avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Activitate corrallya

Activitate corrallya

Răspuns la discuția Proceduri operationale
Multumesc pentru bunele intentii dar nu deschide clar nicio pagina.


Va adresez rugamintea de a ma ajuta cu modele de proceduri operationale pentru HR si model pentru registrul riscurilor pentru HR.
Va multumesc!


Ce cale de atac exista dupa apel, in cazul unui litigiu de munca?
Buna ziua!
Am fost in aceeasi situatie...respectiv despagubire asigurator pentru "apa din conducta",eu fiind pagubitul.
In asigurarea mea era cuprinsa aceasta clauza dar "in sublimita a 1000 euro", ceea ce nu acopera nici macar pe jumatate paguba produsa.
Fiind de buna credinta am platit si pentru raspundere civila. Paradoxul este ca eu primesc despagubire in valoarea precizata mai sus iar daca produc eu pagube, cel pagubit primeste pana la 3000 de euro.
Pentru faptul ca eram nelamurita am sunat la asigurator si mi'a spus ca asta am semnat, deci nu am ce sa comentez.
Cred ca trebuie sa sesizati Protectia consumatorului si totodata institutia care se ocupa cu supravegherea asigurarilor. Pe viitor ar fi mai bine sa negociem punct cu punct si sa solicitam personalizarea asigurarilor.
Răspuns la discuția Cercetare disciplinara
Kinderrr a scris:

Buna ziua ,
Am fost convocat verbal de conducerea companiei referitor la activitatea mea in firma , nimic neobisnuit , dar dupa 4 zile am aflat tot verbal ca sunt cercetat disciplinar si suspendat din functie pe perioada cercetarilor . Nu am primit nicio hartie oficiala din partea companiei in care sa precizeze ca sunt cercetat si motivele acestei anchete . Avand in vedere aceste aspecte se poate anula cercetarea pentru ca eu nu am luat la cunostinta in scris despre aceasta cercetare si motivele ei ?

Poate este doar un zvon. Daca nu, este valabil "Codul muncii"in vigoare...vezi TITLUL XII: Jurisdictia muncii.
Răspuns la discuția Rate credit in timpul somajului
Buna ziua!
Solicitati bancii careia ii datorati banii o reesalonare in functie de perspectivele pe care le aveti.
Buna ziua,
Asigurarea facultativa "Casa Mea" de la Gothaer este o asigurare complexa(dupa cum scrie in contract), prin care se asigura locuinta,bunurile si raspunderea civila a familiei.
Aceasta firma clameaza la paragraful al doilea faptul ca ofera gratuit acoprire pentru: Bunurile din locuinta in limita a 5000 de euro, valoare globala la prim risc; raspunderea civila a familiei in limita a 3000 de euro/eveniment/per.asigurata.
Referitor la capitolul "Pentru locuinta si bunuri", la punctul 5,respectiv riscul "Apa din conducta" este acoperire in sub-limita a 1000 euro/eveniment/per.asigurata.
Ceea ce nu inteleg din aceasta polita este de ce eu, asigurat, nu beneficiez de valoarea globala stipulata la prim risc,respectiv suma de 5000 de euro, in conditiile in care pagubele se ridica, estimat prin devize la 4500-5000 euro si mi se aplica prevederea de la punctul 5, cap."pentru locuinta si bunuri"?
Avand in vedere ca am platit polita asa cum afost stabilita si am ales inclusiv raspunderea civila a familiei, de ce nu se respecta termenii contractuali?
Unde ma pot adresa cu o plangere?
Multumesc!
Pentru informare, trebuie sa mearga la mediator. Daca decide sa stinga neintelegerea, in mod amiabil, o poate face prin mediere.
Răspuns la discuția Serviciul de mediere
Pe site-ul Consiliului de Mediere, gasiti Tabloul mediatorilor autorizati. Puteti contacta un mediator caruia sa-i solicitati servicii de mediere.
Buna ziua!
Opinia mea este ca informarea este gratuita dar certificatul costa. Trebuie sa avem in vedere faptul ca medierea este o activitate care presupune munca deci si costuri.