avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate glontzi81

Activitate glontzi81

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea problema.
Mi-am facut la casa pe cheltuiala proprie un bransament de apa care pana sa ajunga la mine in curte, trece pe un drum in indiviziune.
A intervenit o avarie la conducta pe drumul in indiviziune, si am fost pus sa platesc reparatia(sapatura +piese).
Este legal sa suport eu remediera avariei?Legea utilitatilor publice cred ca spune ca "indiferent de modul de realizare a unui bransament-cheltuiala proprie sau de la primarie,- dupa bransare,obligatia intretinerii conductei revine furnizorului serviciului de utilitate publica".
Cum as putea sa obtin inapoi banii de la compania de apa?care este temeiul legal care pervede intretinerea si remedierea defectiunilor?

Va multumesc.
Răspuns la discuția impozit casa
Temeiul lor legal este faptul ca in momentul platii la ghiseu, mi se solicita o suma care apare in calculatorul functionarului.(banuiesc ca e unul legal si corect de moment ce mi se da chitanta pe ceea ce achit.)
Discuție impozit casa
Buna seara.
Detin o casa in alta localitate decat cea de domiciliu , autorizatia de constructie fiind pe numele meu. Momentan locuiesc la bloc, iar apartamentul este al parintilor mei.
Nu am platit impozitul la casa pt 2015, iar de la primarie mi-au cerut sa platesc un impozit marit f mult, avand in vedere art 252 din Vechiul cod fiscal,intrucat mi-au spus ca respectiva casa este considerata la impozit ca a doua locuinta(proprietate.)
As putea solicita recalcularea impozitului pt 2015 ,printr-o cerere insotita de o declaratie pe proprie raspundere ca respectiva casa este singura mea proprietate, insotita de copie dupa actul de proprietate al apartamentului unde am domiciliul in buletin?
Va multumesc .Cu respect.
Va multumes pt atentie si pt raspunsuri.
Buna ziua. Am un microbuz pt transport persoane pe care l-am inchiriat la o societate.
Fratele meu (functionar public) ar fi de acord sa fie sofer la 2 curse pe zi fara sa fie remunerat. Ar putea incheia un contract de colaborare neremunerat ca sofer cu societatea unde am inchiriat microbuzul? Exista vreun fel de contract pt a desfasura activitati neremunerate de catre un functionar public?
Va multumesc.
Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
un divort care s-a pronuntat in lipsa sotului,intr-o localitate in care acesta nu mai locuia cand s-a pronuntat.Probabil hotararea i-a fost comunicata la respectiva adresa. Sotul cunoaste numarul , data si instanta unde hotararea a fost pronuntata.
Intrebarea este : daca trimte recomandata la judecatoria respectiva i se va comunica o copie dupa hotarare,pe care acsta sa o legalizeze?
Din cauza problemelor locomotorii acesta nu se poate deplasa personal cu cererea.
Va multumesc.
Buna seara.Am urmatoarea problema:un vecin al meu si-a ridicat o constructie ,din ce stiu eu fara autorizatie,avand o fereastra ,care are distanta fata de gardul meu de aprox 40 cm.Nu as avea nimic cu ele daca nu m-ar fi amenintat pentru ca am pus niste pomi ,pe care i-a stropit cu ceva ca s-au uscat,care zice el ca ii iau vederea.Nivelul curtii sale este mai jos decat nivelul gradiniii unde sunt pomii.
Din ce m-am documentat pe forum,caile legale sunt:plangere la ISC si politia locala.
Ar putea aceste institutii sa il determina sa isi desfiiteze ferastra respectiva in cazul in care in urma controalelor se va constata ca este in ilegalitate?
As pute sa il reclam la politie pentru tulburare de posesie?
Va rog sa ma ajutati cu art din legea cadastrului actualizata ,care prevede distanta unei ferestre fata de proprietatea vecinului.
Va multumesc.Cu respect.
Si totusi.......are calitate procesuala?poate fi citat ca intimat?
Buna seara.
Exista urmatoarea speta:un contravenient face contestatie impotriva unui pv intocmit de un politist.Judecatoria emite citatie pe numele agentului constatator ca INTIMAT prin intermediul unitatatii din care acesta face parte.
Intrebarea este:politistul are calitatate procesuala?(intrucat el nu intocmeste pv-uri in numele sau,ci ca reprezentant al IPJ xxx).
Poate fi citat politistul in caliatate de intimat?(intimat ar trebui sa fie unitatea din care acesta face parte)
Ce sanse de reusita are respectiva contestatie?Va fi respinsa ca inadmisibila?
Răspuns la discuția contestatie castigata
Amenda era de la Politia primariei pentru oprirea interzisa.