilirea vechimei in munca se are in vedere si concediul de crestere si ingrijire copil.Daca acesta s- ar lua in calcul as primi la implinirea a 15 ani de munca un numar mai mare de zile de concediu.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

Sunt pensionar conform Deciziei de pensionare din data de 18.11.2016, beneficiind de pensie anticipata partiala, cu diminuare de 6,90%, fiind pensionat anticipat cu 23 luni inainte de varsta standard de pensionare, neavand nici o reducere de varsta.
Locuiesc in zona Turnu Magurele-Teleorman de cand m-am nascut, ulterior aparitiei Legii nr. 144/2017 - prin care este adaugata ca si zona afectata de poluarea remanenta si localitatea Turnu Magurele, as dori sa ma sprijiniti cu o clarificare in ceea ce priveste posibilitatea beneficierii de aceste prevederi, respectiv : ma pot pensiona in prezent la limita de varsta cu reducerea prevazuta de lege de 2 ani, in conditiile in care in prezent figurez ca pensionar cu pensie anticipata partiala(avand diminuare de 6,9%)?

Buna seara,
Am fost prins anul trecut(noiembrie 2013) cu o alcolemie de 0.47 in aer expirat.Rezultatul la sange a fost de 0,9 si 0.75.Pana in prezent nu stiu nimic legat de solutionarea faptei mele.Cu intrarea in vigoare a noului cod penal am vazut ca se aduc unele modificari privind valorile care constituie infractiune.O sa fiu judecat dupa noul cod?
Răspuns la discuția Alcool la volan
elenarai a scris:

Buna ziua!
Am fost oprit in trafic si am fost testat cu alcooltestu si am avut o alcoolemie in aeru expirat de 0.47. M-au dus la probele de sange si astept rezultatul.
Va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept in continuare.
Este posibil sa mi se intocmeasca dosar penal?

Revin cu rezultatele la probele de sange:
- prima poba 0.9
- a doua proba 0.7
In cazul in care mi se va intocmi dosar penal, ma poate afecta acest lucru la serviciu (la stat)?
Discuție Alcool la volan
Buna ziua!
Am fost oprit in trafic si am fost testat cu alcooltestu si am avut o alcoolemie in aeru expirat de 0.47. M-au dus la probele de sange si astept rezultatul.
Va rog sa-mi spuneti la ce sa ma astept in continuare.
Este posibil sa mi se intocmeasca dosar penal?
Răspuns la discuția Prima de nastere
La indemnizatia pt crestere copil ma refeream.
Va multumesc frumos pt raspuns.O seara placuta!
Buna ziua
Sora mea a nascut de curand cel de-al doilea baietel.Va rog frumos sa imi spuneti daca la calculul indemnizatiei se ia in considerare prima de nastere primita.
Va multumesc anticipat!
buna ziua,

am intrat in concediu de maternitate din CIC pe data de 20.05.2013. As vrea sa stiu si eu un calcul pt. luna iunie indemnizatie maternitate. In cic am avut venitul fix de 1200 lei lunar.

Multumesc!
Buna ziua
Baietelul meu implineste 2 ani pe data de 24 mai.Mi-am facut reincadrarea pe 20 mai, cu aceeasi data mi s-a acordat concediu de maternitate fiind iarasi insarcinata.Am fost la agentia pentru plati sector 6 sa relatez acest fapt lovindu-ma de ignoranta lor,conform legii orice modificare trebuie anuntata in termen de 5 zile de la aparitia ei.As vrea sa stiu ce se intampla daca nu depun aceasta cerere deoarece mi s-a spus ca am de achitat un debit pe care trebuie sa-l calculez singura si trebuie sa revin dupa virarea indemnizatiei sa-l achit.
Va multumesc.