avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate czfrmaria

Activitate czfrmaria

Exista punerea sub interdictie. Pt aceasta, trebuie mers la Parchet, facuta sesizare. Trebuie ceruta tutela. Chiar daca are diagnostic stabilit in spital, de dementa, trebuie dusa la comisie de expertiza a capacitatii mintale. Dureaza destul de mult timp. Numai bine!
Răspuns la discuția Valabilitate testament
Intr-o situatie similara, noi am facut contract de intretinere, in care se specifica intretinere... medicamente... chelt.inmormantare... Acest contract nu este atacabil (sau nu era la vremea respectiva...)
Buna! Am si eu o intrebare: Sotul meu a murit, Vreau sa fac succesiune si vreau sa stiu care ar fi situatia cu masina. Sotul a cumparat masina (pe numele lui) inainte de a se imbolnavi, inainte de a muri. Pt apartament situatia este clara. Vreau sa stiu daca nu as face succesiune pt masina, ce se poate intampla, adica as putea fi scutita de plata impozit? Sau daca fac succesiune trebuie alte taxe, ex. la registrul auto, la politie? Masina este veche, din 1986, o rabla, repari una, se strica alta...
Moastenitori sunt eu si 2 copii. Multumesc frumos!
Nu Politia solicita expertiza medicala... eu am scris foarte pe scurt. Am trecut printr-o situatie...
A trebuit sa fac cerere la Parchet pt interdictie si tutela, desi diagnosticul era pus de la Clinica din Tg.Mures. De la Parchet s-a dispus cercetarea de catre Politie, cu martori (vecini), apoi s-a solicitat expertiza medicala... La mine a durat aprox 7 luni si jumatate pt rezolvare... mult prea mult... au iesit actele in ultimele 2 zile ale lunii decembrie... si nu mi-au mai folosit la nimic fiindca persoana a decedat...
Sunt atatea de spus despre bolnavi psihici... Din experienta va spun... Medicii se feresc sa puna acest diagnostic. Fara acordul lui nu il interneaza (chiar daca este dus cu salvarea). Pt interdictia de a semna acte si tutela, trebuie introdusa actiune la Parchet/Judecatorie. Politia verifica, apoi solicita expertiza capacitatii mintale... la o comisie formata din mai multi medici, bineinteles ca trebuie sa vada bolnavul. Si totul dureaza foarte mult timp...
Din experienta mea: pentru a-l putea interna intr-un spital de boli psihice, fara acordul lui (desi era diagnosticat cu dementa mixta), am avut nevoie de tutela. Am depus acte la Parchet/Judecatorie... a trebuit sa merg cu martori la Politie, sa merg la Comisia de Expertiza cu el... si a durat 7 luni si jumatate pana am obtinut calitatea de tutore. Nu am reusit sa-l internez, fiindca a murit... Deci daca mergi pe aceasta cale, dureaza foarte mult timp (pt ca doctorii, politistii, judecatorii au concedii). Daca lucrezi, lasa averea, fiindca nu duci nimic cu tine, ai grija de viata ta si a copilului.
Stiam ca testamentul este atacabil dupa deces, doar contractul de intretinere sau contractul de vanzare cumparare nu mai poate fi atacat... dar... cum legile se tot modifica... :(
Răspuns la discuția Banca vs Mostenitor
Daca a murit, de ce mai trebuie platite rate pentru asigurare de viata? Beneficiaza de ceva drepturi? Trebuie vazut contractul. Scuze!!! Am intrat si eu ca musca in lapte...
Răspuns la discuția pensionare anticipata partiala
Multumesc pentru raspuns!
Buna,
Ma intereseaza daca la stabilirea stagiului pt pensionare anticipata partiala se ia in calcul perioada in care am fost in somaj. (Sunt in somaj pana in 15 dec 2012). Am 56 ani, 0 luni, sex F. Vechime in munca 30 ani, 2 luni.

Multumesc!