avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters276572

Activitate ContSters276572

Buna ziua,
este vorba despre perioada 44-48.
In cazul acesta pentru perioada 45-48 se poate solicita vreo despagubire? mentionez ca traieste fiica, ea ar fi persoana care solicita despagubirea.
Multumesc!
Buna ziua,
cum pot solicita si cui trebuie sa ma adresez pentru a primi o despagubire pentru un strabunic deportat in URSS, strabunic de origine germana, svab din Satu-Mare.
Intre timp am citit cate ceva din legea 221/2009 si OG 105/1999, dar as avea nevoie de ajutor.
Daca este vreun coleg/colega avocat as aprecia mult raspunsurile!
Multumesc anticipat!
Buna ziua, doresc sa expun o situatie a unei rude. Imobilul in care locuieste este detinut in coproprietate cu Primaria Municipiului, inscris in CF cota 1/2 primaria si cota 1/2 ruda. Daca aceasta doreste sa faca modificari, de exemplu extindere, mansardare, cota primariei ramane aceeasi? sau se modifica in raport cu extinderea imobilului? Normal mi s-ar parea sa nu se modifice, din moment ce statul detine jumatate din imobil incepand cu anul 1983, in urma unei exproprieri (matusa rudei a emigrat in strainatate si statul i-a luat proprietatea, in timp ce ruda mea nu a putut cumpara numai jumatatea cealalta a imobilului). Totodata m-ar interesa si modul de calcul pe care Primaria o face pentru calcularea valorii imobilului atunci cand partea cealalta doreste sa iasa din indiviziune.
M-ar ajuta orice raspuns din partea Dvs. Multumesc anticipat tuturor pentru ajutor!
Buna ziua,
As dori sa ma consult cu Dvs cu privire la scutirea de la plata contribuţiilor datorate de angajatori in cazul unui SRL-D.
Contabila noastra sustine ca aceasta scutire se aplica doar in primul an si doar in cazul in care societatea comerciala obtine finantare nerambursabila. Am tot cautat pe internet aceasta conditie, dar nu am gasit-o, in schimb peste tot am gasit informatia stiuta si de noi, adica cea de scutire de la plata contributiilor datorate de angajatori pe toata perioada SRL-D-ului, cei 3 ani, indiferent ca aplicam sau nu pentru fonduri nerambursabile, fie ele oferite prin programe europene sau guvernamentale. Doresc sa mentionez ca societatea implineste 2 ani in octombrie si dorim sa angajam 2 persoane.
Multumesc tuturora pentru raspunsuri!

toata tara asta e de Urzica... din pacate am fost la finante si mi s-a subliniat ca nu am datorii ! si totusi de ce atunci contul poprit? pentru ca, citez angajatii din birou de popriri: "colegu' a gasit el a cale, uitati cate popriri a facut?!" si imi arata un teanc de hartii, instiintari despre popriri care se vor trimite in martie desigur catre cei ca mine care am fost popriti in decembrie...
Mi s-a poprit contul de catre ANAF pentru suma de 1 leu, infiintarea popririi efectuandu-se la data de 17 decembrie 2014, situatie in care eu in 12 decembrie mi-am achitat toate datoriile. Este imposibil asa ceva! Este un abuz grosolan. Sfatuiti-ma va rog unde se poate depune plangere impotriva ANAF CLUJ.
Multumesc
Buna ziua,
as avea nevoie de informatii cu privire la procedura de iesire din indiviziune cu Primaria. Cota de 1/2 a imobilului in cauza este in proprietatea primariei, se plateste chiria lunara deja de mai bine de 20 de ani. In momentul de fata care ar fi cea mai buna solutie pentru ca acest imobil sa ajunga in proprietatea exclusiva a actualului proprietar (care detine cealalta jumatate). Care ar fi metoda de calcul pentru sulta ce ar urma a fi achitata catre primarie. Cu multumiri anticipate pentru toate raspunsurile concrete!
Răspuns la discuția Partaj la mediator
este vorba despre partaj succesoral, pentru un bun imobil. multumesc pt raspuns!
buna ziua,
dupa finalizarea unui partaj la mediator, partile pot autentifica actul la notar? imi puteti spune ce costuri implica aceasta autentificare la notar? multumesc
multumesc, pe scurt as vrea sa va spun despre ce este vorba: am depus o cerere de chemare in judecata pentru recuperare taxa, auto. spre marea mea mirare cei de la tribunal s-au miscat foarte repede. ideea mea a fost sa depun asa si as fi asteptat raspunsul de la finante si fondul de mediu, care ulterior ar fi fost depus prin completare. dar acum am primit o notificare cum ca in termen de 10 zile (incepand de ieri) sa ma prezint cu refuzul ANAF-ului. acest lucru imi este imposibil, pentru ca nu voi primi raspuns de la ei in 10 zile. ca ma sfatuiti sa fac? va multumesc!