avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 120 soluții astăzi
Forum Activitate garetbora

Activitate garetbora

Buna ziua.
Ma plimb de ceva vreme pe la politie pentru denunturi false in materie contraventionala, nu penala, ce pot face sa pun la punct reclamantul.
nu mi se pare normal sa fiu obligat sa fac drumuri la politie si sa dau explicatii.
V-am spus ca am contract de vanAre cumparare, e intabulată, e platitoare de impozot pe cladiri, e cota parte divizată pe lista de plată a asociației si tot nu e bine, nu?

ynocentta a scris:

Uscatoria reprezinta parte comuna din cadrul unui imobil de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari ca partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre terti ,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de locatiune
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din imobilul de locuit in comun si, in ipoteza in care avea destinatia de ”uscatorie” si profita tuturor coproprietarilor, reprezinta obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
Pentru a putea utiliza exclusiv spatiu uscatorie in interes si beneficiu personal initial este necesar sa schimbati destinatia spatiului
Pentru utilizarea exclusiva a spatiului,sunt incidente dispozițiile art. 650 NCC ,
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.

Potrivit art. 658 NCC
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Dupa data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozitiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.
Potrivit art. 44 încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Concret pentru materializarea interesului dv ar trebui sa parcurgeti procedura de apartamentare,care este operaţiunea tehnico-juridica de dezmembrare a unei constructii =imobil de locuit in comun - inscris deja in cartea funciara, in doua sau mai multe unitati individuale care se inscriu, la randul lor, in carti funciare individuale.

S-a parcurs pasul asta demult


ynocentta a scris:

Uscatoria reprezinta parte comuna din cadrul unui imobil de locuit in comun
Disp L nr 196/2018 prevede fara exceptii sau derogari ca partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre terti ,numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de folosinta sau de locatiune
Potrivit art. 40 din Legea nr. 50/1991, spațiul in discutie este proprietate comuna pe cote-parti a proprietarilor apartamentelor din imobilul de locuit in comun si, in ipoteza in care avea destinatia de ”uscatorie” si profita tuturor coproprietarilor, reprezinta obiectul coproprietatii comune pe cote-parti.
Pentru a putea utiliza exclusiv spatiu uscatorie in interes si beneficiu personal initial este necesar sa schimbati destinatia spatiului
Pentru utilizarea exclusiva a spatiului,sunt incidente dispozițiile art. 650 NCC ,
atribuirea în folosinţă exclusivă a părţilor comune se poate face prin decizie adoptată de adunarea generală a asociației de proprietari, cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor şi al cotelor-părţi.

Potrivit art. 658 NCC
încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu mai multe etaje sau apartamente, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor iar coproprietarii care nu au votat ori, după caz, s-au opus la înstrăinare sau ipotecare au dreptul la o despăgubire justă stabilită pe cale convenţională ori, în caz de neînţelegere, pe cale judecătorească.

Dupa data de 28.09.2018, data intrarii in vigoare a Legii nr. 196/2018, privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari si administrarea condominiilor, sunt incidente dispozitiile art. 43,
atribuirea în folosinţă exclusivă se adoptă cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu şi ai cotelor-părţi indivize.
Potrivit art. 44 încetarea destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din condominii, înstrăinarea sau ipotecarea se poate hotărî motivat cu acordul scris al tuturor proprietarilor din condominiu.

Concret pentru materializarea interesului dv ar trebui sa parcurgeti procedura de apartamentare,care este operaţiunea tehnico-juridica de dezmembrare a unei constructii =imobil de locuit in comun - inscris deja in cartea funciara, in doua sau mai multe unitati individuale care se inscriu, la randul lor, in carti funciare individuale.

Bună ziua. Nu prea știu sa o fac corect, iar un avocat cere 300-500 lei. 100 de lei plăteam

Mihăilă Sebastian a scris:

Faceti plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de sanctionare.
Puteti formula plangere penala impotriva agentului insa trebuie demonstrat abuzul in serviciu la care va referiti.
Vecinul nu va raspunde penal in aceasta situatie.

Doresc contestație la proces verbal - scandal si amenințare.
Un vecin de scara a sunat la poliție sa reclame ca ii ameninț si ca fac scandal. Nu am făcut decât gauri de carotate pe casa scării, atât. A sunat la 112 sa zica ca fac găuri, dar cand i-a zis ca nu e motiv de sunat la poliție, a început să zică ca fac scandal , ii ameninț si altele.
Am așteptat poliția locală care m-a luat la bani mărunți fara sa vada daca e adevărat. S-au luat de mine ca de ce fac găuri pe casa scării, nu ca fac scandal. Apoi mi-au dat amendă 3 ore mai târziu in lipsa, la sediu lor.
Doresc sa fac contestație si nu stiu cum si mai departe plângere pentru abuz in serviciu a agentului, iar pentru reclamant pentru reclamație falsă.
Mulțumesc
Pot schimba adresa/domiciliul la o uscătorie?
buna ziua. Daca am pierdut actele contabile si nu am trecut amortizarea la masina si am platit impozit pe toate veniturile fara cheltuieli (desi am cheltuit peste 20000 de lei, dar am pierdut actele) , am probleme la un eventual control ca nu am amortizat masina?
Predare permis/ cerere revizuire. Am contestat proces verbal de contravenție, neacordarea de prioritate, am contestat pana la decizie definitiva si apoi am facut cerere de revizuire. Am fost programat pe 16 decembrie .
Permisul se preda in maixim 30 de zile de la dexizia definitiva sau mai astept pana dupa sentinta ce se va da la REVIZUIRE? MULȚUMESC
Cerere de revizuire, cum o pot depune online la tribunal?

Am formulat cererea de revizuire intr-un dosar de contraventie, cum o pot depune online? Multumesc.
cum depun si formulez o cerere de revizuire?

Buna ziua, doresc sa depun o cerere de revizuire in dosarul de contraventie rutiera depus la Curtea de Apel Timisoara, atacat cu apel si respins, hotarare definitiva. Dosar nr. 28996/325/2021 . [ link extern ] /

Motivul invocat fiind a cela ca agentul constatator a trecut in mod integral altceva la 'observatii' si a recunosct doar partial acest lucru. Nici eu nu am obervat pana dupa apel ca a trecut altceva decat i-am cerut eu si ca in apel am informat instanta de judecata cu totul altfel obiectiune decat cea prezenta in procesul verbal, lucru pe care nici instanta de judecata nu l-a observat.

Mai mult, este de obligatia agentului cinstatatoir sa treaca la rubrica 'obiectiunii' ceea ce ii solicita contravenientul, lucru pe care nu l-a nfacut, din contra, a trecut ce a considerat el ca e util, DREPT URMARE consider ca a incalcat dreptul meu si si-a incalcat obligatiunile de srviciu ceea ce e un motiv bun de anulare aprocesului verbal pentru nelegalitatea acestuia.

Alte motive: sunt sigur 100% ca agentul nu m-a vazut nici pe mine, nici pe pietonul 'imaginar, l-am luat prin surprindere cand m-am oprit in spatele lui, cu mult dupa trecerea de pietoni invocata, deci nu am fost oprit asa cum declarase el, locul incidentului este indielnic, el neaflandu-se in proximitatea celor doua treceri de pietoni, aflata la o distanta mica intre ele, dar la o distanta mai mare fata de agent, etc.

DORESC O OFERTA DE A FORMULA SI DEPUNDE 'CONTESTATIA DE REVIZUIRE' indiferent de sansele de castig. Multumesc.