avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate satrico

Activitate satrico

Răspuns la discuția Mostenire si drepturi
Cand se face cadastru si intambularea casei , nu se inregistreaza ca proprietari ,sot si sotie ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti gasi bunavointa la primarie , facand receptia partiala a constructiei si sa achitati acel 0.5 % di valoarea lucrari declarata la inceputul lucrarilor. Pe ei ii intereseaza daca constructia e ridicata ,acoperita si daca ati respectat proiectul . Odata facuta receptia va pune la plata impozitului pe casa chiar daca nu aveti usile , ferestrele sau finisajele interioare.
Va multumesc pentru raspuns .
Buna seara ,despre ce este vorba . Parinti mei au in proprietate un apartament si o masina . Mama a decedat , tata traieste si suntem patru frati . Tata doreste sa vanda apartamentul ( locuieste in alta parte ) , care este procedura pentru dezbaterea mosteniri, ce acte ne trebuiesc la notar , apartamentul nu are cadastru facut , cum si ce trbuie sa facem . Va multumesc.
Răspuns la discuția Autorizatie de constructie
Mergeti la primaria de care apartineti , solicitati certificatul de urbanism, care fara act de proprietate si intabularea terenului nu cred ca va eliberaza , doar informativ , daca pute ti sau nu construi pe acel teren .
Buna tuturor , as dori sa stiu care este procedura si actele necesare ,pentru receptie finala lucrari casa , numai parter in mediu rural . Multumesc /
Răspuns la discuția construirea unei camere
Va trebuie autorizatie de extindere . Solititati primariei certificatul de urbanism , acolo vi se spune cum trebuie sa face-ti.
Autorizatia actuala imi scade in 08 -05-2016 , pana la aceasta data , nu reusesc financiar sa termin lucrarile la interior pentru a locui in ea , deci as opta pentru prelungirea autorizaziei , insa care sunt pasi care trebuie sa -i fac ? . Va multumesc .
Buna seara , in curand imi expira autorizatia de contruire pentru locuinta ,parter in mediul rural. Lucrarile sunt facute in proportie de 85% , mai sunt de facut lucrari de amenajeri interioare (faiantat bai , bucatarie ,montat parchet , calorifere....etc.) .Din lipsa financiara , nu le pot face acum..Ce ma sfatui-ti :1)-sa fac receptia casei pentru a intra la plata impozitului pe cladiri sau sa cer prelungirea autorizatiei pentru inca un an ? .In ambele cazuri cum procedez ? . Autorizatia de construire , care expira e valabila 36 de luni . Casa e construita in regie proprie . Va multumesc !
Discuție intabulare
Buna seara . Parintii au un apartament , mama e decedata de doua luni , suntem patru frati , tata doreste sa faca intabularea apartamentului si dupa aceea sa il vanda . Tata locuieste cu unul di copii in alta parte.Pentru intabularea apartamentului este nevoie si de copii ?. Va multumesc .