avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate ggrumezescu

Activitate ggrumezescu

Răspuns la discuția Diurna externa
buna seara, multumesc pentru feed-back.
am solicitat lamuriri la firma si directoarea contabila mi-a comunicat ca nu se mai acorda nimic pentru un interval de sub 12h. eu am agsit pe net hot nr 518 din 1995 cu deplasarile in strainatate si la capitolul 2 la diurna este mentionat la punctul 3 ca"pentru fractiunile de timp care nu insumeaza 24h, diurna se acorda astfel: 50% pana la 12h si 100% pentru per. care depaseste 12h."
avand in vedere faptul ca deplasarea mea on ultima zi este de 11h si 10 min, nu a trebui sa beneficiez legal de 50% din diurna?
in cazul in care firma nu este de acord cu acest lucru, nu prea se poate face nimic, nu?
multumesc. gabriela
Discuție Diurna externa
buna seara, va rog sa-mi dati cateva lamuriri privind calcului diurnei externe la o deplasare in Germania.
Sunt angajata la o companie privata si ma voi afla in Germania in interes de serviciu din data de 25mai pana in 28mai, mai exact plecare la 14.30 cu avionul si retur in 28mai la orele 23.40 in bucuresti. firma mi-a calculate diurna pe 3zile (35x3). Pentru ultima zi nu se mai primeste legal o parte din diurna(jumatate), avand in vedere faptul ca sunt peste 11ore? multumesc. gabriela
buna seara,

in cazul in care am optat pentru concediu de crestere copil pe un 1 an platit si al2-lea an fara plata, mai pot solicita angajatorului un alt concediu fara plata pentru crestere copil (fara handicap), pana cand implineste 3 ani?
multumesc
gabriela
buna seara,

va rog sa ma ajutati cu urmtoarele informatii privind programul de munca obligatoriu in cadrul unei companii private
- in cadrul unui program de munca de 8ore este inclus un timp de pauza pentru masa? sau cele 8 ore sunt considerate timp de lucru efectiv si pauza de masa se ia in plus fata de acestea?
- in cadrul unui job care presupune 8ore de munca pe calculator mai exista stipulate pauze in cadrul programului de lucru?
- in ce conditii se poate obtine o derogare de programul de lucru? (adica se solicita alt interval orar de 8h fata de programul companiei)

multumesc
gabriela
in regula, multumesc frumos pentru raspuns
buna ziua,
multumesc pentru raspunsul detaliat; as dori sa va mai intreb o chestiune
eu am beneficiat in ultimul an de concediu pentru crestere copil fara plata (primul an a fost cu plata si l-am solicitat pe al 2-lea fara plata); in acest timp statul a platit contributiile la asig sociale pentru mine. Inaintea celor 2 ani, am avut concediu de 2ani platiti pentru primul copil.

avand in vedere faptul ca in art 7 din legea mentionata de dv se precizeaza ca trebuie sa fi cotizat la stat minim 6luni inainte de solicitarea concediului, asta inseamna ca daca imi reiau activitatea in martie voi putea solicita acest concediu medical pentru copil numai dupa 6luni de reangajare?
multumesc
gabriela
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie
am 2 copii, un baietel de 3 ani si o fetita de 2 ani; in martie ar trebui sa-mi reiau activitatea; am inteles ca exista posibilitatea de a-mi lua eu concediu medical in cazul in care se imbolnaveste copilul pana la 7 ani
avand in vedere faptul ca cei mici ai mei au fost destul de bolnavi pana acum, as dori sa stiu in ce conditii pot beneficia de acest concediu dupa reluarea activitatii
- se aplica pentru amandoi copiii?
- exista un nr limita de zile de concediu medical intr-o luna sau intr-un an?
- concediul se da de la medicul de familie al meu in urma constatarii medicului pediatru?sau cum se procedeaza?
- mai sunt alte chestiuni importante care trebuie stiute?

multumesc
gabriela
buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune legata de stimulentul de insertie
daca tatal copilului depune cerere pentru CCC pentru 1 an si dupa 4 luni se intoarce la munca, primeste stimulentul de insertie pana cand implienste copilul 2 ani? sau pana cand expira CCC-ul?

daca opteaza pentr CCC pe 2 ani, si se intoarce la munca dupa 4-5luni se mai primeste stimulentul de insertie? si daca da pana la ce varsta a copilului?

multumesc
gabriela
buna seara,

tatal meu este pensionar dar inca lucreaza cu contract de munca in domeniul privat;
contributia de 5,5% pentru cass se retine din salariul pe care-l primeste in cadrul firmei, dar si din pensie; este normal/legal ca aceasta contributie sa-i fie retinuta de 2ori?
multumesc
gabriela
Răspuns la discuția CCC pentru tata
buna seara, multumesc pentru raspuns

nu sunt lamurita cu un aspect; eu sunt in somaj si nu indeplinesc conditiile de primire a indemnizatiei pentru crestere copil; pentru ca tatal sa beneficieze de acest concediu sau stimulent poate depune cererea chiar din ziua nasterii copilului asa cum mentionati la pctul 6?
daca el depune cererea eu pot merge in continuare cu somajul sau trebuie sa-l sistez?

multumesc, Gabriela