avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate tatianab89

Activitate tatianab89

Buna seara.Am incheiat conventie cu Volksbank in 2008 fiind casatorit.
si imprumutati eu ca titular iar sotia coplatitor.In 2012 am divortat si doresc sa aflu daca pot introduce actiune de nulitate a conventiei cu privire la comisionul de risc in nume propriu fara citarea fostei sotii,intrucat aceasta din rea vointa nu doreste recuperarea sumelor.Ce pot face in aceasta situatie?Va multumesc si astept raspuns
Răspuns la discuția Divort cu minori
Nu este vorba de un recurs ci de apel.Care sunt dezavantajele in cazul in care ma reprezint singura?
Buna ziua,am 23 de ani si am divortat acum 2 luni,s-a stabilit ca autoritatea parinteasca sa se exercite in comun de catre ambii parinti in ceea ce o priveste pe minora,s-a stabilit domiciliul ei la mine,si pensie alimentara in valoare de 200 de lei in favoarea minorei de catre tata,cu compensarea cheltuielilor de judecata.Tatal minorei a facut recurs pentru stabilirea domiciliului minorei la el.Am facut intampinare dar din pacate nu imi mai pot permite un avocat si pentru acest recurs.Ce as putea sa fac?Ma pot reprezenta singura?Multumesc si astept raspuns.
Discuție Domiciliu minor
Am avut un divort cu minor,in urma careia s-a stabilit domiciliul fetitei la mine(am vazut pe portalul just.ro).Fetita este inca la fostul sot.Inca nu am primit comunicarea acasa.Cand ma pot duce sa-mi iau fetita?Trebuie sa astept neaparat hartia de la judecatorie sau o pot lua oricand?Multumesc si astept raspuns
Sunt angajata la un fast-food de 2 sapt cu contract de munca(contract pe care nici un salariat din cei patru nu l-a vazut si nu l-a semnat,dar care totusi exista in revisal).La angajare ni s-a spus programul de lucru,salariul,si termenele de plata a salariului.De pe data de 11 apr pana pe 15 apr ni s-a spus ca am stat in proba si ca nu primim nici un ban.Pe data de 15 cand spune el(patronul)ca am inceput munca si ca s-au inregistrat contractele de munca ne-a anuntat ca primii bani(avansul din cei 700 ron adica 350 ron)ni va da la sfarsitul lunii adica pe 30 apr.Pe 30 aprilie cand trebuia sa ne dea banii ne-a spus ca de fapt suntem in perioada de garantie si ca primii bani ii vom lua pe data de 15 mai(avansul 350 ron)lichidarea facandu-se pe data de 30mai.Este normal lucrul asta?Toate angajatele am mai lucrat in domeniul asta si nu am auzit de asa ceva.Stiam ca perioada de garantie este pentru gestionari la firme cu bunuri de valoare(bijuterii,amanet) nicidecum la un fast-food.L-am intrebat pe patron daca aceasta perioada este stipulata in contract si a zis ca nu,face asta pentru ca asa vrea el si daca nu ne convine putem sa plecam ca el poate sa gaseasca si alti angajati.I-am explicat ca nu este normal si pana la urma mi-a dat cei 350 ron dar mi-a spus ca de maine sa nu mai vin la munca.Ce pot sa fac in situatia asta?Multumesc si astept un raspuns urgent
Răspuns la discuția divort cu minor
mi se pare o suma enorma pentru o simpla declaratie pe proprie raspundere.
Răspuns la discuția divort cu minor
care este tariful unei astfel de declaratii sau a semnaturii legalizate?
Discuție divort cu minor
Ca sa fie luata in considerare declaratia unei bone trebuie semnata la notar?Nu mi se poate da fetita in varsta de 3 ani pentru ca nu am dovada ca cineva va avea grija ei cat eu sunt la servici.multumesc si astept raspuns.
Discuție Domiciliu minor
Sunt intr-un proces de divort cu minor si am o nelamurire.Daca domiciliul unde am locuit cu fostul sot a fost la parintii lui(adresa care este in continuare pe buletinul meu),iar acum locuiesc cu chirie,domiciliul minorei se poate stabili la mine?este vreo problema daca locuiesc cu chirie?Am fost nevoita sa plec in urma comportamentului lui si nu am fost lasata sa-mi iau fata.Initial a fost inaintata ancheta sociala la mama mea,ulterior s-a facut la domiciliul unde stau cu chirie.
Discuție partaj
Daca sotul si-a cumparat o masina in timpul divortului acesta poate reprezenta un bun comun?Va multumesc si astept raspuns